Členové Horské služby vyjížděli během včerejšího dopoledne k pěti těžkým úrazům v Krkonoších.

Osmadvacetiletý polský lyžař vyjel už v půl desáté ráno v Rokytnici nad Jizerou bez přilby ze sjezdovky a narazil do stromu.  Utrpěl poranění hlavy i hrudníku a zůstal v bezvědomí. Do nemocnice jej musel dopravit vrtulník.

Zlomil si oba bérce 
a poranil hrudník

Krátce po desáté hodině pak opět ve stejném středisku čtyřiašedesátiletý lyžař narazil během rychlé jízdy do pevné překážky. „Muž, rovněž polské národnosti, sice přilbu měl, přesto si ale nárazem přivodil fraktury bérců na obou dolních končetinách a poranění hrudníku. Po ošetření jej do nemocnice transportoval sanitní vůz Rychlé zdravotnické pomoci,“ přiblížil druhou nehodu náčelník HS Krkonoše Adolf Klepš.

Vrtulník letěl do Krkonoš několikrát. „Dalším případem, ke kterému jsme ho potřebovali, byl úraz české ženy na běžkách v Peci pod Sněžkou. Žena ve věku šedesát čtyři let vystupovala před polednem z lanové dráhy tak nešťastně, že si způsobila frakturu stehna,“ popsal Adolf Klepš.

Dopolední skóre neskončilo. V tu samou chvíli se opět v Rokytnici nad Jizerou těžce zranil patnáctiletý snowboardista. I přes přilbu se po pádu dostal do bezvědomí v souvislosti s úrazem hlavy. Záchranáři navíc dospěli k závěru, že si zřejmě způsobil poranění v břišní krajině. I pro něj letěla posádka vrtulníku LZS.

Náraz do stromu žebra nevydržela

Jen deset minut po této nehodě se ve Špindlerově Mlýně u vleku Davidovka zranil třicetiletý český lyžař bez přilby. Narazil do stromu a přivodil si frakturu stehna s podezřením na poranění žeber.

Ani víkend ke klidným tentokrát nepatřil. Záchranáři během dvou dnů zaznamenali 82 úrazů a kromě toho jedno náročné pátrání a jednu záchrannou akci v hřebenových partiích Krkonoš.

„V současných klimatických podmínkách je především po ránu na sjezdovkách tvrdý umrzlý povrch. Zároveň se na nich pohybuje vzhledem k pokračujícím jarním prázdninám velké množství lidí. Všichni proto musejí bezpodmínečně jezdit ohleduplně, dodržovat přiměřenou rychlost a rozhodně používat ochranné pomůcky, především přilby,“ důrazně apeloval  na lyžaře, snowboardisty a běžkaře Adolf Klepš.