Služba bude v mobilních i pevných sítích všech operátorů v České republice zřízena stejně, jako přístup na obvyklé tísňové linky. Volání na nové číslo bude však na rozdíl od linky 112 a podobných hrazeno tím, kdo číslo vytočí.

Dosavadní linky zůstanou v provozu

„Spojení bude podle místa, ze kterého turista volá, automaticky směrováno na dispečink v příslušné horské oblasti. Pokud se volající nachází v oblasti, ve které je jen signál zahraničního operátora, po přidání předvolby +420 se s námi spojí," vysvětlil včera novinářům náčelník Horské služby Jiří Brožek.

Zároveň ujistil, že stávající čísla na oblastní dispečinky budou dále bez problémů v provozu. Turisté, kteří je mají zafixované v paměti, se tedy nemusí obávat, že by se nedovolali pomoci.

Horská služba 
je připravena

Záchranáři na tiskové konferenci také zveřejnili úrazové statistiky. Mimo jiné uvedli, že od 1. prosince loňského roku do  30. listopadu letošního roku, došlo v českých horách k 7333 úrazům. V zimě dominovala zranění po pádu na lyžích a snowboardech.

Letos bude v horách  zasahovat sto pět profesionálních a kolem čtyř set dobrovolných členů Horské služby. Mezi nimi je i dvanáct psovodů s lavinovými a pátracími psy, několik desítek lékařů a 51 specialistů pro záchranu osob v podvěsu pod letícím vrtulníkem.