První písemná zmínka o obci je z roku 1417. Do konce druhé světové války k ní patřily i nedaleké Ratibořice. V roce 2009 se Žernov umístil na třetím místě v celostátním kole soutěže Vesnice roku.

Zdejší sbor dobrovolných hasičů byl založen v březnu 1883. Slavnostní slib tehdy složilo 51 žernovských sousedů. Do dvou let postavili provizorní hasičskou zbrojnici a na obecní náklady pořídili první koňskou stříkačku. Ta byla později motorizována a už dávno nahrazena několika dalšími nástupnicemi, podobně jako první hasičskou kůlnu nahradila v roce 1913 zbrojnice zděná, v roce 1924 opatřená věžičkou se zvonem. Ta slouží sboru dodnes.

Na současnost jsem se již ptala přímo starosty SDH Jana Dománě.

„Náš sbor má teď 76 členů, z toho je 13 dětí od 5 do 15 let. Na sportovním poli se v posledních letech dařilo zejména kolektivu mladých hasičů, který přivezl spoustu pohárů a medailí k výzdobě naší klubovny. Ale i dospělí hasiči se věnují požárnímu sportu. V minulosti jsme se účastnili několika ročníků Východočeské hasičské ligy.

Jako sbor pořádáme během roku mnoho akcí, od brigád ve spolupráci s obcí, přes kulturní akce v plesové sezoně a dvě hasičské soutěže. První z nich, Žernovské hry mladých hasičů, je zařazena do hry Plamen, druhá soutěž bývala od svého prvního ročníku v roce 1983 v požárním sportu, pro letošek však chystáme zajímavou změnu: v sobotu 25. června se v areálu u žernovské sokolovny uskuteční 1. ročník soutěže nazvané Žernovský bejk v hasičských disciplínách inspirovaných pravidly TFA. Tyto soutěže se u nás někdy nazývají Železný hasič. Připravena bude překážková dráha, na které nebude chybět přenášení těžkých břemen, tahání osmdesátikilové figuríny, přeskok bariéry, tlučení těžkou palicí do kovadliny a závěrečný výběh na rozhlednu, to vše v zásahovém oděvu hasiče a zátěží v podobě dýchací techniky bez nasazené masky.

Zajímalo mě dále, jakým vybavením sbor v současné době disponuje.

„Díky vstřícnému přístupu obce jako zřizovatele naší jednotky jsme vydatně podporováni a vybaveni téměř profesionálně. To, společně se zápalem členů jednotky pro hasičinu a nezbytnou maximální proškoleností, činí naši jednotku připravenou k zásahu při záchraně životů a majetku obyvatel naší obce i mimo ní, což jsme v posledních letech několikrát potvrdili.

Jako zázemí naší činnosti slouží hasičská zbrojnice a vedle ní stojící budova s klubovnou. K dispozici tu máme vlastními silami upravený vůz Avia A-21 Furgon vybavený vysokotlakým hasicím zařízením s dosahem 40 metrů a nádrží na 170 litrů vody. S tímto se dostaneme k ohnisku požáru uvnitř budovy, aniž bychom napáchali škody silným proudem a promáčením.

Se zásobou vody vystačíme na cca 10 až 12 minut hašení, během kterých stihnou přijet další jednotky hasičů. Dále jsme vybaveni dýchací technikou Pluto, kterou jsme nedávno nahradili starší typ dýchací techniky Saturn. Ve voze máme nosítka, vyprošťovací zařízení, motorovou řetězovou a rozbrušovací pilu, elektrocentrálu a spoustu dalšího hasičského nářadí a vybavení. Dle potřeby zásahu jsme schopni dovybavit výjezdové auto o plovoucí a kalová čerpadla, zásahové obleky proti hmyzu a podobně.

Vloni jsme měli dva výjezdy k nahlášenému požáru a jednotka vždy vyjížděla v předepsaném počtu hasičů a do deseti minut od vyhlášení poplachu. V obou případech pak byla jednotka na místě dříve než profesionální hasiči z HZS. To je důvod, proč má hasičina na vesnici smysl, protože vzdálenost profesionálů od místa zásahu může někdy rozhodnout o životech nebo výši škod.

Vyjížděli jsme i k likvidaci nebezpečného hmyzu nebo spadlých stromů v katastru obce, zúčastnili se i zásahu při hašení stohu slámy v sousední obci. V minulosti jsme pomáhali také při povodních, například v roce 2002 v postižených obcích na Mělnicku.

Pochopitelně, že jsem se Jana Dománě musela zeptat i na práci s mladou generací.

„Vedoucí kolektivu mladých hasičů se dětem věnují na týdenních schůzkách. Každý rok pro ně pořádáme i nějaký výlet nebo vyrazíme na bowling. A pro kolektivy mladých hasičů organizujeme i závody Žernovské hry. Máme také společné akce, aby děti na vlastní oči viděly a vyzkoušely si naši techniku a vybavení. Mladí hasiči jsou něco, co si musíme hýčkat a vychovávat si je, aby nás jednou ve vedení sboru nahradili.

„A doufáme, že nás teď v této soutěži podpoří všichni Žernováci a sympatizanti!"

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Představení vylosovaného sboru pak probíhá každou sobotu také na stránkách regionálního Deníku.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.00 hodin a začne následné hlasování pro další vylosovaný sbor.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS zpráv na telefonní číslo 900 11 04, konkrétně hasičům ze Žernova posílejte své SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)ZERNOV.
Cena jedné SMS zprávy je 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu www.dobraciroku.cz.