Zdeněk Pácha laboroval od února se zánětem hýžďového svalu. „Doktoři mi před třemi týdny doporučili odpočívat, nic nenosit a nedělat ptákoviny," říká devětačtyřicetiletý statný valcíř z Bašky u Frýdku-Místku. Rehabilitaci zvolil originální. V sobotu vynesl na Sněžku při závodě šerpů šedesátikilový náklad balených vod. „Šel jsem na pohodu. Už nesprintuju jako ostatní. To bych byl mrtvý po sto metrech, mám potrhané vazy, chybí mi rychlá vlákna," povídal v cíli poté, co za rovných 100 minut zdolal 6,4 km dlouhou trasu od lanovky v Peci přes Obří důl, s převýšením 754 metrů. „Chtěl jsem vynést 80 kilo, ale to neprošlo. Příště bych chtěl dát 100 kilo při cestě horských nosičů z Velké Úpy. Jednou už jsem tam měl naloženo 107 kg, ale přišly bouřky a na Portáškách jsem dvacet kilo odložil," prozradil.

Dopuje se palačinkami

Vynést 60 kilo na Sněžku, to není pro Zdeňka Páchala nikterak výjimečný výkon.

V roce 2015 vytáhl na Lysou horu při stavbě nové Bezručovy chaty metrák cementu. V té chvíli měl na hřbetu i s krosnou rekordních 109,5 kg. Týden poté absolvoval nosičskou stovku ve Vysokých Tatrách z Hrebienku na Zámkovského chatu. Na Ještěd vynesl za 37 minut padesátilitrový sud. V říjnu 2015 vyhrál nejslavnější závod horských nosičů, tatranskou Šerpa Rallye, oficiální mistrovství světa.

Začal vynáškou bečky

„Dostal jsem se k tomu jako slepý k houslím," vzpomíná na začátky horského nošení. „Ve třiceti jsem měl problém s čéškami, napíchali mi patnáct injekcí, ale brzy se potíže vrátily. Doktoři mi dali tablety proti bolesti a řekli: Stavte se za deset let pro nové čéšky. Zkoušel jsem různé ptákoviny, ale za komunistů toho moc nebylo. Zjistil jsem, že mi pomáhá chůze se zátěží do kopce. Posílit svaly a klouby," popisuje. Začal běhat do kopce a v roce 2009 se přihlásil na 1. ročník vynášky bečky na Lysou horu Beskydský šerpa.

Neječet, nekolabovat

Mezi horské nosiče ho to definitivně vtáhlo o dva roky později, kdy absolvoval Šerpa Rallye ve Vysokých Tatrách na 10 km a se záludným převýšením jednoho kilometru. „Byl jsem v takové euforii, že jsem se rozhodl, že vynesu na Sněžku vozíčkáře," říká. Totéž ještě zrealizoval na Rysy a dokonce na Mont Blanc.

Handicapovaného odvážlivce nosí na dřevěné krosně, kde sedí na tramvajovém křesle. „Musí být připoutaný ke mně i krosně, ze které nesmí spadnout. Má přilbu, dvojité vyhřívané rukavice, vyhřívané vložky do bot. Zkuste si sednout na šest hodin do minus patnácti," líčí, jak probíhá vysokohorský výstup. „Je nemyslitelné, abych šel s někým, koho neznám. Už jsme to měli vyzkoušené z výstupů na Sněžku a Rysy. Ten, koho nesete, nemůže kolabovat, zpanikařit, ječet," upozorňuje. Zdeněk Pácha se nebojí extrémních okamžiků. „Kdyby nás někdo filmoval, jak jsme při cestě na Mt. Blanc zdolávali ledovcovou stěnu a vozíčkář mně visel na zádech, tak nás odvezou do Opavy do blázince," pousměje se bodrý Slezan.

Válcuje trubky

Je vytrénovaný i z náročného povolání, kde si zvykl na odolnost. Přes třicet let pracuje v hutnictví. „Sedmnáct let válcuju trubky v bývalé Nové huti Ostrava. Na směny, v noci, v kraválu, v prachu. Před tím jsem patnáct let válcoval plechy ve Frýdku-Místku," přibližuje profesní dráhu.

Vždy, než vyrazí do hor s pořádným nákladem na hřbetu, nadopuje se palačinkami. „S marmeládou z černého rybízu. Na to funguju," prozrazuje recept, který pohání fenomenálního horského nosiče.

Marhan vyběhl na Elbrus
Další z úspěšných horských nosičů, vítěz slavného tatranského Sherpa Rallye z roku 2004, Milan Marhan, se letos zúčastnil extrémního běhu na Elbrus (5642 m). Na Kavkaze byl jediný Čech. „Startuje se z nadmořské výšky 2350 metrů, dva dny před hlavním závodem je navíc kvalifikační vertikální kilometr. Tam jsem to asi přehnal," přiznal Milan Marhan, jehož v Praze živí výškové práce. Na Elbrus vyběhl za šest hodin na 32. místě. „Nejlepší to dávají za 3,5 hodiny, to je neskutečný," poznamenal. Extrémní závod provází drsné kavkazské podmínky. „Je tam ledovec, trhliny. Na Elbrusu je minus 15 i v poledne, takže velká zima. Hned se otočíte a jdete dolů," popsal.