Každý druhý hasičem

V kotlince při potůčku Heřmanka a na přilehlých stráních se rozkládá tichá a útulná vesnice Valdov. Její jméno je ryze české, protože vesnice vznikla mnohem dříve, než bylo okolí poněmčeno. V dávných dobách byla osada obklopena hustými a tmavými lesy. Dnes je vesnička se 110 obyvateli vlastně „dobráků", protože  každý druhý občan ve Valdově je hasičem.

Sbor místních dobrovolných hasičů má celkem 57 členů. Věkově je mladičký, průměrný věk je kolem pětatřiceti let. „Na okrskové závody jsme schopni postavit tři družstva, jedno ženské a dva týmy mužské," popisuje aktivity velitel sboru Milan Onderka.

Sbor byla založen 27. prosince roku 1902, ustavující schůze se odehrála 2. 2. 1903. První historická ruční stříkačka byla zakoupena roku 1903. O valdovských hasičích byly zaznamenány první zmínky roku 1930, kdy tu vykolejil vlak a hasiči se podíleli  na záchranných akcích. Pravidelnou činnost narušovala 1.světová válka. Po válce, po vzniku samostatné Československé republiky, se činnost sboru dobrovolných hasičů postupně obnovila. V roce 1930 se konal ve Valdově župní sjezd za velké účasti hasičů z bratrských sborů z celé novopacké župy, bylo jich zde 876. V roce 1931 zakoupila obec motorovou stříkačka u firmy Stratílek ve Vysokém Mýtě. Činnost sboru zastavila druhá světová válka, fungovat začal  až v říjnu 1945.

Chloubou hasičů je do dnešních dnů nádherná stará technika. Starosta sboru Vladimír Sedláček je pyšný na to,  že ji obsluhují muži v historických uniformách.

„V loňském roce jsme díky střední škole v Nové Pace pořídili historické obleky, ušité na míru, takže jsou opravdu autentické," doplňuje a popisuje, jak muži v uniformách obsluhují starou techniku. „K obsluze jsou potřeba minimálně čtyři hasiči, kteří ručně pumpují vodu. Spíš pět, aby ještě někdo obsluhoval proudnici," uvědomuje si.

„Součástí vybavení kejvačky jsou konopné kbelíky s původním nápisem obec Pustá Proseč, která k nám spádově přináleží. Látkové kbelíky už má asi málokdo," vysvětluje Radek  Sedláček, zástupce velitele a dodává, že se starou technikou objíždí různé slavnosti v okolí. „Máme štěstí, že nám ji předkové zanechali v poměrně dobrém stavu.  Co se týče údržby, tak ji jen zazimuje, ale kdyby se měla provést  rekonstrukce, bylo by to finančně velice náročné."

Mladý tým Valdováků přijel podpořit i místostarosta Nové Paky Milan Pospíšil. Valdovští hasiči totiž s městem úzce spolupracují. „Jsem ve Valdově v těchto prostorách poprvé, v komunální politice jsem velice krátce. Samospráva Nové Paky zastává filosofii, že pokud v určitém místě žije spolek jako je například místní spolek dobrovolných hasičů, tak ten život tam je a myslím si, že zdejší sdružení je velice aktivní, proto ho město také podporuje."

Úspěchy v soutěžích

Hasiči se nebojí konkurence a pravidelně se účastní soutěží. „Soutěžíme  v požárním sportu na okrsku. Když uspějeme, postupujeme do okresního kola, což se nám podařilo i v letošním roce jak u mužů, tak u žen. Stejně tak se nám to povedlo v roce 2012. Jinak se snažíme účastnit okolních soutěží ve Vidochově, noční soutěže v Úbislavicích, samozřejmě je to dost náročné časově. I když nás  je ve spolku 57, ne každý má zájem prezentovat obec, takže někdy se pro malý zájem nezúčastníme, ale okrskový závod se snažíme v počtu tří družstev absolvovat," přiznává problémy velitel hasičů.

Valdovští mají v hasičské zbrojnici uloženy poháry i kroniku. „Jediné, co nemáme, je prapor. To je pro nás finančně náročné, spíš se pustíme do vydání publikace jak o hasičích, tak Valdově," míní  starosta.

Veronika Čermáková je  členkou týmu žen a připomíná, že za hasiči jde také kulturní život obce.

„Pořádáme cestopisné přednášky, koncem listopadu budeme rozsvěcet stromeček, chystáme čarodějnice, zábavu pro kamarády, sousedy, opékaní buřtů."

A za co by Valdovští dobráci utratili výhru v soutěži Dobráci roku?

Výhra  by je prý motivovala. Peníze by investovali do rekonstrukce stařičké stříkačky. Valdov, ten je stejně nejlepší…, zpívají nám dobrovolní hasiči z Valdova na rozloučenou.

Pravidla soutěže Dobráci roku o nejlepší dobrovolný hasičský sbor
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro Ledce hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera) VALDOV
Cena jedné SMS jsou 4 koruny.
Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.
Losování z dosud přihlášených sborů v pátek 9. října určilo, že jako další navštívíme v soutěži Dobráci roku Suchý Důl na Náchodsku. Medailonek tamních dobrovolných hasičů bude odvysílán v pátek 16. října po 15. hodině!