Pracovníci soukromé firmy rozmístili po městě špačníky, sýkorníky, polobudky a denní úkryty pro netopýry. Město chce projektem podpořit hnízdění ptačích druhů, které se vyskytují v zastavěné části Dvora Králové i na jeho okrajích.

Nové budky pro špačky, sýkory, vrabce nebo brhlíky už mohou lidé vídat třeba v Schulzových sadech, na nábřeží Jiřího Wolkera nebo u dopravního hřiště. Umístěné jsou také u Podharťského rybníka, městského hřbitova nebo na Rašínově náměstí a Berlínku.

„Hnízdění ptáků ve městě je stále obtížnější, protože se zateplují domy, uzavírají balkony, atiky, zadělávají se různé otvory okolo okapů a střech, kde si ptáci tvořili hnízda. Přibývají naopak predátoři jako kočky, kuny, sojky nebo straky,“ říká k projektu Milan Šimek z královédvorského odboru životního prostředí. „Budky jsme umístili na stromech dostatečně vysoko, aby se do nich predátoři nedostali. Další ochranné prvky mají znemožňovat přístup do hnízda například kunám,“ doplňuje.

Radnice Dvora Králové za nákup, instalaci a údržbu 54 budek zaplatila 30 tisíc korun. „Budky budeme pravidelně kontrolovat a čistit. Zaznamenávat budeme také jejich obsazenost. Budeme tak mít možnost pozorovat druhy, které ve městě hnízdí,“ říká Milan Šimek.