Přihlášeno je 29 družstev, v každém z nich musí být alespoň jeden handicapovaný. Loňský premiérový ročník absolvovalo šest družstev, nejrychlejší bylo v cíli za více než 65 hodin.

Letošní nonstop trasu z Prahy přes Teplice – Mariánské Lázně – České Budějovice – Brno – Hodonín – Trnavu – Banskou Bystrici – Košice – Poprad – Martin – Ostravu – Šumperk – Pardubice – Ústí  nad Labem zpět do Prahy si každý tým volí sám, musí však projet čtyřiadvacet kontaktních míst, která většinou tvoří rehabilitační ústavy, léčebny či spinální jednotky nemocnic. Ve východních Čechách jsou čtyři –  Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, Hamzova léčebna Luže-Košumberk, pardubický Kosatec ve Sladkovského ulici a Rehabilitační ústav Hostinné.

Členové družstev se střídají, šlape jeden, ostatní odpočívají. Každý z nich musí během čtyř a půl dne ujet nejméně 100 kilometrů, na což bude „dohlížet"  GPS tracker, který si cyklisté budou předávat jako štafetový kolík.

Zúčastněná družstva jsou patronem vybraného handicapovaného člověka, kterému absolvováním závodu zajistí pobyt na zážitkovém víkendu, který bude koncem září na Slapech.  Pardubičtí jedou pro patnáctiletou Terezku Vargovou z Chrudimi, která se statečně vyrovnává s následky nádoru na mozku. Jejich družstvo tvoří Jan Kubelka (kapitán týmu), Tomáš Nevěčný, Daniel Rubeš, Jan Říha, Ondřej Sečka, Michal Sojka, Martin Střelka a František Vlček. Jsou mezi nimi tři handicapovaní, kteří pojedou na handbiku, tricyklu a tandemovém kole. Doprovod tvoří dalších osm lidí, k dispozici mají čtyři automobily.

Projekt za podpory celé řady sponzorů a sympatizantů zajišťuje občanské sdružení Cesta za snem. Duchovním otcem neobvyklé štafety je vozíčkář Heřman Volf, který již v minulosti procestoval na handbiku Evropu, aby motivoval podobně handicapované. Tentokrát pojede na handbiku jen ve dvoučlenném týmu se svým starším bratrem Michalem, což znamená, že každého čeká více než 250 kilometrů denně!

Slavnostní start štafety je ve středu 30. července v 8 hodin na Staroměstském  náměstí v Praze. Průběžný ostrý start je naplánován na dobu od 9 do 11.30 hodin na parkovišti Letenská pláň. V cíli jsou štafety očekávány v neděli 3. srpna od 16 do 22 hodin v prostoru parku Na Ladronce v Praze, kde se celý den souběžně koná velký kulturně-sportovní program se zlatým hřebem v podobě koncertů skupin The Tap Tap a Monkey Business.

Zájemci mohou průběh závodu sledovat on-line na webu www.111hodin.cz.

Jaromír Fridrich