Tato částka ze vstupného bude použitá na zakoupení nového automobilu do sociálních podniků Pekárna Na Plechu a Úklidová firma Láry Fáry, které provozuje nezisková organizace Pferda. „Oba sociální podniky se rozrůstají, zaměstnávají čím dál více pracovníků s postižením a naše staré auto už má opravdu nejlepší léta za sebou," vysvětluje ředitelka organizace Pferda Jana Křížová. Automobil bude sloužit jako doprava zaměstnanců na úklidové zakázky, ale bude vozit i pečivo z pekárny Na Plechu, pro tyto účely se vůz upraví a bude mít i chladírenskou část. Pferda je organizace, která poskytuje sociální služby dospělým s mentálním postižením z Rychnovska a Náchodska. Snaží se o rovnoprávné postavení lidí s mentálním postižením, rozvíjí jejich schopnosti, dovednosti a samostatnost a v neposlední řadě usiluje o zkvalitňování života těchto hendikepovaných lidí a jejich další vzdělávání.

Pétanque si zahráli v Hřebčíně

Slatiňany - V kryté jízdárně slatiňanského hřebčína se v sobotu uskutečnil mezinárodní turnaj v pétanque trojic s názvem „O pohár města Slatiňan a Cenu starokladrubského vraníka. Pořadateli klání určeného pro registrované hráče byli členové havlíčkobrodské organizace AURA a připravili pro desítky účastníků skvělé zázemí. Povrch herní plochy, po které se běžně prohánějí koně při výcviku, byl podle hráčů perfektně připraven tak, aby sloužil k co nejlepším sportovním výkonům.

Nový úřad práce bude stát na pozemku v bývalých Masarykových kasárnách

Pardubice - Nový úřad práce v Pardubicích zhruba za 220 milionů korun by se měl stavět v letech 2017 až 2018. Letos se dokončí projekt a výběr stavební firmy. Informoval o tom ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl. Objekt se měl stavět už předloni, nestihl však čerpat evropské dotace. Nyní by měly jít peníze přímo ze státního rozpočtu. „Finanční prostředky jsou předběžně alokovány. Úřad bude z venku stejný jako původní projekt, uvnitř budou trochu jiné dispozice," nechal se slyšet Petr Klimpl. Úřad práce nyní sídlí v ulici Boženy Kunětické Vikové, má však několik dislokovaných pracovišť. Pro nový úřad byl vybrán pozemek v bývalých Masarykových kasárnách u kruhového objezdu a 191 zaměstnanců úřadu se tak po dokončení dvou propojených budov přestěhuje na jedno místo. Jednou z částí nového objektu mělo být původně vzdělávací středisko, mezitím ale centra pro vzdělávání vznikla jinde v republice a pracovnímu úřadu naopak přibyly jiné agendy. V novém zázemí tak bude sídlit například inspektorát práce.

Astronomická Litomyšl: výstava, pokřtění Kopalovy knihy i přednáška Grygara

Litomyšl - Město jako centrum astronomie. Město jako ukázka toho, že Pardubický kraj má své známé tváře, mecenáše i nadšence, kteří se zkoumání hvězd po staletí věnují. Právě to ukazuje výstava astronomických tradicí, která tu začala o víkendu. Její součástí jsou také dalekohledy i pomůcky, které k bádání přispívaly. Na vernisáži byl instalovaný také dvoumetrový dalekohled, který býval během dvacátého století chloubou Československa. Výjimečný exponát zapůjčil také Státní okresní archív Svitavy. V Regionálním muzeu byla také představená první edice knihy slavného astronoma a rodáka Zdeňka Kopala Cesta z Cambridge na Mount Palomar. Odpoledne potom astronom Jiří Grygar besedoval s lidmi o novinkách kolem planety Pluto.