Na více než čtyřech stovkách českých základních a středních škol se konají filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky i filmaři. Žáci a studenti dostanou tentokrát příležitost seznámit se s příběhy lidí, kteří se při vědomí značného osobního rizika rozhodli, že nebudou nečinně přihlížet, ale začnou konat. „V letošním ročníku chceme žákům a studentům připomenout, že v moderní československé historii existuje nejen útlak, ale i nepřerušená tradice vzdoru. Jistě, statečných a odhodlaných lidí nebylo moc - jenže to je jen další důvod, abychom jim věnovali pozornost a projevili úctu. I díky nim žijeme v demokratické zemi,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni, který projekt pořádá. Na Náchodsku se do projektu zapojily Obchodní akademie v Náchodě, Základní škola v České Skalici, Masarykova základní škola v Broumově a Gymnázium a Střední odborná škola v Jaroměři.

Knihovna vyhlásila celostátní soutěž

Náchod - Městská knihovna v Náchodě vyhlásila 7. ročník celostátní literární a výtvarné soutěže pro děti a mládež do 16 let „Kde končí svět?“ letos pod názvem Já jsem tvůj člověk - prolínání světa lidí a zvířat. „Nakresli na dané téma obrázek nebo napiš libovolný literární útvar - vyprávění, báseň či úvahu a odevzdej nejpozději do 13. ledna 2018 v dětském oddělení,“ vzkazují zaměstnanci knihovny. Připomněli také, že se malí čtenáři mohou zapojit také do vědomostní a literární soutěž k příležitosti 110. výročí narození švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové „Cesta k Astrid“. Odpovědi na otázky a literární výtvory je možné odevzdávat až do 22. listopadu v dětském oddělení knihovny.

Sboreček ocenili za dramaturgii

Náchod - Pěvecký sbor Jiráskova gymnázia v Náchodě, jinak také „Sboreček“, se 9. až 12 listopadu zúčastnil celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů v Opavě. „Odtud jsme si odnesli zvláštní cenu poroty za dramaturgii svého vystoupení,“ potěšilo sbormistra Vlastimila Čejpa. Do závěrečného koncertu vítězů Opava cantat 2017, který se konal na zámku v Hradci nad Moravicí, porota vybrala pět ze třinácti zúčastněných sborů. Sboreček byl mezi nimi.

Zrno budou dostávat z klasů pomocí cepů a strojní mlátičky

Martínkovice - Zajímavou návštěvu do časů zemědělské minulosti připravuje na páteční sváteční odpoledne Spolek přátel koní v Martínkovicích. Děti i dospělí se mohou přijít podívat na ukázku mlácení obilí různými způsoby. Ke slovu se dostanou jak cepy, tak i ruční mlátička a rozběhne se i stabilní motor zn. Slavia, který bude pohánět strojní mlátičku. Mlácení obilí začne ve 14 hodin na louce za bývalou Vebou, v případě nepříznivého počasí se slavnost odehraje v hale. Občerstvení zajištěno, k ochutnávce budou připraveny dobroty podle receptů našich babiček.