Venku na sluníčku čtyřicetistupňová výheň, tady v podzemí ale jen šest až osm stupňů Celsia. Taková zima, že se za chvíli těšíte znovu ven.

Vítejte v pevnosti Dobrošov na Náchodsku, kterou v nynějších vedrech navštěvuje kolem 150 lidí denně. Teplota je tu celý rok stejná. Jako útěk před všudypřítomnou výhní jsou podzemní chodby a jeskyně ideální místo.

Venku se totiž včera skutečně nedalo vydržet, ve sluneční výhni byly jedinou spásou kašny v ulicích a koupaliště. Ulice měst navíc každou chvílí prořezávaly houkající sirény záchranek, které vyjížděly ke kolabujícím lidem. Zdravotníci měli obavy z možných kolapsů zejména u seniorů a kardiaků.

„Už během dopoledne jsme měli 70 výjezdů, což je polovina obvyklého počtu zásahů za celý den. Příznačné ovšem je, že nejde přitom jen o pacienty trpící dušností a kolapsy z tepla, ale i o množství výjezdů k dopravním nehodám. Lidé se snaží utéct z města pryč a na silnicích je opravdu nebezpečno," řekl Tomáš Ježek hradecké krajské záchranky.

Náhlá zdravotní indispozice 70leté řidičky stojí například za nehodou u Petříkovic na Trutnovsku. V pravotočivé zatáčce tam vyjela do protisměru, kde se srazila s protijedoucím náklaďákem. Žena skončila s těžkými zraněními v nemocnici.

Pozor na klimatizaci!

Policisté už varovali před rizikem zvýšené únavy a nesoustředění za volantem.

„Kvůli vysokým teplotám dochází ke zpomalení reakcí řidičů. Pokud má jízda trvat déle než tři hodiny, je vhodné vzít s sebou spolujezdce, který s řidičem bude udržovat konverzaci a případně ho vystřídá v řízení," poznamenala pardubická policejní mluvčí Jana Drtinová.

Lidé by si ale na druhé straně měli dát pozor na správné nastavení klimatizace. Teplota v žádném případě nesmí být nižší o více jak 10 stupňů, než je venku, optimální rozdíl je pět stupňů. Nižší nastavené teploty mohou přivolat angínu, pro srdce jsou navíc přechody z horka do chladna vysoce zátěžové. A ze všeho nejpotřebnější je samozřejmě dodržování pitného režimu.

Radnice řady měst vysílají do ulic kropící vozy, kašny jsou obklopeny houfy lidí a ve švech praskají zejména koupaliště.

Výrazně navíc roste riziko požárů. Pardubické hejtmanství už vydalo výstrahu se zákazem rozdělávání ohňů na rizikových místech.

Dnes odpoledne mají horka ukončit bouřky s lokálními přívalovými dešti, poté by se mělo konečně trochu ochladit.

Horké počasí si na rozdíl od řady Východočechů naopak užívají sloni v královédvorské zoo. Ale i ty se ošetřovatelé rozhodli svlažit vodou.

Teploty pokořily historické tabulky na všech stanicích
Teploty na východě Čech včera překonaly letité rekordy na všech 15 stanicích, které v hradeckém a Pardubickém kraji teplotu měří 30 a více let. Jak s oblibou říkají meteorologové, byly tedy pokořeny i pořádně „fousaté" rekordy. Na některých stanicích (ve východních Čechách ovšem jen výjimečně) byly pokořeny dokonce nejen denní rekordy, ale i pro celý měsíc červen. Tedy tak, že ještě nikdy v historii nebyla v červnu naměřena tak vysoká teplota.

Vybrané v úterý pokořené rekordy (pro 10. červen)
• Hradec Králové       33,8 °C - dosavadní rekord z roku 1937 – 33,6 °C
• Pardubice               33,7 °C - dosavadní rekord z roku 2010 – 32,1 °C
• Ústí nad Orlicí          32,6 °C - dosavadní rekord z roku 1937 – 30,6 °C

Vysoké teploty byly také na horách, například v Deštném v Orlických horách bylo 29,9 stupně Celsia, skoro 30 stupňů hlásil i Svratouch. Doposud byla v Deštném nejvyšší naměřená hodnota pro 10. červen 27,2 stupně Celsia z roku 2000. V Peci pod Sněžkou bylo podle informací z webových kamer odpoledne 25,4 stupně Celsia, na vrcholu Sněžky se teplota dostala až na 21 stupňů Celsia a na Labské boudě už dopoledne vyšplhala k 24 stupňům.
V zásadě byly většinou teploty o jeden stupeň vyšší než v pondělí. Včera horka vrcholila, dnes by mělo být podobně, s očekávaným odpoledním či večerním příchodem bouřek a studené fronty se ale začne ochlazovat. Hrozí i lokální přívalové deště.