Největším projektem na východě Čech je oprava výpravní budovy v krajské metropoli Hradci Králové za 35 milionů, která začala loni na podzim a skončí letos na jaře.

Celkem 23 milionů bude stát oprava výpravní budovy v Novém Bydžově, která začne ve druhé polovině letošního roku a skončí v roce příštím. Z menších projektů se již realizuje oprava hydroizolace, toalet, fasády a střechy v Lázních Bělohradě za 6,5 milionu. V brzké době se zásahu stavebníků dočkají i budovy nádraží v Nové Pace nebo Dvoře Králové. Na renovaci čekají už šest let objekty na staropackém nádraží. Stará Paka je důležitým železničním uzlem, do kterého se sbíhají tratě z pěti směrů. V roce 2012 zde byla dokončena náročná renovace dopravního uzlu, která si vyžádala téměř 400 milionů.

Radnice tehdy apelovala na majitele budov, kterým byly České dráhy, aby investoval do zchátralých staveb. Budovy jsou v žalostném stavu, restaurace je léta mimo provoz a z pohledu příchozího je na opuštěné objekty nevábný pohled.

Letos se projektuje modernizace staropackého nádraží. Realizovat se má v letech 2021 a 2022.Zdroj: DeníkJaroslav Špína z Regionální správy majetku Českých drah, které byly vlastníkem staveb, tehdy uvedl, že na modernizaci nejsou peníze. Lidé se tu prý nezdržují, o pronájem restaurace nemá nikdo zájem. „Cestující najdou zázemí ve vstupní vytápěné hale, dostupné jsou veřejné toalety a peronní přístřešky,“ konstatoval. V roce 2016 došlo k oficiálnímu převodu nádražních budov z majetku Českých drah Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Jak uvedla místostarostka Staré Paky Věra Hlostová, do dnešního dne o opravě budov zdejší stanice ovšem neštěkl ani pes.

Jaroslav Špína dnes pracuje u správy železničních cest a vlil nám do žil optimismus.

„Na rekonstrukci budov staropackého nádraží kreslíme projekt. S komplexní opravou počítáme v letech 2021 až 2022.“

Modernizace se prý dočká i novopacká zastávka a ve Valdicích bude ještě letos vybudován namísto zbourané budovy alespoň prosklený přístřešek.

Nádraží v Lázních Bělohradě bude za šest milionů krásnější
Šest a půl milionu investuje Správa železniční dopravní cesty do opravy budovy železničního nádraží v Lázních Bělohradě. Letos má být dokončena i projektová dokumentace na opravu nádražní budovy a zpevněných ploch v Nové Pace. Výhledově se počítá s investicí 12 milionů v roce 2019 až 2020. Investor se bude zabývat i renovací železniční zastávky Nová Paka - město. Zřejmě nejnákladnější bude modernizace staropacké stanice, na opravu budov se letos zpracuje dokumentace, s realizací se předběžné počítá v letech 2021 a 2022.