Nechat si ujít páteční zatmění Slunce by byla skutečně velká škoda. Bude totiž svým rozsahem skutečně výjimečné, do 12. srpna 2026 nezažijeme výraznější. A navíc nám přeje štěstí. Obloha by během něho měla být téměř jasná, takže zatmění bude velmi dobře pozorovatelné. Ve svém vrcholu v 10.47 hodin Měsíc zakryje téměř tři čtvrtiny slunečního kotouče.

„Při zatmění bude možné vyhledat na nebi i planetu Venuši. Zatmění bude největší nad naším územím až do roku 2026 a zároveň poslední u nás viditelné v tomto desetiletí. Mnoho českých hvězdáren a astronomických spolků připravuje mimořádná pozorování úkazu," řekl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.

Zatmění Slunce vzniká v momentě,  kdy se Měsíc ve fázi  novu  ocitne  na  přímce  mezi  Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Úplné zatmění bude pozorovatelné v Severním moři západně a severně od Skandinávie.

„Při vrcholu zatmění u nás, tedy kolem 10.47 hodiny, by mohla být na potemnělém nebi patrná – dokonce i bez dalekohledu – planeta Venuše. Naleznete ji ve vzdálenosti asi 35 úhlových stupňů východním směrem od Slunce a bude vypadat jako drobná 'hvězda'," dodal Suchan.

Meteorologové navíc nachystali i velmi dobré podmínky pro pozorování zatmění. I když ne tak vynikající jako v jižních Čechách a na celé Moravě, kde má být v pátek dopoledne úplně jasno. Hlavně nad severní částí východních Čech bude přece jen mírná oblačnost. Týká se to tedy především oblasti Krkonoš a Jičínska, díky oblačnosti tu však lidé budou možná moci pozorovat zatmění i bez použití speciálních filtrů nebo brýlí. Naopak na Rychnovsku, Orlickoústecku a Svitavsku by měla být slunečná obloha bez jediného mráčku.

„V dopoledních hodinách v severní části území Čech se bude vyskytovat střední a vysoká oblačnost, bude zde tedy polojasno až oblačno. Jedná se o řídkou oblačnost, přes kterou bude Slunce prosvítat. Na ostatním území republiky bude jasno nebo skoro jasno," řekl Jaroslav Rosa z Českého hydrometeorologického ústavu. Jak podotkl, zatmění pocítíme i výrazným zpomalením denního nárůstu teploty.

Jde o poslední sluneční zatmění v České republice na příštích šest let. Nicméně hned od roku 2021 nás čeká bohatá „sezóna". Mezi lety 2021 – 2030 budeme moci spatřit v Česku až sedm částečných slunečních zatmění. Hned první se odehraje 10. června 2021. Bude však poměrně malé, Měsíc při něm ukrojí přibližně 17 procent průměru slunečního kotouče.

Předchozí částečné zatmění Slunce nad Českem proběhlo 4. ledna 2011. Nejbližší úplné zatmění Slunce u nás bude 7. října 2135.

Nenechte si ujít
• Hvězdárna a planetárium Hradec Králové pořádá pozorování úkazu  od 9.30 do 12.00 hodin. Pozorování probíhá pomocí dalekohledů na terase a v jižní kupoli hvězdárny. Rovněž se můžete těšit na přednášku o úkazu a internetový přenos z jiných míst, kde je zatmění pozorovatelné jako částečné či úplné.

• I na Hvězdárně v Jičíně je možné se na úkaz podívat. Pro pozorování úkazu budou k dispozici teleskopy hvězdárny. Pokocháte se nejen tmavým reliéfem Měsíce, ale rovněž bouřlivou sluneční tváří. Otevřeno bude od 9 do 12 hod.

• Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích pořádá pozorování pro veřejnost od 9 do 12 hodin. Probíhá v kopuli hvězdárny v DDM Alfa projekcí 0,135m dalekohledem a na terase přes další přenosné přístroje. Bude možné vyhledat i planetu Venuši a podívat se na živý přenos úplného zatmění.

Hvězdárna v Úpici pořádá pozorování pro veřejnost od 9 do 12 hodin. Pozorovat se bude v kopuli hvězdárny historickým dalekohledem barona Krause a i zde včetně živého přenosu úplného zatmění.

Přesný průběh zatmění na východě Čech
Město                   Začátek        Střed            Konec    Velikost*     Výška**
Hradec Králové    9:38:27    10:47:29      11:58:57     73.3 %     37.0°
Pardubice            9:38:09    10:47:10      11:58:40      73.1 %     37.1°

*    Velikost zakrytí během maximální fáze (středu) zatmění uvedena v procentech úhlového průměru Slunce
**    Výška Slunce nad obzorem v době maximální fáze zatmění (0° – obzor, 90° – nadhlavník)