Přes osm stovek vězňů, kteří sedí ve východočeských věznicích, se nyní může díky prezidentově novoroční amnestii vrátit na svobodu.

Informoval o tom včera hradecký krajský soud. „Soudci posoudí každý případ jednotlivě a rozhodnou, že daná osoba je účastna amnestie. Rozhodnutí učiní ten soud, v jehož obvodu se trest odnětí svobody vykonává," řekla včera mluvčí krajského soudu Jana Kliková.

Nejvíc prořídne hradecká věznice na Pouchově, která patří mezi nejlehčí basy v Česku. Amnestie by se tu mohla týkat až 80 procent vězňů. Podobně osiřela naposledy v roce 1990 po velkorysé amnestii bývalého prezidenta Václava Havla. Zhruba dvě třetiny odsouzenců se vrátí na svobodu i z lehčí věznice v Odolově na Trutnovsku, zhruba 40 procent trestanců odejde z pardubické věznice.

Jen ve valdické věznici, která patří k nejtvrdším v Česku, bude amnestovaných případů mnohem méně. Kapacitu má 1100 vězňů, propuštěných však bude nejvýše 50.

Například z trutnovského soudu včera vyrazilo do odolovské věznice 13 lidí. „Ti jsou rozděleni do tří senátů, v každém je soudce, státní zástupce, zapisovatelka a přísedící. Řeší osobu po osobě, zda se amnestie dotyčného týká," uvedl místopředseda Okresního soudu Trutnov Vladimír Řezníček.

Jenže to není všechno, to nejzajímavější a nejdiskutovanější nakonec: Amnestie se bude týkat i teprve projednávaných kauz, v nichž se ani po osmi letech nedařilo dojít k rozsudku. Často jde o závažné případy tunelování a hospodářských podvodů.

Jen v gesci hradeckého krajského soudu je takových kauz několik investiční fondy Trend, firmy Progres Invest a rovněž obchodník s cennými papíry KTP Quantum, spojovaný s Karlem Takáčem. Manažeři těchto společností podle žalobců údajně způsobili akcionářům či vkladatelům škody přibližně za tři miliardy korun. Teď budou nejspíš definitivně volní.

„Neobviňoval bych ale Václava Klause, že amnestie i na tyto případy byla z jeho strany účelová. Je to spíše obraz stavu české justice, která nedokázala tyto případy za dlouhá léta dořešit," míní politolog Jiří Štefek.

Přibližné počty vězňů ve východočeských věznicích, kterých se bude amnestie týkat:

Věznice:

Hradec Králové............................170

Pardubice ..................................299

Valdice (JC) ...............................35-50

Odolov (TU) ..............................286

Zdroj: Krajský soud Hradec Králové