Třicet hodin bez vody, tepla i světla. I takové jsou případy, které potkaly obyvatele kraje kvůli víkendové extrémní vichřici. 

„Takovou situaci už nechci nikdy zažít,“ povzdechl si pan Josef z Libuňska na Jičínsku. „Nemůžeme si zatopit, nesvítíme, neteče nám voda, nejde nám televize. Prostě nic nefunguje,“ popsal reálný stav. Podobně na tom byli i v dalších místech. Například v Žacléři. „Je to nepříjemná situace. Doma máme zimu a když nejde elektřina druhý den, přináší to problémy,“ konstatoval Aleš Vaníček. „Jídlo z lednice jsem naskládal do krabice a dal aspoň na balkon, protože lednice pochopitelně vytekla,“ připojil vlastní zkušenost. 

Energetická společnost ČEZ přiznala, že v neděli večer zůstalo bez proudu 250 tisíc odběratelů elektřiny. „Call centrum během neděle odbavilo 34 tisíc hovorů o hlášení poruch, v průběhu pondělí dalších téměř 14 tisíc hovorů,“ spočítala bilanci mluvčí energetiků Šárka Beránková. Do odstraňování následků kalamity se zapojilo 700 pracovníků poruchových čet, dispečinku i operátorů call centra. „Další dvě stovky pracovníků z řad subdodavatelských firem byly také v terénu,“ doplnila.

Výpadek elektřiny způsobil také komplikace v železniční dopravě. „Před Pardubicemi jsme zůstali viset tři hodiny,“ zlobila se učitelka Lída M. Mrzelo ji, že za celou dobu, kdy stál vlak na úpatí Pardubic, měli od personálu jen minimum informací o dalším vývoji situace. „Nikdo nám ani nenabídl žádné „nouzové“ občerstvení,“ dodala.

Vichřice nevynechala ani hory. Na Sněžce dosahovala síly orkánu, měla rychlost až 180 km/h. V Krkonoších zanechala řadu vyvrácených stromů. Lesníci počítají škody na tisíce kubíků padlého dřeva. Správa Krkonošského národního parku varuje návštěvníky hor před pohybem ve zdejších lesích. K silnému větru se přidal sníh, který se objevil i na Medvědíně, Černé hoře a Peci pod Sněžkou. Podle informací Horské služby Krkonoše nasněžilo na hřebenech 25 centimetrů nového sněhu, tvořily se závěje a někde také ledovka.

Když je doma zima a vyteče lednice  

Žacléř - Odtrženi od elektrického proudu jsou již od časného nedělního rána stále obyvatelé řady míst v regionu. Například město Žacléř. „Je to nepříjemná situace, doma máme zimu a když nejde elektřina druhý den, přináší to problémy. Jídlo z lednice jsem naskládal do krabice a dal aspoň na balkon, protože lednice pochopitelně vytekla,“ svěřil se s lapálií Aleš Vaníček a dodal, že teplá voda díky plynu naštěstí teče, takže se rodině ohřeje aspoň pod sprchou. Žacléřští mají na elektřinu smůlu. Není to tak dávno, kdy jim proud nešel po jiné silné vichřici dva dny. „Lidé si tu už začínají pořizovat soukromé elektrocentrály. Třeba když má někdo obchod, který jinak kvůli absenci proudu musí zavřít, se to určitě vyplatí,“ dodal Aleš Vaníček. „Zatím je bez elektřiny zhruba 35 míst východních Čech. Naši technici na opravách pracují, ale je toho opravdu hodně a nemůžeme s jistotou říct, kdy dojde ke zlepšení,“ řekla mluvčí ČEZ Šárka Beránková.