Šest chlapíků se pustilo v pátek ráno do rozebírání deset metrů vysoké rozhledny Žaltman. Za husté mlhy a typicky podzimního, sychravého počasí začala parta pod vedením Martina Marka z Červeného Kostelce demontovat nejprve jednotlivé části na vrcholu. Nejdříve odstranili ploty na vyhlídkové plošině. Rozřezali je a jednotlivé díly spustili uchycené na horolezeckém laně dolů ke vstupu na rozhlednu. „Tady jsme si udělali lanovku, po které budeme spouštět jednotlivé díly do údolí, kde je přesuneme do kontejneru a odvezeme,“ popisuje Martin Marek.

Za nejsložitější považuje odstranění velkého ochozu, na kterém lidé stáli na vrcholu Žaltmanu a rozhlíželi se po okolí. „Je svařený, velký a těžký,“ počítá Marek. Následně rozšroubují jeden bok rozhledny. Poté položí na stranu schodiště, nařežou ho na části a odstraní také druhý bok.

Zdroj: Deník/Jan Braun

„Rozhlednu rozebereme, v neděli chceme mít hotovo. Uvidíme, v jakém bude stavu, jestli nebude zevnitř prohnilá a zkorodovaná,“ říká Martin Marek.

Se svými přáteli z firem na výškové práce a požární ochranu se rozhodli, že rozhlednu zdarma demontují. Dohodli se na tom i s obecním úřadem v Malých Svatoňovicích, který tak nemusí nic platit za demolici. „ Děláme to pro radost. Jsme příznivci rozhledny. Byli bychom rádi, aby ještě někde stála. Přišlo nám líto ji vyhodit. Nechtěli jsme, aby skončila někde ve šrotu, když už tady tolik let stála,“ vysvětluje.

Jiří Holubec patřil v letech 1966 a 1967 mezi brigádníky TJ Baník Malé Svatoňovice, kteří stavěli rozhlednu Žaltman.
Rozhlednu stavěli v roce 1966 brigádnicky, v dílnách o sobotách a nedělích

Martin Marek má k místu srdečný vztah. „Na Žaltmanu jsem byl tak padesátkrát. Jezdil jsem odmalička na tohle místo s taťkou. Je to krásné výletní místo. Na Odolově jsme vždy nechali auto a vyrazili na krásnou pětikilometrovou procházku,“ dodává.

Nové místo, kam by nadšenci chtěli rozhlednu po renovaci umístit, zatím nemají vytipované. „Zatím bude složená u nás ve firmě. Myslím, že někde se časem objeví. Zájem už projevili v Malých i Velkých Svatoňovicích,“ prozrazuje.

Stará rozhledna z roku 1967 přestala vyhovovat, nebylo z ní takřka vidět, proto se v Malých Svatoňovicích rozhodli pro výstavbu nové. Ve veřejné sbírce se už na ni vybralo 1,6 milionu korun.

,„Máme projektovou dokumentaci, vypíšeme výběrové řízení na stavbu konstrukce a budeme hledat firmu, která ji postaví,“ objasňuje starosta Malých Svatoňovic Vladimír Provazník. Obec chce mít vyrobenou konstrukci do června příštího roku. Novou rozhlednu chce slavnostně otevřít 24. září 2020, na den přesně po 53 letech od otevření staré rozhledny.

Rozhledna Žaltman dosloužila, je určená k demolici.
Rozhledna jde dolů, rozeberou si ji nadšenci. Za rok vyroste nová a vyšší