Pondělí je o pravěku, úterý o zámečnickém řemesle, ve středu se může v muzeu dokonce přespat.

Volná místa nabízí muzeum už ale jen ve čtvrtek a v pátek, na další dny je už plno. Ve čtvrtek se jede na celodenní výlet na Chlum – vlakem nebo autobusem, část cesty půjdou děti pěšky, jídlo je nutné vzít si s sebou. Na programu je návštěva Památníku bitvy 1866 na Chlumu, vyhlídkové věže a okolí.

Pátek je pak věnování moderním dějinám Hradce. Děti si prohlédnou expozici Od pevnosti k salonu republiky a výstavu s názvem „Mým národům!". Pak je na programu procházka po zbytcích pevnosti a moderní architektuře města. Akce je určená pro děti od 7 do 14 let.

Tip na výlet: Zpracování vlny je prací s čistou hlavou

Nové Město nad Metují - Předení vlny předvádí na vybraných jarmarcích Jiřina Nováková z Krčína. Své následně upletené výrobky na nich také prodává. Naposledy třeba uplynulou sobotu při staročeském muzejním jarmarku v Novém Městě nad Metují.

Tady zpracovávala vlnu z chovu její sestry, jinak vlnu kupuje. Vlna byla už obarvená. „Barvíme vlnu  přírodními materiály, třeba cibulovými slupkami, kopřivami, afrikánem, vratičem, ořechovými slupkami. Zkrátka co barví v přírodě, to se dá na barvení vlny použít. Je to jen trochu složitá operace, protože to dlouho trvá," vysvětlovala Jiřina Nováková, která se zpracování vlny věnuje asi pět let. Přišla k tomu prý skoro nutností. Měla pozemky okolo lesa a nevěděla, co s nimi. Nakonec si je pronajala její sestra, která začala chovat ovce, nejdříve masné plemeno, pak na vlnu. Její sestra začala s předením a od ní se to naučila i Jiřina Nováková.

Na jarmarcích mohou návštěvníci obdivovat její pletené pejsky, kočičky, panenky či panáčky. Plete ale také rukavice, ponožky, čepice, šálky. A když někdo chce, tak mu na objednávku uplete i větší kousky. Práce ji baví, má při tom i čistou hlavu. „Je to pěkná práce. Je to pro mě zábava," dodala Jiřina Nováková. Jen v současných teplech prý lidé pletené výrobky moc nekupují, třeba před Vánoci je to lepší.

Kamenictví baví

Svitavy - Kluci a holky se učí řemesla. Svitavští muzejníci si pro prázdninové návštěvníky z řad dětí připravili řemeslné workshopy. Děti samy si mohou vyzkoušet některá tradiční povolání svých předků. Tento týden byl věnován kamenictví. „Děti mě překvapily. Jsou moc šikovné. Je vidět, že je práce s kamenem baví," chválila lektorka Vítězslava Morávková. Všichni učedníci si vyzkoušeli práci s pískovcem a také s břidlicí, kterou si v podobě přívěsku odnesli na památku domů.