Štědrovečerní večeře, rozbalování dárků a na závěr večera půlnoční mše. Ačkoliv je český národ považovaný za výrazně ateistický, výše zmíněný vánoční program bývá obvyklý pro mnoho lidí. Letos je ovšem kvůli pandemii koronaviru omezený i vánoční program v kostelech.

Vláda sice udělila pro půlnoční bohoslužby výjimky ze zákazu vycházení, jiná omezení ale platí. Pro všechny mše aktuálně platí omezení kapacity na maximálně 20 procent, návštěvníci musí dodržovat dvoumetrové rozestupy, používat dezinfekci a zakázán je během mší například i zpěv.

„Vzhledem k té ztížené situaci ve většině farností půlnoční mše ani nebudou. Někde zase udělali mší hned několik, aby se při té omezené kapacitě lidé na nějakou z nich dostali,“ řekl Deníku mluvčí Biskupství královéhradeckého Pavel Sršeň.

Pětadevadesátiletá Olga Šimková při komunikaci přes počítač v Senior domě Beránek v Úpici.
Vánoce v domově seniorů: I 95letá seniorka Olga Šimková využívá mobil a skype

Některé farnosti v Královéhradeckém kraji přistoupily k rezervačnímu systému na mše během vánočních svátků. Například v Červeném Kostelci se během tří svátečních dnů koná více než desítka bohoslužeb, včetně štědrovečerní mše od 22 hodin. Pro rezervaci na mše do kostela sv. Jakuba, kam se kvůli vládním opatřením může v současnosti podívat najednou jen 60 lidí, musí lidé vyplnit rezervační formulář na farním webu nebo se objednat telefonicky.

To v kostele sv. Antonína na Novém Hradci, kde se každoročně na půlnoční mši schází několik stovek lidí, se rozhodli jít jinou cestou. Tradiční půlnoční mše, která se tam tradičně koná na Štědrý den už od 22 hodin, se sice uskuteční i letos, bude ale neveřejná.

„Liturgie se uskuteční za účelem přímého přenosu, který můžete sledovat na farním kanálu na serveru Youtube. Kostel nicméně můžete navštívit v odpoledních hodinách a podívat se na tradiční Betlém,“ píše se na webu farnosti. Online půlnoční mše mohou zájemci sledovat například i z Vrchlabí nebo už zmíněného Červeného Kostelce. Odkazy naleznete na webu Biskupství královéhradeckého. To také doporučuje lidem spojit se s celou církví prostřednictvím živých televizních přenosů. Například Česká televize tradičně odvysílá půlnoční mši 24. prosince ve 24 hodin z baziliky na Starém Brně.

Nehoda uzavřela silnici mezi Náchodem a Hronovem, hasiči museli z vozidel čtyři lidi vyprostit.
FOTO, VIDEO: Sedm lidí se zranilo při čelním střetu dvou vozidel v Malém Poříčí

Pro věřící na území královéhradecké diecéze platí i během vánočních svátků dispenz diecézního biskupa od povinnosti osobní účasti na nedělní Mši svaté, pokud mají příznaky onemocnění covid-19, jsou v karanténě, dobrovolně se izolují ze zdravotně odůvodněné opatrnosti nebo se nemohou se bohoslužby zúčastnit kvůli omezenému počtu účastníků.

V katedrále budou půlnoční mše hned dvě

V hradecké katedrále sv. Ducha se na Štědrý den uskuteční hned tři bohoslužby. Odpoledne v 16 hodin a dvě půlnoční mše ve 22.30 hodin a 24 hodin. Hlavním celebrantem na obou „půlnočních“ mších svatých v katedrále bude královéhradecký biskup Jan Vokál.

Mše se uskuteční v omezené kapacitě, podle biskupství se ale neplánuje přenos z bohoslužeb. Ve stejné časy jako v katedrále se na Štědrý den uskuteční mše i v nedalekém kostele Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové.

Koronavirus, ilustrační foto
V kraji za den přibylo přes 600 nakažených. Nejvíc za sedm týdnů