Hnutí ANO hrozí odchod do opozice, protože již v sobotu se na většinové koalici začali domlouvat zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. ANO možné vytvoření koalice pěti stran označilo za podvod na voliče. Dosavadní povolební vývoj se chce pokusit zvrátit.

„Ještě večer jsme s jedním z politických subjektů absolvovali jednání o sestavení silné trojkoalice," uvedla v tiskové zprávě kandidátka na hejtmanku Klára Dostálová, které byla v čele kandidátky ANO. Jednat se bude podle hnutí ANO i v neděli. „Vzhledem k sobotnímu vývoji nebudeme sdělovat podrobnosti. Vydáme prohlášení," doplnila Dostálová v SMS zprávě pro ČTK.

Snahu o vytvoření pětikoalice ANO označilo za naprosto bezprecedentní podvod na voliče. „Nevěřím tomu, že by například ODS nebo TOP 09 považovala tento způsob voleb za generální úklid. Kde jsou předvolební prohlášení o zkažené ČSSD a o změně, kterou náš kraj potřebuje? Pokud to takto opravdu chodí, pak voliči nemusejí chodit k volbám," uvedla Dostálová v tiskové zprávě.

Se sociálními demokraty hnutí ANO podle předsedy krajské ČSSD Jana Birkeho nejedná. „Pětikoalici pokládám za životaschopný projekt. V jednání o jejím vytvoření budeme pokračovat," řekl ČTK Birke.

Podle představitelů možné pětikoalice by měl být hejtmanem lídr kandidátky ČSSD Jiří Štěpán. O obsazení dalších funkcí se má jednat v příštím týdnu. V pětačtyřice­tičlenném zastupitelstvu by měla mít pětikoalice 24 hlasů.

Volby v hradeckém kraji vyhrálo ANO s 13 mandáty. Druhá skončila ČSSD s šesti mandáty. Po pěti mandátech mají ODS a Koalice pro Královéhradecký kraj, která je složená z KDU-ČSL, HDK a VPM. Po čtyřech mandátech mají KSČM, TOP 09 a koalice Starostové a Východočeši. Po dvou křeslech mají koalice SPD a SPO a koalice Pirátů, Strany zelených a Změny pro Královéhradec­ký kraj.

V hradeckém zastupitelstvu zasedne rekordní počet žen

Hradec Králové - Voliči ve volbách v Královéhradeckém kraji vyslali do krajského zastupitelstva rekordní počet žen. V pětačtyřice­tičlenném zastupitelstvu jich zasedne 10. Ve volbách v roce 2012 vybojovaly ženy sedm mandátů, v prvních krajských volbách v roce 2000 uspěly pouze čtyři kandidátky. Vyplývá to z údajů na webu www.volby.cz.

Hnutí ANO se podařilo do zastupitelstva dostat kromě jedničky kandidátní listiny Kláry Dostálové také Janu Berkovcovou, Ivanu Hantschovou a Evu Matyášovou. Starostové a Východočeši budou mít v zastupitelstvu Martinu Berdychovou a Danu Kracíkovou. Za Koalici pro Královéhradecký kraj bude v zastupitelstvu Anna Maclová, komunisty bude zastupovat Táňa Šormová, z kandidátky ODS se do zastupitelstva dostala Jana Drejslová. Sociální demokraté budou mít v zastupitelstvu Editu Vaňkovou.

Průměrný věk krajských zastupitelů vzrostl na 51,44 roku. Zastupitelé zvolení v roce 2012 měli průměrný věk 50,71 roku, po volbách v roce 2000 byl průměrný věk zastupitelů dokonce 46,33 roku. Nejstarším zastupitelem v hradeckém kraji je osmašedesátiletý Leoš Heger (TOP 09), nejmladším je Martin Hanousek, který kandidoval v čele kandidátky Pirátů, Strany zelených a Změny pro Královéhradec­ký kraj.