Hnutí ANO, které zvítězilo v krajských volbách v Královéhradeckém kraji, netrvá na postu hejtmana. Po pondělním jednání se stranami, které ve volbách uspěly, preferuje ANO silnou středopravou koalici. Deníku to sdělila lídryně hnutí Klára Dostálová.

Hnutí ANO i přes volební vítězství hrozí odchod do opozice, protože zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, TOP 09, Starostů a Východočechů se už v sobotu domluvili na vzniku většinové koalice, která by disponovala 24 mandáty, zatímco ANO jich má jen třináct. Pondělního jednání s Klárou Dostálovou se nezúčastnili zástupci Koalice pro Královéhradecký kraj a TOP 09, ostatní představitelé stran podle svých slov trvají na  jednání o vzniku pětikoalice.

ANO chce silnou středopravou koalici

„Hnutí ANO se snažilo v souladu s jednoznačným názorem voličů v kraji volajících po změně zvrátit bezprecedentní dohodu ČSSD, ODS, TOP 09, Koalice pro Královéhradecký kraj a Starostů a Východočechů," uvedla k pondělním jednáním Klára Dostálová.

Podle jejích slov našlo ANO programovou shodu s několika subjekty, nadále však nechce vstoupit do  potenciálně nefunkční roztříštěné koalice. "Proto na rovinu říkám, že široká koalice je pro nás nepřijatelná. Jednoznačně preferujeme středopravou koalici, která by přinesla změnu, po které volají voliči, a silného hejtmana v čele kraje," upozornila Klára Dostálová.

Doplnila, že ANO ostatním stranám také sdělilo, že netrvá na pozici hejtmana. a že jí jde především o změnu, pro kterou se vyslovili voliči napříč politickým spektrem. Hnutí podle ní oslovilo vyjednávací týmy s konkrétními nabídkami. „Jednali jsme i o možnosti kopírovat rámec současné vládní koalice a využít komunikaci s vládou na získání prostředků pro další rozvoj kraje. Více nás ale oslovuje varianta podobná středopravé koalice, kterou zvolili v Moravskoslezském kraji," uvedla Klára Dostálová.

„My tuto nabídku předáme našim členům, ale - a to jsme i na jednání řekli - stále držíme sobotní dohodu o vytvoření pětikoalice," řekla Martina Berdychová. Ostatní lídři se vyjadřovali podobně.

Dostálová také uvedla, že pokud se ANO s partnery nedohodne, bude nejlepší cestou odchod do opozice.

Prezident Zeman: Je to nesportovní
Prezident Miloš Zeman považuje vznikající krajské koalice proti hnutí ANO za nesportovní spojování stran. „V některých krajích dochází podle názoru pana prezidenta k někdy až politicky bizarnímu spojování různorodých stran do koalic s jediným cílem: vyšachovat vítěze," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.