Až bude na podzim kabinet odcházet, bez práce bude odhadem kolem 380 tisíc lidí a proti tomu asi 140 volných pracovních míst.
Firmy v ČR, až donedávna „dopované" slabou korunou, těžily z celosvětového ekonomického oživení. Ani vláda ale nezahálela v získávání investorů, včetně toho, že jim stále nabízí i takzvané pobídky. Tedy hlavně slevy na dani z příjmů, osvobození od daně z nemovitosti či dotace na pracovní místa.
Na lákání investorů a pobídky jim nabízené se zaměřil další audit Deníku.
Rekordní byl hned rok 2014, kdy vládní agentura CzechInvest reálně potvrdila 149 pobídek, které měly podpořit investice za téměř 78 miliard, státní podpora mohla dosáhnout až 25,5 miliardy korun. Od roku 2015 už stát takto štědře investory nerozmazluje. Třeba loni na 60 miliard investicí připadala podpora 12 miliard korun, z čehož nejvíce, 3,6 miliardy korun, připadá na korejského výrobce pneumatik Nexen Tire, který staví na Žatecku obří továrnu za 22 miliard korun.
Již vyšlo:
23. 3. - Sociální dávky
6.4. - Vyzbrojování armády
Příště:
20. 4. - Kvalita potravin a obchodní řetězce
Ekonomové i politici svůj pohled na lákání cizích firem přehodnotili. „Domácí podnikatelé jsou často silnější, kvalitnější a je to vůči nim nespravedlivé. Měli bychom být přinejmenším selektivnější. Samozřejmě, že pokud přijde další GE, tedy firma, která přinese supertechnologie a vyšší hodnotu přidanou zpracováním, tak proč ne," říká o pobídkách prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Česko podle něj svoji konkurenceschopnost pořád táhne i pomocí nižších mezd, které teď konečně rostou. Ale jen vyšší přidaná hodnota a stabilní prostředí zajistí, aby do budoucna mzdy nejenom rychleji rostly, ale z Česka neodcházely vysoké dividendy (loni 289 miliard korun) a firmy tu vydělané peníze dál investovaly.
Že Česko usiluje o technologie, potvrzuje i šéf CzechInvestu Karel Kučera. „Takzvané high-tech investice k nám nejčastěji míří ze zemí, jako jsou USA, Německo, Francie, Japonsko nebo Tchaj-wan," popsal pro Deník Kučera. Jsou to podle něj složitější investice a delší jednání, protože firmy podstupují větší riziko. CzechInvest teď mimo jiné jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do ČR. Ve třech případech už je „hotovo".
Podle Davida Pirnera z poradenské společnosti Grant Thornton je využití brexitu správný krok. „Česká republika je svou polohou jednou z možných destinací především pro výrobní oblast i oblast high-tech projektů," říká Pirner.
Splněno na 70%
Podtrženo sečteno: Vláda se už „nepodbízí" montovnám a navenek přidala v ekonomické diplomacii. Své programové cíle v této oblasti většinově splnila.
Vážení čtenáři. Na sklonku funkčního období nynější vlády pro vás Deník připravil seriál volebních auditů, které se zaměří na vybrané body z programu trojkoaličního kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky. Co se kabinetu povedlo a kde naopak v uplynulých čtyřech letech selhával? Připravili jsme pro vás shrnutí hlavních změn na celostátní úrovni, pohled z našeho regionu a k tomu exkluzivní Panel Deníku: výsledky ankety mezi bezmála tisícovkou regionálních osobností, které okomentují jednotlivá témata.
Index Deníku pohledem republiky
Vzpomněli byste si alespoň na jednu továrnu či podnik ve vašem okolí, o kterých víte, že v posledních pěti letech vznikly za finanční podpory státu?
Není toho málo. V letech 1998 až 2016 stát vydal přes tisíc příslibů na investiční pobídky, na jejichž základě pak domácí i zahraniční investoři přislíbili proinvestovat přes 800 miliard korun a vytvořit více než 180 tisíc nových pracovních míst. Nejvíce rozhodnutí bylo přiznáno investorům v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. I přesto si ale lidé novou továrnu ve svém okolí s pobídkami od státu přímo nespojují. Ukázal to i poslední panel Deníku.
Jen 23 procent panelistů Deníku z celé ČR by dokázalo vyjmenovat aspoň jednu podpořenou továrnu. Naopak 77 procent by si to netrouflo říci. Na tuto otázku odpovídalo 729 lidí.