„Bylo to poprvé, kdy jsem hlasoval mimo území České republiky. O tom, že bych se voleb nezúčastnil, jsem vůbec neuvažoval. V Santiagu de Chile nás volilo třiatřicet, jedenadvacet hlasů dostal Karel Schwarzenberg a dvanáct Miloš Zeman."

Co na první přímý souboj o prezidentské křeslo říkáte?
Byl to velice vyrovnaný souboj, ve kterém se Miloši Zemanovi podařilo, díky převedení kampaně na souboj mezi pravicí a levicí, vyhrát. K jeho vítězství přispělo i to, že v jeho rétorice místopředsedu vlády identifikoval s nepopulárními reformami a úspornými škrty. Karel Schwarzenberg naproti tomu přitáhl k volbám mladé lidi, což je rozhodně přínosem. Bohužel ani podpora ODS a pravicových voličů mu v konečném důsledku nepomohla. Karla Schwarzenberga jsem volil. Vedl svoji kampaň velmi slušně a je to rozhodně fundovaný člověk.

Jak vnímáte konečný výsledek?
Jsem velice zvědav, jaký tým si Miloš Zeman přivede na Hrad, a jak se mu bude dařit plnit sliby například v boji proti korupci či prosazení zákona o prokazování příjmů a majetku. Přál bych si, aby se stal více nestranným a aby jeho politika nesklouzla k hrubostem. V současné neklidné atmosféře potřebujeme prezidenta, který musí občas i pochválit. Měl by více spojovat
a vytvářet kultivované prostředí, nikoliv blbou náladu. K vítězství mu gratuluji a přeji nám všem, abychom měli dobrého prezidenta.

Už jste zaregistroval reakce svých kolegů z Evropského parlamentu Jak se na osobu našeho nového prezidenta dívají?
Je pravdou, že české prezidentské volby zajímaly mé kolegy z Německa, speciálně 
z Bavorska, samozřejmě i z Rakouska a Polska. Nutno říct, že povětšinou Rakušané a Němci měli povědomí o našem stávajícím ministru zahraničí, kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi, a přáli mu úspěch. Nyní jsem přesvědčen o tom, že všichni  konečnou volbu našeho  nového prezidenta respektují, neboť Miloše Zemana znají už jako bývalého premiéra České republiky a není to pro ně neznámý člověk.

Splnila premiéra přímé volby svůj účel?
Přiznám se, že jsem nebyl jejím zastáncem, ale musím uznat, že celá kampaň dokázala přitáhnout k volbám více občanů, než se očekávalo. Vlastně nadpoloviční polovinu obyvatelstva,velký zájem projevili mladí. To je pozitivní!   (ev)