Justice v dubnu zámek pravomocně přiřkla státu. Dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová už tehdy avizovala, že bude ve sporu pokračovat.

Rychnovský Okresní soud, který kauzu řešil v první instanci, dovolání obdržel 16. července. Jeho úkolem je nyní předat dovolání spolu se spisem k Nejvyššímu soudu. Spor o vlastnictví zámku trvá  od roku 1991.

Poslední verdikt rychnovského soudu v dubnu potvrdil Krajský soud v Hradci Králové. Podmínky pro vrácení majetku, například rasová perzekuce při jeho konfiskaci, se podle verdiktu neprokázaly. „My si uvědomujeme, že se tady stala křivda, dokonce dvojnásobná. Na druhou stranu zákonodárce projevil vůli, že bude některé křivdy restituovat, ale pouze křivdy, které vznikly po únoru 1948 a z nich také pouze některé," řekla soudkyně Dana Mazáková.

Soudy se případem zabývaly opakovaně. Nejdříve žalobu Colloredo-Mansfeldové zamítly, v roce 2000 NS vrátil celou věc k novému projednání. Poté soudy rozhodly, že majetek, který má hodnotu kolem miliardy korun, má stát vydat, a zámek by spravovala Colloredo-Mansfeldová.

V roce 2005 ale Ústavní soud verdikty zrušil a rychnovský soud rozhodl, že zámek má patřit státu, který jej 10. dubna 2007 opět převzal do své péče. Další projednávání začalo poté, co Ústavní soud předloni opět vyhověl stížnosti Colloredo-Mansfeldové Obnovu řízení pak povolil rychnovský i hradecký soud, ale nakonec padlo stejné rozhodnutí jako předtím.