Hygienici na základě včera zveřejněných laboratorních vzorků nedoporučují koupel pouze na Rozkoši, kde vodu odebírají u zdejšího autokempu. „Vzhledem k masivnímu výskytu sinic, zvýšenému výskytu chlorofylu a a snížené průhlednosti upozorňujeme na zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. Koupání v tomto místě nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem," uvedli hygienici.

Vodu v Oborském rybníku v Jinolicích v Českém ráji pak  hygienici hodnotí kvůli zvýšenému výskytu chlorofylu a snížené průhlednosti jako mírně zhoršenou.

Mírně znečištěná je i nádrž Seč na Chrudimsku, kde jsou ve větším množství sinice a po koupeli je vhodné se osprchovat. Rovněž na Stříbrném rybníku byl i v tomto týdnu zaznamenán výskyt sinic, zvýšené hodnoty chlorofylu a snížená průhlednost vody.

Zakalená je voda v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku. Na obou lokalitách je to obvyklý jev už na začátku sezony a koupání to nebrání. Pročistil se naopak rybník Dlouhý na Orlickoústecku.

Ostatní monitorovaná přírodní koupaliště, například  oblíbené písníky u Mělic a Březhradu na Pardubicku a další, jsou nadále čistá.