Vodné a stočné zdraží v příštím roce celorepublikově zhruba o procento. Například ale chrudimské vodárny nebudou ceny zvedat vůbec a některé společnosti, například Vak Trutnov, ještě ceny pro příští rok neoznámily.

Třeba na Svitavsku se cena vody zvýší o 1,46 koruny na 77,08 koruny za metr krychlový. Stočné zůstane na dosavadních 41,58 koruny za metr krychlový včetně DPH, vodné se zvýší z 34,04 na 35,50 koruny. Vodárenskou síť provozuje společnost Vodárenská Svitavy, která je ve stoprocentním vlastnictví města.

Průměrná roční spotřeba vody na jednoho obyvatele tady dosahuje asi 32 metrů krychlových, v posledních letech se ale snižuje. Podle propočtů radnice zaplatí každý člověk ročně o 47 korun více.

Po třech letech poprvé zdraží i vodárny v Pardubicích, a to z 81,70 na 84,40 koruny za metr krychlový. Ceny zvyšují kvůli evropským projektům do infrastruktury, modernizace vodovodů a úpraven vody. Vodárny musejí zabezpečit, aby deset let jejich investice odpovídaly podmínkám evropské dotace.

„Laicky řečeno si musíme za deset let na tu investici vydělat," řekl ředitel vodáren Josef Fedák. Dodal, že finanční analýzy k jednotlivým dotačním akcím stanovují minimální cenu vodného a stočného na příslušný rok.

„Jak to bude se zdražováním v dalších letech, neumím odhadnout. Dotační podmínky se mohou změnit. Záleží na tom, co domluví Česká republika v Evropské unii," dodal Fedák.

Na Chrudimsku naproti tomu příští rok zůstane cena vody stejná. Stejně jako letos budou lidé s malými vodoměry, jichž je asi 97 procent, platit 79,48 koruny za metr krychlový. Beze změny zůstane i fixní platba za připojení 736 korun ročně. Zachování cen umožnila mimo jiné letošní o několik procent vyšší spotřeba.

Původně hrozilo, že cena vody poroste v celém Česku příští rok mnohem více. Ministerstvo životního prostředí totiž chtělo prosadit do novely zákona o vodách zvýšení poplatků za odběr podzemní vody do roku 2022 na trojnásobek. To by podle kritiků zvedlo poplatky za vodu až o 17 procent, ministerstvo však tento výpočet opakovaně zpochybnilo.

Z novely se postupně stalo předvolební politické téma, zvyšování poplatků odmítli sociální demokraté. Ministr životního prostředí Richard Brabec stejně jako jeho stranický šéf Andrej Babiš označili chování ČSSD za podrazácké a pokrytecké. Brabec tehdy řekl, že zvyšování poplatků do konce mandátu současné vlády nepředloží.

Změna ceny vodyIlustrační foto.Zdroj: DENÍK/archiv(v Kč / letos / příští rok)
Svitavy / 75,62 / 77,08
Náchod / 72,38 / 73,99
Hradec Kr. / 95,35 / 96,28
Pardubice / 81,70 / 84,40
Chrudim / 79,48 / 79,48