Slavit se bude jen při kulatých výročích. Nejbližší nastane v roce 2021. Trutnovská radnice však deklarovala, že nechce, aby se na důležitou součást historie, jež významně ovlivnila další vývoj nejen města Trutnova, ale celé Evropy, zapomnělo.

Důvody redukce oslav vítězné bitvy jsou podle slov trutnovského starosty Ivana Adamce pragmatické. „Nadšenců, kteří žijí tematikou války 1866 a podílejí se na organizování vzpomínkových akcí, je čím dál méně. Pociťuje to i Klub vojenské historie Trutnov, jehož členská základna je stále menší. Bereme v úvahu i skutečnost, že události z konce 19. století nejsou pro mladé lidi tak atraktivní, jako například tematika světových válek,“ vysvětlil starosta a dodal, že program k připomínce roku 1866 byl dvakrát ročně téměř totožný.

„V konkurenci bohaté nabídky jiných či nově vznikajících akcí dávají lidé přednost pochopitelně těm novějším. Proto nám přijde smysluplné připravovat program k výročí bitvy 1866 jednou za 5 let, ale o to bohatší a atraktivnější,“ uzavřel Ivan Adamec.