Jde již o třetí rotaci příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví z Hradce Králové, jednotka by se měla do České republiky vrátit 4. března.

Armádní zdravotnický tým pod velením Jiřího Mališe tvoří dva lékaři, pět zdravotních sester a záchranářů a pět příslušníků podpory. Česká zdravotnická jednotka ve Slovinsku také disponuje polní převazovnou POP 2 na podvozku nákladního automobilu Tatra 815 a sanitou LRD 130.

„Vaše cvičení je v mnohých aspektech co do náročnosti úkolu srovnatelné s misí. Věřím, že proto navážete na dobrou práci svých kolegů, které střídáte," řekl odjíždějícím vojákům ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Zoltán Bubeník.

Česká republiky své vojáky vyslalo do Slovinska v polovině loňského listopadu, v zemi působili do poloviny prosince, na Vánoce je česká armáda stáhla, druhá skupina odjela do Slovinska 5. ledna. Například loni pomáhali zdravotníci s péčí o migranty v uprchlickém centru Šentilj nedaleko Mariboru u rakouských hranic.

V souvislosti s migrací česká armáda loni působila také v Maďarsku, nyní připravuje pomoc pro Makedonii. Česko do zemí postižených migrační vlnou posílá i policisty.