Voliče na východě Čech podle nedávného exkluzivního výzkumu agentury Sanep pro Deník nejvíc trápí nedostatek silnic a jejich stav, drahé nájmy a voda, nedostatek lékařů na venkově či korupce. A kandidáti slibují, že se všemi těmito neduhy zatočí.

Nezatočí. Nezatočili s nimi v Parlamentě doposud a zde schvalované zákony tyto problémy samy o sobě nevyřeší. Navíc mnohé ani politici ovlivnit příliš nemohou. Mávnutím proutku skutečně nepostaví všechny slibované obchvaty a ani díky nim nezlevní máslo.

I přes mnohé nerealistické sliby je pro mnohé strany přesto těžké voliče zaujmout. Jejich slogany se často stávají spíše terčem vtipů. Kvůli chybějícímu hlavnímu tématu letošních voleb se tak partaje snaží vymezovat hlavně navzájem. Společným nepřítelem hned pro několik kandidátek je hnutí ANO.

„Volbám budou dominovat ekonomická témata (mzdy, daně) a veřejné služby (zdravotnictví, doprava). Zcela samostatnou kapitolou bude vymezení se vůči ANO a Andreji Babišovi, který se tváří, že je stále jakýmsi disidentem v politice, přitom jeho strana sedí již čtyři roky ve vládě,“ řekl politolog Jiří Štefek.

Některé strany se také snaží hrát na strunu strachu, ať už z imigrantů, zákazu „tuzemáku“ či čehokoliv dalšího. Strach je vedle falešných slibů a chlubení se cizím peřím totiž také zaručenou vábničkou.

Velkou neznámou, která kvůli velkému počtu váhajících voličů do značné míry rozhodne o výsledku voleb, je však volební účast. Pokud o volebním víkendu bude hezky a stranám se tematicky nebo aspoň vtipem nepodaří v kampani vzbudit pozornost, nepřijde k urnám ani 60 procent lidí z posledních parlamentních voleb v roce 2013. Uvidíme. Kampaň se rozjíždí a její ostrá fáze teprve přijde.

Vtip týdne:
„Jaký je podle vás, největší problém českých voličů, neznalost, nebo nezájem?“ ptá se snaživý reportér kolemjdoucího občana. „Nevím, nezajímá mě to.“

Trochu nevážně
• S každými novými volbami se blížíme naší světlé a nadějné minulosti.

• Hlavní heslo všech politických stran: „Nedovolíme ostatním rozkrást naši vlast!”

• Na letácích jedné strany došlo k tiskové chybě – píše se, že v případě jejich vítězství „každý důchodce dostane 13. důchod”.
Správné znění je „každý 13. důchodce dostane důchod”. Za prohození slov se tiskárna omlouvá.

• Studenti politologie před sebe dostali volební programy jednotlivých stran a měli je za úkol odborně zhodnotit. Jeden mladík vášnivě vyřvává: „To je ale pitomost! No to je hovadina! Větší blbost svět neviděl! Taková snůška lží!”
Jeden z kolegů si stěžuje učiteli, že by se měl ztišit, že se nemůže soustředit na vlastní práci. Vyučující odvětí: „Kdybyste měl pod čepicí, tak byste nežaloval a raději byste poslouchal a zapisoval…”

• Proč je tak málo humoru o politických stranách?
Protože je obsažen v jejich programových prohlášeních.

Pár čísel z předvolební kampaně  
Počet kandidujících stran a hnutí:
 Královéhradecký kraj 24
 Pardubický kraj 24

Podíl žen na kandidátkách:
 Královéhradecký kraj 31,9 %
 Pardubický kraj 28,0 %

Nejstarší kandidát:
 Královéhradecký kraj 77 let (1 muž)
 Pardubický kraj 92 let (1 muž)

Nejmladší kandidát:
 Královéhradecký kraj 21 let (2 ženy a 2 muži)
 Pardubický kraj 21 let (1 žena, 6 mužů)

Průměrný věk kandidátů:
 Královéhradecký kraj 46,6 let
 Pardubický kraj 46,6 let

Podíl kandidátů bez stranické příslušnosti:
 Královéhradecký kraj 41,8 % (nejvíce v Česku)
 Pardubický kraj 34,89 %
(zdroj: ČSÚ)