Předvolební debata lídrů politických stran: Sledujte ve čtvrtek od 11.30 hodin on-line nebo ze záznamu na www.denik.cz.

Důchody se zvýší o 300 korun, platy ve veřejné sféře porostou o čtyři až deset procent, minimální mzda bude 11 tisíc korun. Na 111 kilometrech dálnic se nově bude jezdit zdarma. Děti a senioři budou na léky doplácet maximálně 500 korun.

A dost možná zlevní točené pivo a základní potraviny kvůli nižší sazbě DPH.

Nejsou objednané autobusy, rozpadají se špitály, lidé odcházejí pracovat jinam…

Komu by se to nelíbilo. Jenže nadcházející volby jsou především krajské, řešit a účtovat se v nich mají hlavně regionální témata. Jaká? Zpravodajové deníku vytipovali některé menší i větší problémy.

Královéhradecký kraj

Nemocnice Náchod - Kvůli výběrovému řízení na rekonstrukci nemocnice v Náchodě nedávno zasahovala policie na krajském úřadě i doma u hejtmana Lubomíra France. Projekt a miliardu korun se nepodařilo ani zahájit. Navíc se přidává podezření z manipulace tendru.

Na Broumovsku nejsou lékaři - výběžek patří mezi neodlehlejší části České republiky, trápí ho akutní nedostatek praktických i dětských lékařů. Kraj slibuje medikům či mladým lékařům stipendia, zatím to velký úspěch nepřineslo.

Co s autobusy a platy řidičů? Královéhradecko byl první region, kde se hlasitě ozvali řidiči autobusů proti - podle nich - nízkým mzdám. Nové vedení musí vyřešit vyhlášení tendru na autobusovou dopravu v regionu. Ten minulý, na deset let za 5,6 miliardy korun, antimonopolní úřad zrušil.

Pardubický kraj

Kolik lůžek potřebují nemocnice? Kraj už sloučil nemocnice do jednoho holdingu, hospodaření se zlepšilo. Nové vedení kraje ale musí rozhodnout o nepopulární redukci různých oddělení.

Nová dálnice na Moravu! Kraj má jednu z nejhustších sítí krajských silnic v České republice, mimo jiné tu vede kapacitně nedostačující D35, tedy severní varianta D1. Kraj musí tlačit na vládu, aby se dostavba D35 stala skutečnou prioritou.

Školy bez učňů? Situace na technických školách se zlepšila, teď je potřeba zapracovat na duálním vzdělávání, tedy na společné výuce na středních školách a přímo ve firmách.