Pařáky v Česku vymění sedmičlenná parta lyžařských nadšenců z Vrchlabí za sníh v Austrálii a Novém Zélandu. Absolvuje tam závody světové série dálkových běhů Worldloppet. Vyráží v pátek a zpátky se vrátí 5. září.

Už loni podnikli velké běžkařské dobrodružství, když se ve dvou vydali do Argentiny. Vladimír Matějka a Rudolf Špicar zamířili z Vrchlabí do Patagonie do města Ushuaia, které je považováno za nejjižnější na celém světě a patří do oblasti Ohňové země. Je základnou pro výpravy do Antarktidy a prezentuje se jako konec světa. Špicar tam dokonce vyhrál kategorii nad 70 let a celkově byl mezi všemi účastníky na 48 kilometrů na 25. místě. Letos sice jedenasedmdesátiletého borce provázejí problémy s kolenem, přesto si nenechá ujít mítink na Novém Zélandu, který mu chybí jako poslední ke zkompletování sbírky všech dvaceti závodů ve dvaceti zemích světové série a získání titulu Global Worldloppet Master. Pyšní se jím 25 lyžařů na světě.

Zdroj: Youtube

Oba závody u protinožců mají 42 km. V jihovýchodní Austrálii se jede 25. srpna Kangaroo Hoppet v lyžařském středisku Falls Creek. „Je tam snad největší hustota zasněžování na světě,“ zjistil Vladimír Matějka. Jedinečné prostředí čeká Vrchlabáky na Novém Zélandu, kam se letecky přesunou z Austrálie v dalším týdnu. Budou tam závodit 1. září při Merino Muster na Jižním ostrově na Sněžné farmě u města Wanaka, což je základna národního parku Mt. Aspiring a domov řady profesionálních sportovců a olympioniků.

Příprava v českých vedrech neprobíhá úplně optimálně. „Když musíte do práce, tak po ní už není do tréninku v takových teplech moc nálada,“ přiznal Matějka. Přesto ani letos nevynechal tradiční výběhy na Žalý. „Oproti jiným rokům jsem na něm byl letos jen pětkrát. Více jsem trénoval na kolečkových lyžích. Hodně jezdím na Benecko, kde mám oblíbený okruh,“ řekl.

Zdroj: Youtube

Po loňských patáliích s běžkami, kdy se spoléhal na předem domluvené zapůjčení od místního argentinského klubu, bere celá výprava veškeré lyžařské vybavení s sebou. „Před takhle dalekou cestou se v nás trochu mísí obavy, jak to celé zvládneme. Ale snad vše vyjde dobře,“ vyjádřil přání. Výprava za běžkařským dobrodružstvím k protinožcům začne vrchlabské partičce v pátek.