Důvodů je několik. Jednak putování po pamětihodnostech vloni přálo relativně stálé počasí, jednak se kasteláni snaží nabízet více prohlídkových okruhů, které osvěžují atraktivnějšími výklady. Přibylo doprovodných kulturních akcí a přílivu návštěvníků pomohly i akční balíčky pro rodiny s dětmi.

„Minulý rok byl návštěvnicky velmi silný. Jednak mírnou zimou, lidé jezdili už v lednu a únoru, a snažili jsme se jim vycházet vstříc. Byly také dokončeny velké úpravy okolí zámku, na kostele a v předzámčí," uvedla kastelánka zámku v Litomyšli Zdeňka Kalová. Více turistů přijelo z Polska a Slovenska.

Největší skoky
v návštěvnosti

památka/rok 2013/rok 2014
(v tisících návštěvníků)
Zámek Litomyšl    36,7 / 51,6
skanzen Vysočina 58,8 / 74,0
zámek Slatiňany   19,4 / 23,9
hrad Svojanov     42,0 / 51,5
zámek Hrádek      29,4 / 33,4
zámek Opočno     43,3 / 56,0
zámek Ratibořice  66,7 / 77,3

Zámek v Litomyšli si vloni přišlo díky kombinaci několika příznivých vlivů prohlédnout 51 610 lidí, což je o 41 procent více než rok předtím.  Rekordní bilanci tady ale pomohla také spolupráce s festivalem Smetanova Litomyšl, jejíž diváci měli v rámci vstupenky k dispozici navíc i prohlídkový okruh na zámku.

Návštěvnické rekordy zaznamenaly i další pamětihodnosti, téměř o třetinu více lidí přijelo například do skanzenu Veselý kopec u Hlinska, do Ratibořic či na zámek Opočno. Pozadu však nezůstávají ani další památky.

„Velký vliv na dané výsledky mělo počasí, neboť sezona mohla začít v dubnu i na hradech, kde obvykle bývá sníh. Výletům přálo i léto a hojně navštěvované byly také adventní akce a vánoční prohlídky, neboť mírná zima nepřála milovníkům zimních sportů, kteří hledali jiné vyžití," uvedla mluvčí správy Národního památkového ústavu Lenka Bidlasová.

Vůbec nejnavštěvovanější památkou v kraji i loni zůstal zámek v Ratibořicích na Náchodsku, který si prohlédlo 77 301 lidí. V roce 2013 to bylo 66 672 návštěvníků. „Se sezonou jsme spokojeni, ale zájem o prohlídky se několikrát výrazně změnil. Do června to bylo dobré, v červenci byl zájem minimální, naopak extrémně dobrý byl srpen. Celý rok to bylo takové nevyzpytatelné," řekl již dříve správce zámku Ivan Češka.