Nic moc, ale jinde jsou na tom ještě hůř. Tak hodnotí východočeští farmáři právě skončené žně.

Letošní úroda totiž výrazně, až o pětinu, zaostává za loňskou, je dokonce nejhorší za posledních pět let. Nutno však poznamenat, že vloni byla rekordní, nejvyšší za uplynulých 20 let.

A navíc: právě východočeští zemědělci dopadli dobře, hlavně ti z Královéhradecka. Třeba na jižní Moravě dopadly sklizně naprostou katastrofou, dosáhly tu třetiny loňských výnosů.

„Můžeme mluvit o velikém štěstí, protože výnosy obilovin a řepky byly vzhledem k letošním holomrazům a následnému suchu průměrné. Celorepubliková čísla tak optimistická nejsou. Zatímco na jižní Moravě jsou lokality, kde sklidili pšenici s výnosem 1,5 tuny na hektar, na Chrudimsku máme průměrný výnos u pšenice 5,41 t/ha," uvedla ředitelka chrudimské Agrární komory Vanda Rektorisová.

Celkově v Pardubickém kraji dosáhla sklizeň asi 91 procent loňské úrovně. Nejhůř je na tom ozimá pšenice, nejlépe oves. Nadprůměrná je také úroda řepky.

Ještě lépe jsou na tom zemědělci v Hradeckém kraji. Jako jediní v republice tu hlásí sedmiprocentní nárůst výnosů, v průměru sklidili z hektaru 5,88 tuny obilovin. Celostátní průměrný výnos přitom je 4,45 tuny z hektaru.

„Na rozdíl od jiných regionů byl v Hradeckém kraji vývoj počasí pro úrodu velmi příznivý. Ve správnou dobu vegetace obilovin přišly potřebné srážky. Osevy nijak výrazně nepoškodily ani holomrazy," řekl ředitel hradecké krajské Agrární komory Ivo Konopa. I vzhledem k aktuálním vyšším cenám komodit by tak měl být i finanční výsledek sklizně pro farmáře velmi dobrý.

Celkově kvůli neúrodě ve zbytku republiky i špatným zprávám ve světě však zemědělci pláčou nad výdělkem.

„Je po žních s výsledkem minus 19 procent oproti minulému roku, jsou problémy s úrodou ve významných světových regionech, začínáme tak platit daň z lehkovážné ztráty potravinové soběstačnosti," řekl šéf Agrární komory Antonín Veleba.

Nejméně je českého vepřového masa, drůbeže a vajec, ale také ovoce a zeleniny. Letos poprvé nastává situace, kdy podle farmářů nebude možné dovézt levné potraviny. Už od května kvůli neúrodě stoupají ceny obilí, kukuřice a sóji. To už brzy poznáme na cenách potravin. Nejdřív se to projeví na pečivu.