VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Východopedie - encyklopedie zajímavostí východních Čech

Východní Čechy - Vážení čtenáři, po týdenní přestávce máte možnost opět se začíst do encyklopedie regionálních zajímavostí. V každém sobotním vydání Deníku prezentujeme zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Nabízíme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji.

3.11.2013 1
SDÍLEJ:

Letošní jubilejní 20. ročník oblíbené akce nabízel adrenalin hned několikrát.Foto: Ondřej Littera

Děkujeme za připomínky a tipy na obohacení našeho hesláře, určitě je využijeme. Rádi přivítáme vaše další příspěvky, které je možné posílat na e-mailovou adresu: encyklopedie.VC@denik.cz.

Písmeno B (dokončení)

Brož Jroslav

Pardubický atlet, československý reprezentant ve skoku do dálky (narozen 8. 11. 1950 – zemřel 14. 7. 1975) začínal se sportem v Rovni pod vedením učitele Oldřicha Horáka. Nejlepších výsledků dosáhl pod trenérským vedením Radovana Brože. Byl trojnásobným mistrem republiky, největším úspěchem pro něj byl zisk bronzové medaile na halovém mistrovství Evropy v Grenoblu (1972 – výkon 788 cm). Nejlepším jeho výkonem pod otevřeným nebem pak 799 cm při vítězství na Spartakiádě spřátelených armád ve Varšavě (1973). Ve stejném roce na mistrovství ČSSR překonal o pět centimetrů vysněnou osmi metrovou hranici, ale s nedovolenou podporou větru. Zemřel předčasně po těžké nemoci, byl otcem dvojčat  Roberta a Jaroslava.

Brožková Dana

Nejúspěšnější česká reprezentantka v orientačním běhu (nar. 28. 4. 1981 v Rovensku pod Troskami). Je dvojnásobnou mistryní světa (2008 Olomouc v dlouhém závodě a 2009 Miškolc v krátkém závodě), ze světového šampionátu má i bronz (2006 Aarhus v dlouhém závodě).  Na mistrovství Evropy přidala stříbro (2010 Primorsko) a na juniorském MS zlato a stříbro (2001 Miškolc). Velice úspěšně reprezentovala i na akademických mistrovstvích světa (čtyři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile).

V tuzemsku běhá za klub Sportcentrum Jičín, v zahraničí za švédský Domnarvets GoIF. Studuje biologii a genetiku na 2. LF UK v Praze.

Brutal Assault

Mezinárodní hudební festival v Jaroměři-Josefově, na který každý rok v srpnu přijíždí kolem 15 000 příznivců tvrdé metalové hudby různých národností a kultur z celé Evropy, výjimkou nejsou ani návštěvníci z Ameriky nebo Afriky. Během čtyř festivalových dnů se na třech pódiích vystřídá téměř stovka kapel z celého světa. Program nabízí různorodý a pestrý mix metalových stylů (black, death, trash…), ale také kapely vymykající se hlavnímu proudu, které uspokojí i fanoušky vyloženě neortodoxních a okrajových žánrů.

Břidlicový plyn

Zemní plyn přírodního původu, který je nahromaděn ve vrstvách břidlic. Obsahuje hlavně metan, etan, propan, butan, pentan, oxid uhličitý, dusík a síru. Je nezanedbatelným zdrojem energie, z důvodu poměrně bezpečné skladovatelnosti se využívá  jako ekologické palivo. Od zemního plynu se liší způsobem uložení v horninách i samotnou těžbou. Ta spočívá v tzv. frakování (hydraulické štěpení), kdy se v hornině vytvářejí pukliny pomocí stlačené směsí vody, písku a chemikálií.

Právě tyto chemikálie a další látky, které se kromě břidlicového plynu dostávají na povrch, mohou být zdrojem ekologických rizik. Proto má těžba břidlicového plynu nejen své příznivce, ale i odpůrce.

Ložiska plynu se nacházejí po celém světě, u nás např. na celém území Broumovského výběžku, což je chráněná krajinná oblast. Zahraniční společnosti, které projevily zájem o geologický průzkum zásob plynu právě na tomto území, narazily na odmítnutí obcí. Rozhodnutí ministerstva životního prostředí o průzkumných vrtech na Broumovsku bylo zatím odloženo.

Bubnové z Litic

Patří mezi staré české šlechtické rody, jejich kořeny sahají až do 14. století  v západních Čechách. Původně totiž rod nepoužíval přídomek z Litic, ale z Bubna a byl rodem vladyckým. Později se stal hraběcím rodem, jehož jméno bylo odvozeno od hradu Buben. Ten stával na skalnatém ostrohu u obce Plešnice, která leží u Touškova poblíž Plzně. Nové jméno – Bubnové z Litic – se vyvinulo díky užívání hradu Litice, který leží kousek od Žamberka. Roku 1562 ho koupil Mikuláš z Bubna. K panství Bubnů však patří například i Doudleby na Rychnovsku.

Mezi nejvýznamnější členy rodu patřili Ferdinand Antonín (1768-1825) a Mikuláš z Bubna a Litic(1897-1954). První z nich byl vynikajícím stratégem a diplomatem. Proslavil se během napoleonských válek. Druhý – Mikuláš z Bubna-Litic – byl protektorátní ministr zemědělství ve vládě Aloise Eliáše. Po 2. světové válce byl křivě obviněn a zatčen za vlastizradu. Zasloužil se přitom o osvobození několika politických vězňů. Členové rodu žijí v Čechách dodnes.

Bukačka

Národní přírodní rezervace, která leží v oblasti Orlických hor a rozkládá se severozápadně od Šerlichu. Je to nejvýznamnější maloplošné chráněné území v této lokalitě. Zabírá přesně 50, 74 hektarů. Tato rezervace byla zřízena již v roce 1954 a její poslání je ochrana původního zakrslého bukového pralesa. V něm se však nevyskytují pouze buky, ale také další stromy jako smrk, javor klen a jeřáb ptačí. Místo se také vyznačuje tím, že se na něm rozkládá i rašelinná louka.

Celkově v rezervaci roste 294 druhů rostlin, z nichž je třiadvacet chráněných – rostou zde například běloprstka bělavá, bledule jarní, oměj pestrý a oměj šalamounek, prha arnika, prstnatec májový a prstnatec listnatý či rosnatka okrouhlolistá. Pro svou pestrost je Bukačka často nazývána jako botanická zahrada Orlických hor.

Kdo by se rád o lokalitě dozvěděl více, může se vydat na naučnou stezku. Ta vede přes Bukačku a její okolí. Začíná v Deštném-Zákoutí a pokračuje přes Šerlich, Bukačku a dále na rozcestí, kde se nachází Sedloňovský černý kříž. Stezka končí opět v Deštném – tentokrát u kostela. Cesta měří přibližně patnáct kilometrů a má celkově osm zastávek.

Buková hora

Vrch v severovýchodní části Orlickoústecka (958 m n. m. ), na jehož úbočích jsou  dva  skiareály. Starší je Skiareál Čenkovice, mladší byl otevřen na konci roku 2010. Jde o moderní areál alpského typu Skipark Červená Voda. Před nedávnem byla uzavřena smlouva, která nechala vzniknout jedinečnému Skiresortu Buková hora, jenž propojuje služby obou lyžařských středisek. Okolí Bukové hory nabízí vyznavačům běžek desítky kilometrů udržovaných tratí.

Bylo nás pět

Známý román Karla Poláčka vypráví  příběhy skupiny pěti kamarádů. Přestože postavy jsou skutečné, jejich jména si autor  upravil – pod Petrem Bajzou se skrýval on sám. Rodák z Rychnova nad Kněžnou však ve své knize věrně popsal místa, která ještě před sto lety existovala. Kupříkladu koloniál u Bajzů byl na rohu Starého náměstí a Palackého ulice – dnes je na jeho místě pobočka jedné z bank. To budova chudobince už  neexistuje. Místo, kde žil Pepek Zilvar, bylo v ulici Na Drahách –  dnes je v těchto místech několik rodinných domků. Ani Poláčkův rodný dům už nestojí – byl  zbourán v 70. letech minulého století a dnes je poblíž sídlo policie. Pozornost  láká  sousoší Bylo nás pět pod Společenským centrem. Na kolemjdoucí se dívají Petr Bajza, Éda Kemlink, Tonda Bejval, Čeněk Jirsák a Pepek Zilvar z chudobince. Slavný román každé léto připomíná speciální prohlídka města, v čele návštěvníků  kráčí Pepek Zilvar.

Byšičky

Zaniklá obec na Jičínsku poblíž Lázní Bělohradu (první písemná zmínka z roku 1318), ze které se dochoval románský kostelík (první zmínka z roku 1267). Obec zanikla za třicetileté války a jediné, co z ní zbylo, je právě kostel sv. Petra a Pavla tyčící se nad ní. V některých pověstech se uvádí, že se propadla do země. Výraznější stavební opravou prošel kostel v roce 1718 a v roce 1850 byla ke gotické lodi přistavena jednopatrová věž. V letech 1851 – 1880 žil u kostela poslední z českých poustevníků Augustýn Hoření. Na konci 20. století došlo k celkové rekonstrukci kostela a byla opravena i křížová cesta, která ke kostelíku vede. K Byšičkám se váže děj balady Karla Jaromíra Erbena Svatební košile z básnické sbírky Kytice. Na hřbitově u kostela jsou pochováni např. hudební skladatel Karel Moor (1873 – 1929) a spisovatelka Leontýna Mašínová (1882 – 1975).

Písmeno C

Cakle

Vyhledávané vodácké tábořiště u Tiché Orlice nedaleko Ústí nad Orlicí. Nabízí širokou škálu služeb, milovníkům outdooru jsou k dispozici mj. turistická ubytovna, kemp, půjčovna lodí a kol, umělá horolezecká stěna, nechybí hygienické zázemí a bufet. Tábořiště je vyhledávanou zastávkou vodáků, kteří splouvají Tichou Orlici, ale také cyklistů využívajících hustou síť kvalitních cyklostezek, které byly v regionu v posledních letech vybudovány a v jejichž blízkosti Cakle leží.

Cecilská hudební jednota

Cecilská hudební jednota vznikla v Ústí nad Orlicí v roce 1803 jako „Jednota sv. Cecílie k pěstování hudby kostelní". Při ústeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie působí dodnes. Může se chlubit tím, že je nejstarším dosud existujícím sborem u nás, a dokonce i v Evropě.  Cecilskou hudební jednotou prošla za dobu její existence řada vynikajících muzikantů, mj. i známý houslový virtuos a ústecký rodák Jaroslav Kocian. V současné době „scholu" vede  Cecílie Pecháčková. Sbor pravidelně pořádá Festival duchovní hudby svaté Cecílie.

Celba Jaroslav

Hudební skladatel, rodák z Kramolny na Náchodsku (26. 12. 1924 – zemřel 27. 2. 2013). Ve studentské kapele hrával jazz spolu s Josefem Škvoreckým a později se stal předobrazem kytaristy Harýka v jeho románu Zbabělci. Po studiu ČVUT a UK nakonec skončil u hudby.

V padesátých letech minulého století byl neprávem odsouzen, dva roky vězněn, později se dočkal rehabilitace.

Jeho melodie doprovázely večerníčky O makové panence, Štaflík a Štafetka; hudbu složil i pro úspěšný Citův večerníček o Maťovi a Klinčekovi. Podle údajů  Ochranného svazu autorského  (OSA) složil 227 děl, mj. pohádkové balety O dvanácti měsíčkách na motivy příběhu Boženy Němcové a Děvčátko se sirkami od Hanse Christiana Andersena nebo smyčcový kvartet Harlekýn. V roce 2011 ho OSA vyhlásil nejúspěšnějším autorem v zahraničí a je uváděn mezi dvaceti nejúspěšnějšími skladateli posledního dvacetiletí. Byl čestným občanem Náchoda.

Cena Františka Filipovského

Každoroční oceňování nejlepších dabérů v Přelouči. V roce 1994 se uskutečnil nultý ročník slavností, které jsou spojeny se jménem slavného přeloučského rodáka a nekorunovaného krále českého dabingu. Prestižní ocenění se uděluje v několika kategoriích, jako jsou například Cena za nejlepší mužský a ženský herecký výkon či Cena za celoživotní mistrovství. Mezi držitele Ceny Františka Filipovského patří například Viktor Preiss, Jana Preissová, Luděk Munzar, Blanka Bohdanová, Boris Rösner, Taťjana Medvecká, Vladimír Brabec, Alois Švehlík, Jana Štěpánková, David Prachař, Ivana Andrlová, Jiří Prager či Václav Postránecký. Akce je obvykle připravována na třetí sobotu v září a je součástí přeloučských městských slavností.

CIAF

Letecká show Czech Internacional Air Fest, která se koná v Hradci Králové od roku 1993, s výjimkou let 2003 – 2009, kdy byla v Brně – Tuřanech.
Divácké podmínky však na tomto letišti nebyly ideální a proto se CIAF vrátil zpět, což ztvrdila dohoda mezi pořádající agenturou a městem Hradec Králové.

Při jubilejním 20. ročníku v roce 2013 vidělo 60 000 diváků více než 70 letadel a vrtulníků. Velký ohlas měla vystoupení ukrajinských letounů Su-27 a An-26, líbila se skupinová akrobacie Breitling Jet teamu z Francie a produkce skupin Bialo-Czerwone Iskry z Polska a The  Jordanian Falcons z Jordánského království. Kromě letových programů mají diváci možnost bohatého ukázkového programu přímo na ploše hradeckého letiště.

Cihelna

Letní koupaliště v Pardubicích láká na 25 metrů dlouhé paralelní skluzavky, 105 metrů dlouhé tobogány, skokanský bazén, 2 masážní vany, divoký kanál, stěnový vodopád, chrliče vody a dětský bazén. K dispozici jsou stánky s občerstvením, minigolf, stolní tenis či plážový volejbal.

Vstup na koupaliště funguje pomocí čipových karet a náramků. V sezoně je možné i noční koupání, koupaliště je otevřené také k pořádání akcí, jako je například Den dětí.

Autor: Redakce

3.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha lakovacích zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů PŔÍPRAVÁŔ/-KA NA LAKOVNU VOZŮ BMW. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PŘÍPRAVÁŔK/-KA NA LAKOVNU VOZŮ BMW, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: vyučení v oboru lakýrník, praxe v oboru, samostatného, aktivního člověka s dobrým přístupem k práci, který sám aktivně řeší vzniklé problémy, nebo jim předchází, velký důraz na preciznost a kvalitu prováděných prací, řidičský průkaz sk. B, sdílet smysl pro preciznost a kvalitu, - Nabízíme: zázemí stabilní společnosti, která stále roste a pracuje na kvalitě. Byli jsme vyhlášení, několikrát nejlepší prodejce BMW v ČR, pravidelná odborná školení na nejnovější technologie a pracovní postupy, spravedlivé mzdové ohodnocení dle vaší výkonosti a kvality a motivační odměny dle plnění strategických cílů společnosti, parkování pro zaměstnance,, možnost zajištění objednávky obědů, denní místnost pro klidné strávení polední pauzy,, možnost dalšího vzdělávání - odborná školení, 100,- Kč stravenky, 1x týdně občerstvení s kávou na pracovišti, firemní akce, teambuilding, roční odměny, slevy na veškeré firemní výrobky a služby (produkty, náhradní díly, servis, půjčování a mytí aut, oblečení, doplňky - Lifestyle), - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu zasílejte strukturovaný životopis na email: personalistikahradec@stratosauto.cz. Pracoviště: Stratos auto, spol. s r.o., Bratří Štefanů, č.p. 1002, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Ivana Michálková, +420 495 709 123.

Výroba - Chemičtí technici projektanti, konstruktéři a 26 000 Kč

Chemičtí technici projektanti, konstruktéři a pracovníci v příbuzných oborech PŘÍPRAVÁŘ/-KA VÝROBY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PŘÍPRAVÁŘ/-KA VÝROBY, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: zpracování výkresové dokumentace do firemního softwaru, tvorba dokumentace a její zadání do výroby, vedení skladu distančních prvků a evidence kari sítí, - Požadujeme: středoškolské odborné vzdělání se stavebním zaměřením, ukončené vzdělání, orientace ve stavebních i statických výkresech, schopnost samostatného řešení problémů, organizační a komunikační schopnosti, odpovědnost, trpělivost a důslednost, aktivní přístup, ochota práce v týmu a pečlivost, časová flexibilita, velmi dobrá uživatelská znalost práce na PC (MS Office, formáty .pdf, .dwg), řidičský průkaz skupiny B, - Nabízíme: 13. plat, benefity v rámci programu Gallery Beta (měsíční výkonností prémie), stravovací poukázky, 5 týdnů dovolené, zdravotní volno (1-3 dny), pracovní oblečení a obuv, náborový příspěvek (pro ty kdo zaměstnance doporučí), - V případě zájmu zašlete životopisy s průvodním dopisem na e-mail: horakovajana@feri-hk.cz, - Akceptujeme pouze životopisy s průvodním dopisem. Pracoviště: Feri, s.r.o.:, Kampelíkova, č.p. 881, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: Jana Horáková, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ČÍŠNÍK, SERVÍRKA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned nebo dle domluvy, - Požadujeme: spolehlivou osobnost se zájmem o stálou práci v restaurci, pozitivní přístup k hostům, zájem o sebevzdělání v oboru, - Výhodou: vyučení v oboru, praxi v oboru, AJ na komunikativní úrovni, - Náplň práce: obsluha hostů restaurace a práce s tím spojené, - Nabízíme: stravování za zvýhodněnou cenu, systém zaměstnaneckých benefitů, práci v turnusech, , - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem: jirasek@restaurace-jachta.cz (zašlete životopis a motivační dopis). Pracoviště: Jachta hk s.r.o. - restaurace v hradci králové, Československé armády, č.p. 300, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Antonín Jirásek, .

Administrativa - Certifikovaný pracovník 25 000 Kč

Centrální výběrová řízení a.s. Stabilní, velká společnost, se stovkami zaměstnanců, s profesionálním přístupem a zázemím, hledá pracovníky pro vyplňování přihlášek do výběrových řízení domácností. Práce v terénu i v kanceláři. Rozsáhlý motivační program a odměny. Možnost rychlého kariérního růstu. Program na osobní rozvoj a vzdělávání zdarma. Služební vozidlo i pro soukromé účely. Práce pro teamové hráče a pro ty, kteří se baví v dobrém kolektivu. Nabízíme: stabilitu a rozvoj. Práci v kolektivu všech věkových kategorií. Školení a společné akce pro utužení kolektivu. Bonusy. Odměnu za doporučení nového kolegy. Požadujeme: výbornou znalost českého jazyka. Základní znalost práce na PC. Spolehlivost a zodpovědný přístup. Časovou flexibilitu. Nástup ihned.


Přístroj, který provádí spojení obrazu ze sonografie (vlevo) a magnetické rezonance (vpravo). Červená linie zobrazuje prostatu a modrá podezřelé ložisko z karcinomu.

Odborníci si posvítí na nádory prostaty

Okresní přebor ve fotbale: Kosičky - Červeněves.
3

V závěrečném kole se hrálo bez červených

Kontrola odhalila prohřešky cizinců

Královéhradecko, Rychnovsko - V uplynulých dnech si cizinecká policie spolu s Celní správou posvítila na cizince pracující v průmyslové zóně na Rychnovsku. Kontrolám se jich nevyhnula zhruba třicítka.

Fotbalové duely v okrese nabídly pestré výsledky

Hradecko - Fotbalové soutěže OFS Hradec Králové ve výsledcích a tabulkách:

Nepoučitelná seniorka tentokrát přepadla zlatnictví

Hradec Králové - Před půl rokem si 65letá seniorka přišla s umělou pistolí v ruce „vybrat“ peníze na jednu z poštovních poboček v Hradci Králové. Tehdy po necelém měsíci policie loupeživou seniorku chytila. Starší žena si však nedala říci a před několika dny se pokusila přepadnout v centru krajského města zlatnictví. Pomoci jí měly plastová pistolka a šátek přes obličej.

Devatenáct vězňů z Valdic získalo výuční list

Královéhradecko, Valdice - V jedné nejpřísnějších věznic v Čechách v úterý skládalo 19 odsouzených závěrečné ústní zkoušky oboru obráběč kovů. Všichni získali po dvouletém studiu a závěrečných písemných testech, praktických a ústních zkouškách výuční list. Absolventi pak mají šanci být pracovně zařazeni do provozu věznice, například do údržbářských dílen.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT