Rádi přivítáme vaše další příspěvky, které je možné posílat na e-mailovou adresu encyklopedie.VC@denik.cz.

Písmeno H (pokračování)

Hospic Anežky české

První a nejstarší hospicové zařízení bylo vybudováno v Červeném Kostelci (1996) podle vzoru St. Christopher ve Velké Británii. Poskytuje komplexní péči nevyléčitelně nemocným lidem, převážně s onkologickým onemocněním. Zaměřuje se zejména na důstojný a plnohodnotný život nemocných až do poslední chvíle, poskytuje také poradenskou službu příbuzným i široké veřejnosti a půjčovnu zdravotnických pomůcek do domácího prostředí. Jako modelové zařízení předává zkušenosti zájemcům o hospicovou péči z ČR i zahraničí.

Budova má symbolický tvar lodě a nabízí dvacet pokojů s celkovou kapacitou třiceti lůžek, přístup do všech částí je bezbariérový. Pacientům i návštěvníkům umožňuje posezení v hale nebo čajovně, pobyt zpříjemní také řada odpočívadel, venkovní terasa či zimní zahrada. Rodinní příslušníci a blízcí nemocného mají možnost časově neomezených návštěv, hospic umožní případně i společný pobyt. Kromě lékařů, zdravotnického a pečovatelského personálu pacientům i rodinám nemocného pomáhají sociální pracovnice, psychoterapeut, kněz a ochotní dobrovolníci a stážisté. Provoz hospice je z části hrazen zdravotními pojišťovnami, státem a městem, část nákladů je závislá převážně na finančních příspěvcích od firem a jednotlivců a z výtěžků  charitativních akcí.

Hosták Martin

Odchovanec hradeckého hokeje (nar. 11. 11. 1967). V klubu dodnes působí jako development manager a pracuje s mládeží. V dresu mateřského oddílu si odbyl premiéru ve 2. lize v sezoně 1984 – 1985.

Klíčovou úlohu v jeho kariéře sehrál přestup do pražské Sparty, kam odešel v roce 1986 a kde prožil skvělé roky. V „revolučním" ročníku 1989-1990 získal československý titul (z předchozích sezon má ještě stříbro a bronz) a v létě jako několik dalších hokejistů odešel do zámoří. Sáhla po něm Philadelphia Flyers, která ho již o tři roky dříve draftovala ve 3. kole. Mezi Letci strávil dvě sezony, ale v hlavním týmu se nikdy natrvalo neusadil.

Po návratu do Evropy se jeho další adresou stalo Švédsko, respektive celek MODO Hockey. Na podzim 1996 se ještě vrátil do Sparty, ale celou sezonu v ní nestrávil. Opět se vydal do Švédska, kde hrál za Södertälje a pak za Luleå.

S národním týmem má bronz z mistrovství světa ve Švýcarsku (1990), kde se poprvé představil Jaromír Jágr. Za samostatnou Českou republiku hrál na šampionátu v Německu (1993, bronz) a na olympijských hrách v norském Lillehammeru (7. místo).  V roce 2001 aktivní kariéru ukončil.

Nikterak úspěšně si vyzkoušel roli trenéra. Na podzim 2009 byl odvolán z pozice hlavního kouče prvoligového Chrudimi. To samé se mu stalo v prosinci 2012 v Hradci Králové. Vypracoval se v uznávaného experta České televize, s níž se jako spolukomentátor účastní mistrovství světa a olympijských her.

Housová Alena

Rodačka ze Žacléře (nar. 22. 4. 1979) a členka skibobového týmu TJ Sokol Jablonec nad Jizerou už dlouhá léta reprezentuje Českou republiku na vrcholné mezinárodní scéně. V kategorii dospělých má na svém kontě 27 titulů mistryně světa. Na loňském světovém šampionátu v rakouském Bad Hofgasteinu byla nejlepší ve čtyřech disciplínách – Super G, obřím slalomu, slalomu a kombinaci.  Už devětkrát vyhrála celkové pořadí Světového poháru, patnáct zlatých medailí má z juniorských MS.  Neoficiálně je považována za nejlepší českou skibobistkou v historii tohoto sportu, překonala dřívější královnu tohoto sportovního odvětví  Irenu Francovou-Dohnálkovou. Alena Housová po maturitě vystudovala Univerzitu Pardubice a nyní se věnuje účetnictví a daním v jedné z libereckých firem.

Hrady.cz

Letní kulturní festival na významných českých a moravských historických památkách. Letos se v osmi krajích České republiky uskuteční už 10. ročník festivalu České hrady.cz a 5. ročník festivalu Moravské hrady.cz. V programu vystoupí špičky české a slovenské hudební scény, především poprockové. Festival je také zaměřen na rozvoj turistického ruchu a zviditelnění krásných historických památek v regionech. V ceně vstupenky jsou zahrnuty i prohlídky stálých expozic hradů. Ve východních Čechách se tento festival koná na hradě Kunětická hora.

Hrádek u Nechanic

Neogotický zámek patří k nejmladším zámeckým stavbám v České republice. František Arnošt, hrabě z Harrachu ho dal postavit v letech 1839 – 1854 jako reprezentativní sídlo.  Autorem projektu byl anglický architekt Edward Bucton Lamb, autorem interiérových návrhů a úprav a také stavitelem zámku rakouský architekt Karl Fischer.  Okolí zámku bylo současně s výstavbou upraveno do podoby anglického parku s oborou a bažantnicí.

Při bitvě u Hradce Králové v roce 1866 byl v zámku zřízen lazaret, v roce 1945 zde pobýval maršál Leonid Alexandrovič Govorov, náčelník Lenigradského frontu. Na základě Benešových dekretů byl zámek znárodněn. Zpřístupněn veřejnosti je od roku 1953, v roce 2001 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Zámek nabízí jedinečný soubor nábytku, obrazů a mnoha dalších hodnotných umělecko-řemeslných předmětů. Expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení. K unikátům patří zlacené tapety z telecí kůže, portréty údajně nejošklivějšího páru Evropy 17. století Leopolda I. a Eleonory Magdaleny Falcko-Neuburské, ornát zhotovený ze svatebních šatů manželky nejslavnějšího zámeckého pána Jana Nepomuka z Harrachu nebo plátno Panna Maria s malým Ježíškem, jejichž vlasy jsou vyšity opravdovými  lidskými vlasy.

Prostředí zámku využívají ve velké míře  filmaři. Točily se zde mj.  scény z filmu Atentát (1964 – režie Jiří Sequens), pohádky Princ a večernice (1978 – režie Václav Vorlíček), Hrabalovy romance Andělské oči (1994 – režie  Dušan Klein) či válečného dramatu Tmavomodrý svět (2001 –  režie Jan Svěrák).

Vyhledávané je i golfové hřiště, které ve zdejším parku vznikalo od roku 1994 a otevřeno bylo v červnu 1997. Původních devět jamek bylo v roce 2005 rozšířeno o další v bývalých zámeckých sadech.

Hrádeček

Osada v katastru obce Vlčice nedaleko Trutnova je spojena s působením Václava Havla, který zde měl chalupu. Havlovi ji koupili v roce 1967 asi za pětadvacet tisíc korun.

V normalizačních letech byla samota pod hrádkem Břečštejnem místem setkání zakázaných spisovatelů a dalších příslušníků disentu, uskutečnily se zde koncerty a řada dalších kulturních akcí, zejména populární zahradní slavnosti. V roce 1976 měla na Hrádečku premiéru Havlova  divadelní hra Audience pod režijním vedením Andreje Kroba, který byl Havlovým sousedem. Místo bylo pod pečlivým dohledem Státní bezpečnosti, která zdejší dění monitorovala z nedaleko přistavené maringotky.

Pravidelnými návštěvníky Hrádečku byli herci, spisovatelé i hudebníci. Členům kapely The Plastic People Of The Universe, jejichž vykonstruované trestní stíhání v roce 1976 bylo hlavním impulsem pro vznik Charty 77, zde Havel uspořádal koncert (Pašijové hry velikonoční – 1978).

V červenci 1999 zde generální tajemník OSN Kofi Annan projednával s českým prezidentem situaci v Kosovu. Na Hrádeček zavítaly i ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová a velvyslankyně USA v Československu a v České republice Shirley Temple Blacková, přijel i polský disident a politik Jacek Kuroň a další.

Na Hrádečku Václav Havel v neděli ráno 18. 12. 2011 zemřel.

Hrdina Jan

Odchovanec královéhradeckého hokeje (nar. 5. 2. 1976), který zažil historickou extraligovou sezonu 1993 – 1994. Poté, co se klub nezachránil v baráži, odešel společně se spoluhráčem Jaroslavem Kudrnou na zkušenou do zámoří, kde hrál za Seattle Thunderbirds a udělal dojem. Probojoval se na draft, kde si ho jako 128. v pořadí vybral Pittsburgh Penguins. Za Tučňáky nastoupil až o tři roky později. Postupem času se stal dvorním centrem Jaromíra Jágra, ceněným hráčem na vhazování a opěvovaným defenzivním specialistou. Slavná „osmašedesátka" si spolupráci nemohla vynachválit. Krásné časy v Pittsburghu skončily v roce 2003, kdy byl vyměněn do arizonské pouště do týmu Phoenix Coyotes. Pak se zkoušel prosadit ještě v New Jersey, ale nikde už neměl tak respektovanou pozici jako v Penguins. Výluku v NHL strávil na Kladně a poslední sezonu v Columbusu. Pak se už natrvalo vrátil do Evropy a s HV 71 Jönköping získal švédský titul. Krátce poté, ve 32 letech, uzavřel hráčskou kariéru, kterou mu výrazně zkrátily chronické problémy se zády. S českou reprezentací byl v roce 2002 na olympijských hrách v Salt Lake City (7. místo) a o pár měsíců později na mistrovství světa ve Švédsku (5. místo).

Krátce se zapojil do dění v hokejovém klubu Hradec Králové. Byl členem představenstva a trenérem mládeže. Pro rozdílné pohledy na styl práce z oddílu po několika měsících odešel.

Hrnec smíchu

Tradiční festival české filmové a televizní komedie v Novém Městě nad Metují je soutěžní přehlídkou nových komedií dokončených v období od konání posledního ročníku festivalu do začátku ročníku dalšího. Její součástí je i samostatný blok filmů, které natočili studenti filmových škol: Studentský smích. Nejlepší komedie přihlášené do soutěže ocení hned v několika kategoriích odborná porota, složená z řady odborníků a známých osobností.

Hlavní cena festivalu – Novoměstský hrnec smíchu – je udělována podle délky smíchu diváků při projekci. O měření se přímo v sále kina stará trojice časoměřičů se stopkami. V posledních pěti letech zvítězily filmy Líbáš jako bůh (2009), Ženy v pokušení (2010), Westernstory (2011), Líbáš jako ďábel (2012) a Svatá čtveřice (2013 – 34,77 % smíchu). Při 25. ročníku v roce 2003 vítězný Kameňák režiséra Zdeňka Trošky dosáhl 36,75 %  smíchu. Festival komedie vždy přivítá mnoho známých umělců a celebrit, jeho prezidentem je herec Pavel Zedníček. Přehlídku filmů doprovází řada kulturních akcí po celém městě  (výstavy, koncerty, dopolední představení pro školy, zábavná odpoledne pro celé rodiny) a tradiční tenisový turnaj osobností s názvem Veselý tenista.

Nultý ročník festivalu se konal v roce 1978, kdy si čestné uznání odnesl film Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela.

Hromovka

Původně malá dřevařská osada, dnes  turistické středisko ve Špindlerově Mlýně. V roce 2003 zde byla nově vybudována  sjezdová trať, o dva roky později také čtyřsedačková lanovka  s přepravní kapacitou 2278 osob za hodinu. K dispozici jsou dvě sjezdovky, modrá a červená, vedoucí z vrcholku 1031 m n. m. Vyhledávané je jedno z nejdelších večerních lyžování v České republice. Výhodou areálu je, že přímo pod sjezdovkou je autobusové nádraží a tři parkoviště.

Hrušková Eva

Herečka, zpěvačka a scénáristka se narodila 27. 3. 1952 v České Skalici, pak se její rodina přestěhovala do Hradce Králové, kde dokončila základní školní docházku v ZŠ Zálabí, vystudovala tu i Gymnázium J. K. Tyla.

V 11 letech uspěla v konkurzu do hudebního televizního pořadu Štěpánky Haničincové Hledáme písničky pro děti. Její osudová role přišla  o pět let později, kdy si po boku Jiřího Štědroně zahrála a zazpívala Popelku.

Na DAMU vystudovala loutkářskou katedru, později dálkově i divadelní dramaturgii.  Odešla na volnou nohu, učila v lidové škole umění a hrála v Divadle bez opony. V roce 1984 se začala věnovat Divadlu jednoho herce, úspěšně spolupracovala s režisérem a autorem Miroslavem Vildmanem (O Popelce, Šípková Růženka, Tři zlaté vlasy děda Vševěda). Po jeho smrti začala psát sama (Aprílová škola, Český rok a Legenda o hvězdě).

Spolu se svým dnešním manželem, hercem Janem Přeučilem, založila Divadlo Evy Hruškové a Jana Přeučila. Hrají po celé České republice, nezřídka i přímo v mateřských a základních školách.

Hrůza Michal

Hudebník, zpěvák a turnovský rodák (1971) se hudbě začal věnovat na gymnáziu. V Pardubicích, kam přesídlil v roce 1993, hrál tři roky na baskytaru ve skupině Anachronic. Pak s hudbou přestal –  rok se živil jako obchodní cestující a prodával potravu pro psy a kočky. V roce 1996 byl mezi zakládajícími členy skupiny Ready Kirken, nahrál s ní pět alb, napsal padesát písní a textů. Úspěch zaznamenala například skladba Zejtra mám; píseň 1 + 1 byla nejhranější v českém éteru v roce 2006 a získala cenu Anděl. Skupinu opustil v roce 2006 a založil skupinu Kapela Hrůzy, se kterou nahrál dvě sólová alba.

Pro vítězku I. ročníku Česko hledá SuperStar Anetu Langerovou složil píseň Voda živá (hit roku 2005 a 2006). Je autorem úvodní melodie k televiznímu seriálu Vyprávěj. Společně s Jamesem Harriesem a Karlem Heřmanem složil hudbu k filmu režiséra Petra Nikolaeva Lidice. S bývalou ženou sbormistra Bohumila Kulínského Lindou  má dceru Mariánku (2007).

Hry bez katastru

Sportovně-recesní akci, jakousi obdobu někdejších mezinárodních televizních Her bez hranic, vymyslela parta nadšenců z malých obcí Petrovice a Kunčice v okrese Ústí nad Orlicí. První se uskutečnily v létě roku 1992 a od té doby se konají pravidelně v létě i v zimě. Letošní zimní Hry bez katastru, které se konají v únoru, budou v pořadí již čtyřiačtyřicáté. V řadě „šílených disciplín" změří své síly pětičlenná smíšená družstva. Zpravidla jsou jich tři desítky, zastoupeny bývají především obce a města z Orlickoústecka, Svitavska a Chrudimska.