Rádi přivítáme vaše další příspěvky, které je možné posílat na e-mailovou adresu encyklopedie.VC@denik.cz.

Písmeno Š (pokračování)

Šrámkův statek

Památkově chráněný soubor původní lidové architektury se vzácnými dřevěnými objekty v Hradci Králové-Pileticích. Jedná se o areál původní lidové architektury, jehož součástí je ve zdejším prostředí ojedinělé dvoupatrové roubené obytné stavení s pozoruhodnou pavlačí z roku 1802.

Skanzen dále tvoří  roubená stodola, kamenná brána a ostatní hospodářské budovy. Jedná se o jednu z mála zachovaných staveb lidové architektury z počátku 19. století, které se na Královéhradecku dochovaly.

Ve skanzenu se pravidelně konají folklórní slavnosti, výstavy, jarmarky, přehlídky tradičních řemesel a společenské akce s doprovodným programem. K nejnavštěvovanějším patří tradiční masopusty a dočesné, což jsou slavnosti sklizně chmele. V rekonstruované peci se zde stále peče chleba. Součástí areálu jsou zkušebny folklorních souborů, pobočka Městské knihovny a stylová hospůdka.

Štědrovečerní zpívání

Východočeskému divadlu Pardubice se podařilo vytvořit tradici  zpívání koled, při kterém se v budově Městského divadla sejdou pardubičtí herci se svými věrnými diváky. Akce se koná vždy na Štědrý den přesně o půlnoci a vstupenky jsou v prodeji za symbolickou cenu. Kromě příjemné atmosféry mohou návštěvníci Štědrovečerního zpívání přispět i na dobrou věc. V roce 2013 se např. vybíraly prostředky na pořízení srdce duchovního zvonu Thálie, o rok později diváci přispívali na nové průčelí komorní scény pardubického divadla.

Štěpánek Martin

Náchodský rodák (nar. 5. června 1977) a absolvent Střední lesnické školy v Trutnově, patří k nejlepším potápěčům na světě. V disciplínách na jeden nádech získal titul mistra světa a během své kariéry vytvořil třináct světových rekordů, ten první v roce 2001 (výdrž pod vodou na jeden nádech  8 minut a 6 sekund). V roce 2009 s pomocí monoploutve překonal jako první člověk na světě hranici 400 stop –  v egyptském Šarm aš Šajchu dosáhl hloubky 122 metrů. V současné době Martin Štěpánek žije na Floridě v USA, kde v roce 2007 založil mezinárodní organizaci volného potápění (Freediving Instruktors International). V roce 2011 se v Praze oženil se svou novozélandskou přítelkyní Niki Roderick.

Štěpánková Jana

Populární česká herečka se nenarodila 6. září 1934 v Žilině hereckému páru Zdeněk  Štěpánek – Elena Hálková. Je pravnučkou českého básníka Vítězslava Hálka a nevlastní sestrou herců Petra a Martina Štěpánka.  Jejími švagrovými byly a jsou televizní režisérka Vlasta Janečková a herečky Zlata Adamovská a Jaroslava Tvrzníková.

.Začínala jako ochotnice po boku svého otce. Po studiích na DAMU bylo její první divadelní angažmá v Pardubicích. 
V letech 1952 až 1972 působila v pražském libeňském Divadle S. K. Neumanna a od roku 1972 až do roku 2000 se jejím působištěm stalo Divadlo na Vinohradech. V roce 2000 ještě hostovala
v mladoboleslavském divadle. Jejím manželem byl televizní režisér Jaroslav Dudek.

Úplně poprvé se objevila ve filmu Nástup, který byl natočený podle románu Václava Řezáče. Do povědomí diváků vešla díky roli starší dcery Pavly ve velmi úspěšném seriálu Taková normální rodinka.  Velkou popularitu ji přinesla role MUDr. Dany Králové v seriálu Nemocnice na kraji města, zazářila v dalším televizním seriálu Ranč  U Zelené sedmy, kde byla čilou a prostořekou babičkou.

Na divadelních prknech ztvárnila Jana Štěpánková řadu pozoruhodných rolí, za práci v dabingu získala Cenu Františka Filipovského (2000, 2011).

Štěrbovi

Známá plavecká rodina z Pardubic. Manželé Lenka a Michal mají dcery Lenku, Michaelu a syna Vojislava.

Lenka Štěrbová starší, narozena 15. srpna 1972 v Pardubicích, reprezentovala Československo na mistrovství Evropy v dálkovém plavání v Itálii (1991) v závodě na 25 kilometrů. Trojnásobná vítězka Českého poháru  v dálkovém plavání získala i řadu titulů mistryně republiky – poprvé v roce 1989 a  naposledy o devatenáct let později. Třikrát za sebou (1991-1993) vyhrála ve Stralsundu mezinárodní mistrovství Německa v mořském plavání na 10 námořních mil (18,5 km). Je vítězkou maratonu  na 27 km v Curychu (1992), českou rekordmankou v závodě na 12 hodin v bazénu (v roce 2004 uplavala v Curychu 43 km). S plaváním začínala ve sportovní plavecké ZŠ v Pardubicích, největších úspěchů dosáhla jako členka oddílů TJ VCHZ Pardubice a SC PA Pardubice.  Maturovala na Střední škole strojnické v Chrudimi, absolvovala Státní jazykovou školu v Brně. Působí jako učitelka anglického jazyka a současně dálkově studuje speciální pedagogiku na Universitě J. A. Komenského v Praze. S manželem Michalem, dcerami Lenkou (1994), Michaelou (1999) a synem Vojislavem (2001) bydlí ve Veské u Sezemic.

Lenka Štěrbová mladší, narozena 8. srpna 1994 v Pardubicích, je nejmladším Čechem, který přeplaval kanál La Manche. Úžinu mezi Anglií a Francií překonala 9. září 2010 ve věku 16 let, jeden měsíc a jeden den ve výborném čase 9 hodin a 22 minut. Od pořádající organizace (CHSA) získala cenu pro plavce, který zdolal Kanál za nejsilnějšího proudu (rozdílu mezi maximálním přílivem a minimálním odlivem) za posledních 28 let. Je českou reprezentantkou v dálkovém plavání, čtyřnásobnou vítězkou Českého poháru a několikanásobnou mistryní ČR na tratích 5, 10 a 20 kilometrů. Dvakrát vyhrála mezinárodní závod Jarak-Šabac na 19 km v Srbsku, startovala na mistrovství Evropy, mistrovství Evropy i světa juniorů. Závodí za oddíl SC PA Pardubice. Maturovala na Gymnáziu Dašická v Pardubicích, připravuje se na přijímací zkoušky na medicínu. Její šestnáctiletá sestra Michaela je juniorskou reprezentantkou ČR v bazénovém i dálkovém plavání, čtrnáctiletý bratr Vojislav několikanásobným mistrem republiky žactva v bazénovém i dálkovém plavání.

Michal Štěrba, narozen 15. března 1960 v Chrudimi, se podílel na přípravě devíti plavců, kteří zdolali kanál La Manche, včetně první Češky Lídy Jelínkové (1988), prvního Slováka  Zoltána Makaie v roce 2002, operního pěvce Richarda Haana (2005) a své dcery Lenky (2010). Je absolventem Vysoké školy zemědělské v Praze a v současnosti  pracuje jako manažer dánské společnosti  s působností v České republice, Slovensku a na Ukrajině.

Štikovská rokle

Známá autokrosová trať na okraji Nové Paky, v obci Štikov. Je svým charakterem ojedinělá v Evropě, pravidelně se na ní konají závody seriálu mistrovství republiky a tradičně vždy na začátku července i mistrovství Evropy.

Poprvé se zde stroje podobné dnešním buggynám objevily za asistence kamer Československé televize 21. listopadu 1971. První mezinárodní závod v roce 1978 odstartoval nepřetržitou sérii závodů ME. Čeští jezdci Jiří Bartoš, Jaroslav Hošek, Karel a Alois Havlové, Václav Uher, Jindřich Kotek, Jaroslav Jurenka, Karel Keřka, Franta Kačírek i Bohumil Křesťan ml. a další zde bojovali s evropskou špičkou, ve které byli např. několikanásobný mistr Evropy Willi Rösel, dále Karl Weber, Johny Hakwortw, Horst Uhlenbruk, Francis Varnier, Peter Mück, Hans Schenacher a celá řada dalších. Dnešním velkým novopackým želízkem je Václav Fejfar.

Pořadatelé z novopackého autoklubu vybudovali areál vysoké úrovně, kde se během roku jezdí několik závodů různých kategorií. Vedle tradičních autokrosových i trabantkros, brouk cup, off-road apod. Pro sezonu 2015 došlo k úpravám – startovat se bude z pevného asfaltového pásu a zatáčky byly upraveny do pravidelných oblouků, čímž se trať zrychlila.

Šťastný Bohuslav

Pardubický hokejista, čs. reprezentant a levé křídlo legendárního útoku s Vladimírem Martincem a Jiřím Novákem. Narodil se 23. dubna 1949 v Chotěboři, kde začínal s hokejem. Už jako dorostenec ale přešel do tehdejší Tesly Pardubice. Mezi roky 1967 až 1981 odehrál v dresu se sedmnáctkou na zádech 769 prvoligových utkání, byl členem týmu, který v roce 1973 získal historicky první titul mistra Československa.

Na svém kontě má 188 reprezentačních utkání v nichž vstřelil 73 gólů. Je dvojnásobnýnm mistrem  světa (1972, 1976), z MS má tři stříbrné (1971, 1974, 1975) a jednu bronzovou medaili (1973). Získal i dvě olympijské medaile – stříbro v Innsbrucku (1976) a bronz v Sapporu (1972), zároveň je i trojnásobným mistrem Evropy (1971, 1972, 1976).

Populární Bogas končil aktivní kariéru jako hráč německého Kaufbeurenu a začal pracovat v pardubickém klubu jako funkcionář – je vedoucím extraligového  A-mužstva, byl i manažerem mládeže.

Šubrt Vlastimil

Politik, ekonom a  spisovatel se narodil 14. února 1934 v Hořicích, kde odmaturoval na obchodní akademii (1953).  V roce 1959 absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. V letech 1953 až 1954 pracoval jako vychovatel. Mezi lety 1959 až 1970 působil na Okresním národním výboru v Trutnově. Na začátku normalizace ho odtud vyhodili  kvůli protestu proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a šest let vykonával pomocné dělnické profese, pak se až do roku 1989 živil jako účetní a úředník.  V letech 1991 až 1996 působil jako přednosta Okresního úřadu v Trutnově. Jako člen ODS byl v letech 1996 – 2002 senátorem za obvod č. 39 – Trutnov.

Zajímavá byla i jeho spisovatelská dráha. V roce 1963 debutoval novelou Nedůvěra. Roku 1964 napsal divadelní hru Hrdinům slzy nesluší, která se hrála i na zahraničních jevištích v SSSR, SRN, NDR, Polsku a Bulharsku. V roce 1968 vstoupil do hnutí Klub angažovaných nestraníků a v jeho publikační činnosti nastala nucená přestávka,  i když mu v roce 1987 ve východočeském nakladatelství Kruh vyšel triptych tří detektivek s názvem Zlé lásky. V roce 1990 pak Maraton svědomí.

Známá je rovněž jeho rozsáhlá sbírka betlémů. Nakupoval rozmanité „vystřihovací" betlémy, a ty pak dotvářel po svém. Zajímavostí je jeho kolážová verze betlému, kde je možné kromě jiných postav najít bývalé i současné manželské prezidentské páry. Vlastimil Šubrt zemřel 20. února 2013 v Trutnově.

Švehlík Alois

Český herec a divadelní pedagog se narodil 30. června 1939 v Pardubicích do obchodnické rodiny. Spolu se svým starším bratrem Jaroslavem už odmala tíhl k divadlu a hrál u Salesiánů. Zároveň ministroval v pardubickém kostele svatého Václava a tady také začal ochotnicky hrát v chrámovém divadelním souboru. Vystudoval střední průmyslovou školu strojní v Chrudimi, kde odmaturoval v roce 1958. Po základní vojenské službě ho definitivně zlákalo divadlo. Pokus dostat se na DAMU byl neúspěšný, ale přesto nastoupil jako elév do Středočeského divadla v Kladně. Postupně prošel oblastními divadly v Mostě, Olomouci a Liberci. V současné době je členem Národního divadla v Praze.

Od poloviny 70. let se začal objevovat v menších filmových a televizních rolích. V 80. letech získal role v seriálech Dobrá voda a Bylo nás šest, ve snímku Smrt krásných srnců byl obsazen do role rozvědčíka. V 90. letech se začal více prosazovat v televizní tvorbě. Jeho filmografie dnes zahrnuje desítky titulů pro film a televizi. Objevil se například v televizní povídce na motivy Karla Čapka Ukradený kaktus, v zajímavé inscenaci Pilát Pontský, onoho dne nebo jako jeden z důstojníků v Černých baronech. V poslední době na sebe výrazně upozorňuje rolí  docenta Bernáta v televizním seriálu Cesty domů, který začal natáčet v roce 2010.

Výrazně se prosazuje v dabingu. Třikrát získal Cenu Františka Filipovského – v letech 1999, 2007 a v roce 2014 za celoživotní mistrovství. Z roku 2004 má i Cenu Divadelních novin za herecký výkon v roli On v Jandlově hře Z cizoty (Divadlo Na Zábradlí),  která ve stejném roce získala Cenu Alfréda Radoka v kategorii Inscenace roku.

S manželkou Florentinou mají dvě dcery Terezu a Andreu a syna Davida, který je rovněž hercem.