Rádi přivítáme vaše další příspěvky, které je možné posílat na e-mailovou adresu encyklopedie.VC@denik.cz.

Písmeno W (dokončení)

Welsch Jiří

Basketbalový reprezentant, který se narodil 27. ledna 1980 v Pardubicích a pod koši začínal v Holicích, dosáhl první velké úspěchy v pardubických  mládežnických týmech. V české nejvyšší soutěži dospělých se poprvé objevil v sezoně 1996-1997 v dresu Pardubic, když mu bylo 16 let. O dva roky později přestoupil do pražské Sparty a v sezoně 1999-2000 byl vyhlášen nejlepším hráčem Mattoni NBL. Následoval přestup do Olimpie Lublaň a v roce 2002 draft do týmu NBA- jako č. 16 ho získala Philadelphia 76ers, která ho však vyměnila do Golden State. Na podzim roku 2003 se ocitl v Boston Celtics, kde odehrál dvě úspěšné sezony. Přesto byl prodán do týmu Clevland Cavaliers, odkud se v roce 2006 vrátil do Evropy. Hrál ve Španělsku (Baloncesto Malaga, Estudiamntes Madrid), pak v belgickém Charleroi, odkud přestoupil do Nymburka.

V letošní sezoně byl kapitánem české reprezentace, která na ME 2015 postoupila až do čtvrtfinále a nakonec na 7. místě (naše historicky nejlepší umístění!), čímž si zajistila účast v kvalifikaci o postup do LOH v Rio de Janeiru.

Wenke Albert a Josef

Významná podnikatelská rodina z Jaroměře. Firma „Obchodní dům A. Wenke a syn v Jaroměři" byla založena v roce 1872 Albertem Wenkem (1844-1905), jakýmsi českým selfmademanem. Původně se zabývala jen výrobou a prodejem mušlového zboží a ozdobných kartonáží. Od roku 1911 se rozrostla o velkoobchod a zasílatelský závod, plně elektrifikovaný i s výtahem. Zásobovala drobné obchodníky v rámci rakouské monarchie a obchodovala i se zámořím. Byla největším  velkoobchodním domem v severovýchodních Čechách.

Největší rozmach zaznamenala za působení syna Josefa Wenkeho (1868-1929), podílejícího se i na chodu města. V letech 1904-1907 byl městským radním pro stavební záležitosti a v letech 1914-1918 vedl město jako starosta.  Po  I. světové válce rozšířil velkobchod  na prodej  galanterního  zboží, smaltovaného nádobí a kuchyňských potřeb, ale také na hračky, potřeby  pro zimní sporty a tenis. Společnost prodávala též  motocykly značky Indian, Jawa a Zetka, automobily Aero, které též opravovala. Pobočky měla na v Jaroměři, Hradci Králové a v Praze. Nadále vyráběla přepychové kartonáže, půmyslové balení, různé luxusní kazety a dřevěné zboží. Firma disponovala  plně elektrifikovanou prodejna, vybalovnou a výpravnou, truhlárnou, kancelářemi,  byl k dispozici i výtah.  Na tiskopisech firmy měla vytištěno: „První česká továrna s elektrickým pohonem na výrobky mušlové a ozdobné kartonáže…" Luxusní mušlové výrobky vyvážela na pobřeží Jaderského moře, do Anglie a Severní Ameriky.

V době největšího rozkvětu ve firmě pracovalo šedesát zaměstnaců, z toho padesát dělníků a prodavačů. Podnik  však zasáhla v letech 1929-1934 velká hospodářská krize. Po smrti J. Wenkeho (1929) vedli firmu společně  synové  Karel (1894-1967) a Oldřich (1900-1960). V roce 1938 firma Wenke zkrachovala a  byla vydražena. Obchodní dům a sousední budovu koupila Obchodní záložna v Jaroměři. V roce 1941 oba objekty  získala firma Polický – Rieker. Během protektorátu zde působila pobočka německé firmy Mix & Genest Berlin, továrna na výrobu telegrafních, telefonních a signálních zařízení a rozhlasových přijímačů. V roce 1945 zřídil v budově sklad Fond národní obnovy. V červenci 1946 přešlo vlastnické právo na obec Jaroměř. Firma A. Wenke a syn byla z obchodního rejstříku vymazána 29. 8. 1950.

Wenkeův dům

Původně obchodní dům  rodiny Wenkeovy byl v Jaroměři postaven v letech 1910-1911 podle požadavků podnikatele a obchodníka Josefa Wenkeho (1868-1929) a projektu (1908) architekta Josefa Gočára (1880-1945). Stavitelem  novostavby byl jaroměřský Josef Máša. Wenkeův dům v Husově ulici č. 25, který byl od  11. května 1947 sídlem okresního (do roku 1960) a dnes Městského muzea, je významnou památkou moderní evropské architektury. Návštěvníka upoutá hlavní průčelí z oceli, skla a keramických obkladů. Obdivuje elegantnost vstupní haly, které dominuje prostorově řešený lustr, kazetový střed stropu a jeho  ostatní geometrická výmalba. Ušlechtilý materiál je použitý  na obložení sloupů (poniklovaná mosaz, měď) i zábradlí podél kruhového ochozu prvního patra. Celou budovou a zejména schodištěm proniká denní světlo, které zvýrazňuje subtilnost železobetonové konstrukce stavby.

Dvoupatrová budova má v přízemí a v patře předsazenou celoprosklenou ocelovou plochu průčelí. Nejpozoruhodnější je princip zavěšeného hlavního průčelí. Druhé patro je řešeno odlišně s osazením a použitím klasických forem (kanelované sloupy). Podle odborníků je tomuto Gočárovu řešení  přisuzováno evropské prvenství, kterým předstihuje teprve později formulované principy významného světového architekta Le Corbusiéra . Budova je památkově chráněna.

V přízemí a prvním patře se  konají dočasné výstavy a ve druhém poschodí je umístěna galerie jaroměřských rodáků – malíře Josefa Šímy, medailéra a sochaře Otakara Španiela a sochaře Josefa Wagnera.

Winternitzovy automatické mlýny

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v České republice.

První pardubická stavba architekta Josefa Gočára (1880-1945) vznikla v letech 1909 a 1910 na břehu Chrudimky. Kolem roku 1919 a následně ve dvacátých letech prošla stavba několika úpravami. Levé křídlo se silem bylo propojeno přemostěním a některé části dostaly atiku zpodobňující hradní cimbuří. V roce 1960 bylo ještě levé křídlo prodlouženo čtyřpatrovou přístavbou, avšak respektující původní vzhled.

Winternitzové, po kterých byly automatické mlýny pojmenovány, patřili k významným rodinám, které výrazně ovlivnily Pardubice počátkem 20. století. Bratři Egon a Karel Winternitzové vlastnili v letech 1909-1910 mlýn Valcha, který byl zrušen roku 1910. Následně proto nechali vystavět nové Automatické mlýny. Členové rodiny Winternitzovy byli velmi činní ve veřejném životě Pardubic, avšak během genocidy za II. světové války řada z nich zahynula v nacistických koncentračních táborech.

Wonka Pavel

Disident, obhájce lidských práv a vrchlabský rodák (23. ledna 1953), který zemřel v královéhradeckém vězení 26. dubna 1988.

Byl vězněn celkem třikrát, mimo jiné i za to, že v roce 1986 chtěl kandidovat do Federálního shromáždění jako nezávislý kandidát. Dohromady si odseděl téměř 3,5 roku. Okolnosti jeho smrti nejsou dodnes úplně vyjasněné. Zčásti za to mohla jeho protestní hladovka, zčásti lékaři, kteří ignorovali vážný zdravotní stav.

Podle Pavla Wonky je pojmenována ulice v centru Hradce Králové (také mj. v České Skalici) a most před řeku Labe v centru Pardubic. Od roku 2011 je čestným občanem Hradce Králové. 28. října 2013 jej prezident Miloš Zeman vyznamenal in memoriam medailí Za zásluhy.

Na podzim roku 2014 měl premiéru kontraverzní dokument režisérky Libuše Rudinské Pavel Wonka se zavazuje.

Písmeno Y

YMCA

Křesťanské sdružení mladých lidí, které je nejstarší, největší a nejrozšířenější mládežnickou organizací na světě. Usiluje o harmonický rozvoj člověka, jeho ducha, duše a těla (jak symbolizuje červený rovnostranný trojúhelník, který má YMCA ve svém znaku). Je otevřena všem lidem bez rozdílu rasy, pohlaví, náboženského vyznání, sociálního postavení, fyzických i duševních schopností. YMCA pracuje ve 119 zemích světa a má přes 58 milionů členů. V České republice má přes 3,5 tisíce členů.

YMCA Hradec Králové v současné době provozuje 71 klubů, kroužků a oddílů. Působí v domě YMCA a na dalších pěti místech ve městě. Aktivní je i v Třebechovicích, kde je její činnost zaměřena na rodiny s dětmi. YMCA Letohrad se soustředila na pořádání táborů pro neorganizované děti a mládež.

Písmeno Z

Zajatecký tábor v Martínkovicích

S jeho stavbou se začalo v červnu roku 1915. Postupně mělo být postaveno 256 dřevěných baráků pro 45 000 zajatců, ale tato plánovaná kapacita nebyla nikdy naplněna. V roce 1917 tady bylo na příklad internováno 2 600 Rusů a 25 400 Srbů. Tábor byl umístěn po obou stranách silnice z Broumova do Martínkovic, na pozemcích patřících klášteru. Měl vlastní vodovod a kanalizaci, od tábora vedla úzkokolejná železnice přes nově vybudovaný dřevěný most (tzv. Ruský most) přes Stěnavu až k broumovskému nádraží.  Kromě baráků pro prosté zajatce obsahoval tábor i baráky pro zajaté důstojníky, zvláštní baráky pro strážní oddíl. Bylo zde 14 kuchyní, 12 kantýn, pekárna, truhlárna, kovárna, ševcovské a krejčovské dílny, prádelny, lázeňský objekt, místnost pro hudební a divadelní produkce, školní místnost (v táboře byly internovány civilní osoby a dokonce i děti), kaple, operační místnosti a pitevna.

Lékařskou praxi vykonávala devět vojenských lékařů, o nemocné pečovala srbská ošetřovatelka Draga. Velitelství tábora sídlilo v broumovské chlapecké škole (dnešním gymnáziu).

Poblíž tábora byl v roce 1915 zřízen zajatecký hřbitov. Na něm byl v září 1915 jako první pochován těžce zraněný ruský voják, který zemřel v táboře. Po skončení války byl uváděn celkový počet 2 599 v táboře zemřelých a na zajateckém hřbitově pohřbených zajatců. V roce 1927 byli všichni pohřbení exhumováni, pozůstatky Srbů byly umístěny v jugoslávském památníku v Jindřichovicích u Sokolova a 133 Rusů bylo převezeno do Milovic. V roce 1916 byl na hřbitově postaven velký kříž z umělého kamene s německým, srbským a ruským nápisem.

V dubnu roku 1917 k zajatým Srbům a Rusům přibyli i Italové a Tataři. Ještě 24. června 1918 sem dorazil větší transport raněných rakouských vojáků, kteří byli umístěni v barácích tábora a v nemocnici a chorobinci ve městě.

Existence tábora přispívala ke zhoršení situace již tak strádajícího obyvatelstva na Broumovsku během války. Zásobování tisíců internovaných způsobilo zdražení a nedostatky v zásobování potravinami. Koncem války narůstaly obavy z možné vzpoury a z hrozby ze strany velkého množství nepřátelsky naladěných cizích státních příslušníků. Když však v posledních zářijových dnech 1918 stráže opustily tábor, většina zajatců se během jedné noci potichu rozprchla a většina z nich zmizela v českém vnitrozemí. Jako poslední po 28. říjnu 1918 z tábora odešli osvobození italští důstojníci.

Poblíž tábora byl v roce 1915 zřízen zajatecký hřbitov. Na něm byl v září 1915 jako první pochován těžce zraněný ruský voják, který zemřel v táboře. Po skončení války byl uváděn celkový počet 2.599 v táboře zemřelých a na zajateckém hřbitově pohřbených zajatců. V roce 1927 byli všichni pohřbení exhumováni, pozůstatky Srbů byly umístěny v jugoslávském památníku v Jindřichovicích u Sokolova a 133 Rusů bylo převezeno do Milovic. V roce 1916 byl na hřbitově postaven velký kříž z umělého kamene s německým, srbským a ruským nápisem.

Ve 20. letech byly zbytky tábora zlikvidovány a později bylo na části jeho pozemků zřízeno letiště.

Záhorovský Julián

Pardubický rodák (12. listopadu 1984), který se v roce 2004 zúčastnil tehdy úplně nové televizní soutěže zpěváků a zpěvaček Česko hledá Superstar. Postoupil do desetičlenného finále, kde se nakonec umístil jako šestý.

Chodil do ZŠ Studánka v Pardubicích (1991-2000), pak na Střední průmyslovou školu elektrotechnickou a vyšší odbornou školu Pardubice (2000-2004). Absolvoval  bakalářský (2009)  a magisterský (2011) obor Univerzity Jana Amose Komenského v Praze v oboru Sociální a mediální komunikace a stal se tiskovým mluvčím Pražských služeb.