Mnohé tipy od vás přicházely takříkajíc „ex post", tedy poté, co už jsme uzavřeli a vydali hesla příslušných písmen. Rozhodli jsme se proto pro jakýsi „dotisk" a v naší Východopedii budeme pokračovat. Už teď máme od vás nashromážděných téměř 150 hesel. Rádi přivítáme vaše další příspěvky a tipy, které je možné opět posílat na mailovou adresu encyklopedie.VC@denik.cz.

Písmeno D (dokončení)

Dražďáková Jana

Pražská rodačka (10. ledna 1940) odmaturovala v roce 1957 na Střední všeobecně  vzdělávací škole v Hradci Králové, kde o tři roky později nastoupila do Divadla Drak. Prošla v něm řadou profesí. Začínala jako sekretářka ředitele, pak byla provozní tajemnicí a po sametové revoluci v listopadu roku 1989 ji divadelní soubor přesvědčil, aby převzala odpovědnost za chod celého divadla a stala se jeho ředitelkou. Ve funkci byla od roku 1990 do roku 2009. Podílela se na řadě organizačních i uměleckých změn, zasloužila se o úspěšnou rekonstrukci divadla, včetně nového objektu Labyrintu Divadla Drak.

V roce 2005 ji Hradec Králové ocenil a jmenoval ji laureátkou prestižní ceny města Primus inter pares, o čtyři roky později ji Rada města udělila medaili Za dlouholetý přínos k rozvoji kultury a za šíření věhlasu města.

Písmeno E

Elton

Výrobce tradičních českých hodinek značky Prim.

Firma, která je zakladatelem a zároveň jediným nositelem více než pětašedesátileté tradice výroby náramkových hodinek v České republice. Elton hodinářská, a.s. navazuje na bohatou hodinářskou tradici východních Čech a ve své továrně v Novém Městě nad Metují ji nadále úspěšně rozvíjí. Za dobu svého trvání vyrobila více než 13 miliónů náramkových hodinek, 4,5 miliónů nástěnných a stolních hodin, 650 000 mechanických budíků a 130 000 mechanických palubních hodin.

V současnosti se česká firma zaměřuje na individuální výrobu luxusních náramkových hodinek s vlastními novými kalibry mechanických strojků. Jako jedna z mála světových továren dokáže vyrobit kompletní hodinky vlastní výroby.  V poslední době zaujala třemi limitovanými sériemi hodinek. Spartak se vázal k výročí výroby prvních hodinek v Novém Městě nad Metují, značka Tobruk vzdala hold novoměstskému rodákovi, generálu Karlu Klapálkovi a Hirošima byla inspirovaná dílem náchodského rodáka, architekta Jana Letzela.

Erbanová Karolína

Česká rychlobruslařka se narodila ve Vrchlabí 27. října. 1992. Začínala se sjezdovým lyžováním ve Špindlerově Mlýně, tři roky hrála ve Vrchlabí v týmu chlapců hokej ve, se kterým je se stal krajskou přebornicí. Od 14 let se věnuje rychlobruslení, ke kterému ji přivedl její učitel tělocviku Aleš Suk. Dostala se do trenérské skupiny Petra Nováka, specializuje se na kratší tratě (500, 1000, 1500 m). Je šestinásobnou juniorskou mistryní světa, v sezoně 2008-2009 byla členkou družstva (ještě Martina Sáblíková, Andrea Jirků), které vyhrálo celkové pořadí Světového poháru ve stíhacím závodě.

Před sezonou 2014-2015 se stala členkou nizozemského Team Continu, kde ji trénuje Marianne Timmerová. V roce 2015 získala na mistrovství světa dospělých dvě bronzové medaile – na trati 500 (Astana) a 1000 m (Heerenveen).

Písmeno F

Fišera Miloš

Někdejší reprezentant v cyklokrosu, rodák z Vrchlabí (17. února 1950) byl první, kdo pro naši republiku získal medaili na mistrovství světa – v roce 1972 na šampionátu v Praze dojel druhý v závodě amatérů. V této kategorii přidal dva tituly mistra světa – v roce 1981 ve španělské Tolose a o rok později ve francouzském Lanarvily. Byl pětinásobným mistrem republiky (1973, 1977-1979, 1981), k tomu přidal dvě stříbra (1972, 1974) a jeden bronz (1976).  Svou aktivní kariéru zakončil trojnásobnou účastí na mistrovství světa profesionálů, což ale už bylo, bohužel, za zenitem jeho výkonnosti – v letech 1988-1990 obsadil postupně 13., 18. a 22. místo. Jeho synovcem byl náš nejlepší cyklokrosař všech dob Radomír Šimůnek.

Fotochema

První továrna na výrobu fotomateriálu v Československu vznikla v Hradci Králové v roce 1921. Vyráběla fotografické desky a chemikálie, později se přidaly fotopapíry a reprodukční filmy. V roce 1949 to byly rentgenové filmy. Po roce 1950 se  stala národním podnikem sdružujícím všechny výrobny fotomateriálů u nás. Zároveň vznikl Výzkumný ústav fotografické chemie, začala výroba materiálů pro polygrafický průmysl (1952) a postupně se přidávaly další novinky (např. materiál pro filmové laboratoře, inverzní film, barevný papír a celá řada dalších). V Praze, Liberci a v Hradci Králové otevřela fotografické síně, které patřily k prvním ve střední Evropě.

Pod názvem Fotochema fungovala do roku 1990, nástupnickou firmou se stala Foma, jejíž privatizací v březnu roku 1995 vznikla společnost s ručením omezeným Foma Bohemia.

Frýda Milan

Československý fotbalový reprezentant začínal s nejpopulárnějším sportem v Hradci Králové, kde se 26. srpna 1965 narodil. První opravdický dres navlékl v roce 1974 v mladších žácích Spartaku ZVU. Prošel všemi mládežnickými kategoriemi, v áčku dospělých začal hrát v sezoně 1983-1984, kdy v záloze s Kličkou a Kotalem plnil funkci tehdy povinného mladíka. Kreativní fotbalista odborníky zaujal a nebylo divu, že hned po této sezoně přestoupil do pražské Slavie. Z Vršovic „si odskočil"  na vojnu do RH Cheb (1986-1988), kde se setkal s ředitelem chebského a později hradeckého klubu Zdeňkem Benešem. Ten na západě Čech tehdy vybudoval velice silné mužstvo (Kuka, Siegl, Knoflíček). Frýda se vrátil do týmu sešívaných, kde hrál až do roku 1990. Pak mu přestupové laso hodil švýcarský celek Lausanne Sports, kde v letech 1990-1992 odehrál 55 zápasů a dal dva góly. Do mužstva pod Bílou věží se vrátil v roce 1992, s aktivním fotbalem na vrcholové úrovni skončil o dva roky později (hrál za mužstva nižších soutěží – např. Chrudim, Deštné). Odehrál 161 prvoligových zápasů a dal 16 gólů, na svém kontě má čtyřiadvacet startů za reprezentační jednadvacítku (5 gólů).

Dnes se věnuje trenérské práci u krajských mládežnických reprezentací, trénoval v FC Olympia Hradec Králové a FC Hradec Králové. Manažersky i hráčsky se angažuje při utkáních staré gardy Hradce Králové.

Frýdek Martin (otec a syn)

Fotbalový reprezentant se narodil 9. března 1969 v Hradci Králové, kde v době od roku 1976 do roku 1986 prošel mládežnickou základnou. Přes Kolín a VTJ Karlovy Vary se v roce 1990 dostal do pražské Sparty, se kterou získal pět mistrovských titulů – odehrál za ní 177 prvoligových zápasů a dal v nich 27 gólů. Dalších 51 ligových startů  a dva góly si připsal v dresu Teplic (1999-2001). Se Spartou má tři pohárové trofeje – jeden Českolovenský (1992) a dva České poháry (1993, 1996). Zkusil i zahraniční angažmá – byl v Bayeru 04 Leverkusen a MSV Duisburg. Jeho největším úspěchem je stříbrná medaile z mistrovství Evropy v roce 1996 v Anglii, kde nastoupil v základní skupině proti Německu. Reprezentoval sedmatřicetkrát a dal čtyři góly. Ten nejdůležitější v kvalifikačním duelu v Bělorusku, který nám zajistil postup do Anglie. Další jeho důležitou trefou byl gól v domácím utkání PMEZ s obhájcem nejcennější evropské klubové trofeje Olympiquem Marseille, který Spartu posunul do semifinálové skupiny. Po skončení hráčské kariéry se věnuje trenérské činnosti.

Syn Martin se narodil 24. března 1992 v Hradci Králové.  Prošel všemi mládežnickými kategoriemi Sparty, hrával za dospělou rezervu. Reprezentoval v mládežnických výběrech od osmnáctky po jednadvacítku. Prvoligovou premiéru si odbyl ve svém rodišti – poprvé v nejvyšší soutěži dospělých nastoupil v únoru roku 2012, kdy Sparta v Hradci Králové prohrála 0:1. Hostoval v Senici, odtud v zimě roku 2013 přestoupil do Liberce, se kterým získal Český pohár. V létě roku 2015 se vrátil zpátky na Letnou.

Písmeno G

Galerie moderního umění

V historickém centru Hradce Králové v pozdně secesní budově bývalého Záložního úvěrového ústavu, postavené podle návrhu architekta  Osvalda Polívky (1911–1912), se rozsahem a kvalitou svých uměleckých sbírek řadí mezi nejvýznamnější galerie v České republice. Vytváří, odborně spravuje a zpřístupňuje sbírky českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po díla současných autorů. Stálá expozice a pravidelně obměňované autorské, kolektivní a tematické výstavy seznamují s významnými hodnotami českého moderního a současného výtvarného umění. Rovněž připravuje doprovodné programy k výstavám, přednášky a další kulturní a vzdělávací pořady.

Památkově chráněný objekt prochází od července roku 2014 generální rekonstrukcí za téměř 80 milionů korun. Stavební práce by měly být hotovy do konce letošního listopadu. Souběžně běží veřejná zakázka na dodávku a montáž vnitřního vybavení depozitářů. V nové podobě by se měla galerie veřejnosti otevřít v březnu roku 2016.

Grus Jaroslav

Malíř krajin a podobizen se narodil 13. srpna 1891 v rodině  správce pardubické spořitelny. Při studiu Akademie výtvarných umění byl žákem prof. Hanuše Schwaigera (1907-1912).  Do své tvorby promítal cesty do Benátek a do Dalmácie (1909), vracel se do Itálie a Francie. Soustřeďoval se na českou krajinu, maloval i portréty a vystavovat začal v roce 1917.

V roce 1931 byl autorem scénografie Smetanovy opery Prodaná nevěsta. Byl členem KSČ a minulý režim ho oceňoval řadou tehdejších titulů od zasloužilého umělce až po Řád práce. V roce 1971 byl jmenován čestným občanem města Pardubice, od roku 1973 byl členem Klubu přátel Pardubicka. Jaroslav Grus zemřel 13. října 1983 v Praze.

Gruša Jiří

Český spisovatel, překladatel, publicista a diplomat se narodil 10. listopadu 1938 v Pardubicích v rodině technického úředníka. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze vystudoval filozofii a historii, následně působil jako redaktor a spisovatel v různých časopisech. Po zákazu časopisu Sešity v roce 1969 byl obviněn za zveřejňování pornografie v části svého románu Mimner. Přestože bylo vyšetřování zastaveno, nesměl ve své literární činnosti pokračovat  a začal pracovat u různých stavebních podniků. V roce 1978 byl vazebně stíhán pro pobuřování prostřednictvím svého románu Dotazník. Tehdy podepsal Chartu 77 a v roce 1981 založil s Ludvíkem Vaculíkem samizdatovou edici Petlice. Vnucenou emigraci prožil převážně ve Spolkové republice Německo a věnoval se literární činnosti jako spisovatel, překladatel a publicista v češtině i němčině.

Po znovunabytí českého občanství se Jiří Gruša zapojil i do veřejného života. Od června 1997 do ledna 1998 byl ministrem školství, mládeže a tělovýchovy, byl jmenován československým a později českým velvyslancem v Německu, později v Rakousku.

Byl oceněn Cenou Jaroslava Seiferta za sbírku Grušova Hlídka na Rýnu, za ní získal i cenu Magnesia Litera. V letech 2003-2009 byl prezidentem mezinárodního centra PEN klubu, po roce 2004 se stal ředitelem Diplomatické akademie Vídeň. Zemřel 28. října 2011 v Bad Oeynhausenu při operaci srdce.

Písmeno H

Hamry

Nejstarší vodní dílo na řece Chrudimce, jedna z prvních přehrad se sypanou hrází v Čechách – je 208 m dlouhá a 17 m vysoká, zadržuje jezero o rozloze 66 ha. Nádrž se využívá jako zdroj pitné vody.

Přehrada byla postavena v letech 1907 až 1912, zasloužila se o to firma Bělský a Plenkner z Prahy. Jedná se o sypanou hráz z nedalekých materiálů, písčitých hlín, překrytých jílovitou vrstvou. Celkový objem nádrže je 3,617 milionů metrů krychlových. Zatopená plocha je při maximální hladině 82,6 ha a maximální vzdutí nádrže je 3,4 km. Přehrada slouží jako vodárenská nádrž, takže zde nejde provozovat vodní sporty. Pěšky je možné projít po cestě na levém břehu. Po opuštění přehrady a jezu pod ní pokračuje řeka Chrudimka dále na Hlinsko.