Navržená trasa: Kuks – Dvůr Králové nad Labem – Les Království – Hostinné – Vrchlabí – Špindlerův Mlýn – pramen Labe.
Celková délka: 62 km.

Jsme na Kuksu a právě prohlížíme sochy Ctností a Neřestí před hospitalem. Ačkoliv se Kuks za chodu opravuje, prohlídky všech prostor jsou stále v plném proudu, a tak návštěvu vřele doporučujeme, stejně tak jako prohlídku Šporkova Betlému v nedalekém Novém lese, kde vytesal barokní sochy Matyáš Braun.

Cestou do Stanovic, kde se opět napojíme na cyklostezku č. 2, se zastavíme na louce pod Novým lesem, kde byla v roce 2008 otevřena křížová cesta 21. století, u jejíhož zrodu stál sochař Vladimír Preclík.

Ze Stanovic jedeme do Žirče, odkud vede asfaltová cyklostezka až do Dvora Králové nad Labem. V centru města navštívíme  gotický kostel sv. Jana Křtitele, který je známý tím, že zde v roce 1817 Václav Hanka „objevil" Rukopis královédvorský. Asi 150 m od kostela najdeme Šindelářskou věž, která sice není přístupná, ale zato je nakloněná jako věž v Pise.

Sjedeme nazpět k Labi, kde pokračujeme po cyklostezce, která nás dovede k další raritě východních Čech – přehradě Les Království. Tu musí vidět každý, je totiž pohádkově krásná.

Od přehrady vystoupáme k silnici 299, která nás dovede až do Hostinného. Na náměstí upoutá pozornost renesanční radnice se dvěma 4,8 m vysokými obry v římské zbroji, tzv. rolandy. Na radniční věž byli umístěni již v roce 1641. Za návštěvu stojí také muzeum a galerie antického umění, které jsou umístěny ve Františkánském klášteře. Zajímavostí je Olivetská kaple z roku 1777, která byla vyhlášena národní kulturní památkou, a která stojí poblíž zmodernizovaného rehabilitačního ústavu.

Na cestě do Kunčic nad Labem se zastavujeme u hrázděné kaple v obci Klášterská Lhota. Podobně opravenou mají i kapli Panny Marie v Kunčicích nad Labem. Do Vrchlabí, kde oficiální cyklostezka č. 2 končí, to máme pouhých 5 kilometrů.

Z památek města jmenujme zámek (dnes radnice), Krkonošské muzeum, které je umístěno v klášteře i ve čtyřech historických domcích naproti chrámu sv. Vavřince.

Do Špindlerova Mlýna to máme 10 km a stále mírně stoupáme. K prameni Labe vede několik cest, my jedeme přes Medvědín. Dole i s kolem nasedáme na slibovanou lanovku a výrazně si zkracujeme výškový rozdíl.

Od horní stanice lanovky pokračujeme po místní cyklotrase K 13A, napojíme se na silnici vedoucí z Horních Míseček k Vrbatově boudě. Pořád stoupáme, ale s tím jsme počítali. Od Vrbatovy boudy pojedeme k Labské boudě po K 13. Kdo si však chce prohlédnout Hančův pomník, který stojí přibližně na místě, kde při závodech v roce 1913 zahynul, a také Pančavský vodopád, dojde tam po červené turistické trase s kolem pěšky.

K prameni Labe však už musíme pěšky, a tak kolo u Labské boudy zamykáme. Sláva, konečně jsme u pramene Labe. Sice je tu spousta lidí, ale my po sedmi dnech právě zdoláváme cestu proti proudu Labe od hranic České republiky s Německem, která měřila přibližně 380 km. Je to nádherný pocit.

Eva Dufková