Náraz do svodidel

„Jednalo se o tři labutě velké, které se dostaly do naší stanice v období zimy. Důvody příjmu byly různé. Jedna si spletla silnici s vodní plochou a narazila do svodidel, druhá se našla po nárazu na poli a třetí přistála v betonové nádrži, odkud již nedokázala sama vzlétnout," přiblížil pro Deník Josef Cach, vedoucí záchranné stanice Pasíčka.

Do přírody se znovu vrátila i dvě káňata. „Obě se střetla s automobilem. Káně lesní se ocitla ve stanici se zlomeninou křídla. Byla ošetřena, zlomená kost spojena dráty a po srůstu, který u ptáků trvá asi tři týdny, tedy méně než u člověka, zamířila do rehabilitační rozletové voliéry. Po dvou měsících mohla být navrácena zpět do volné přírody. Vzácnější káně rousné utrpěla pouze pohmožděniny a šok. Zde byla léčba jednodušší," pokračoval Josef Cach.

„Jedná se o vzácnějšího živočicha, který k nám přilétá na zimní období ze severu. Je větší než naše káně lesní, převládá bílá barva a její běháky jsou téměř celé ochmýřené," přiblížil Josef Cach.

Na 800 zvířat ročně

„Ročně se u nás v Pasíčkách poblíž Boru u Skutče léčí a rehabilituje kolem 800 zvířat, zejména dravců a sov, veverek či ježků. Zvířata, která nejsou schopna vrátit se zpět do volné přírody, máme v expozici v části, jež je přístupná veřejnosti a je využívána pro ekologickou výchovu dětí a mládeže," podotkl šéf Záchranné stanice Pasíčka.   (mm)