Tuto sobotu zveme všechny děti i dospělé  na velkou pohádkovou akci ARCHIBALDOVY SLAVNOSTI POHÁDEK. Čeká Vás bohatý program po celý den, plný pohádek, písniček a pohádkových představení.

Uvidíte velké rytířské turnaje, šermířské souboje, jarmark, soutěže, hry a zábavu s princeznami a čaroceznami.

Vítězové Velké pohádkové soutěže budou slavnostně pasováni na Ochránce Starohradských pohádek. Přesvědčte se na vlastní oči, že na Starých Hradech pohádkové bytosti skutečně žijí. Uvádí osobně Archibald I., nejvyšší pohádkový čaroděj.

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. K původně gotickému hradu byl  přistavěn renesanční zámek s podzámčím. Na tento unikátní renesanční komplex zavítalo v loňském roce 103 tisíce návštěvníků. Otevřeno je tu celoročně se zvýhodněnou nabídkou pro děti z mateřských a základních škol. Většina prohlídkových okruhů je věnována především dětem, ale laskavý humor pohádek čaroděje Archibalda I. ocení i dospělí.

Nechte se unést atmosférou čarodějné prohlídky. Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I., čarodějové, čarodějnice, kouzlobabky a princezny, čerti a čertice, strašidýlka, skřítkové a další prapodivné pohádkové bytosti s ještě prapodivnějšími jmény na Vás už netrpělivě čekají a je jich tu už na dvě stě padesát! Prohlídkovými okruhy Do pohádek čaroděje Archibalda I. Vás provedou živé pohádkové bytosti. A nudit se s nimi určitě nebudete. Vedle spousty pohádkových kamarádů, hádanek, soutěží a her tu na Vás čeká pytel pekelně dobrých bonbónů a možná i něco jiného!

Novinkou letošní sezóny jsou OBŘÍ SMARAGDOVÍ DRACI Katakombáci , kteří se do okruhu Zámecké pohádkové sklepení probourali z pěti pater starohradských podzemních katakomb. Uvidíte tu také lesní a ledové království, rodinku starohradského obra, vodníky, čertovskou domácnost, pohádkovou hladomornu, velkého ochočeného draka, palác plný skřítků a mnoho dalších překvapení.

V dalším okruhu Hradní pohádková půda Vás čeká hradní půda plná krásných věcí, opředených letitými pavučinami. Zabydleli ji čarodějnice různých kategorií, kouzlobabky, pravá starohradská strašidla, strašidýlka a také pěkně vykutálení skřítkové. Časostroj vás vezme zpátky do pohádky, navštívíte strašidláckou kuchyni a čarodějnou prádelnu a mydlírnu. Součástí prohlídky je také lekce čarodějného létání na koštěti na hradním nádvoří.

Hradní a zámeckou částí vede prohlídkový okruh  Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I., kde uvidíte ojedinělou expozici u nás – kupecké krámky, koloniál a obchod s kávou, jak vypadaly v dobách našich prababiček. Dále pak barokní kuchyni, velkou loveckou chodbu, unikátní ložnici a pracovnu a c.k. hostinec,  kde mnoho tisíc exponátů představuje život prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie. Na zámku je novinkou Dračí královská komnata, kde vládne moudrý dračí král Rozumbraďák XVI. se svojí ženou dračí královnou Starostlindou. Uvidíte tu i jejich tři neposedné dcerky, dračí princezny Trajdalínu, Lajdalínu a Rozcaplínu. Dále pak poznáte skalního draka Balvaňáka, ohnivého draka Fajrunďáka, vodního draka Hydranťáka, dračího šaška Pobrkofrka a spoustu dalších draků, dráčků, dračích princů a rytířů se Starohradských pohádek čaroděje Archibalda I.

Na letošní sezónu je pro návštěvníky připravena i celá řada pohádkových a historických akcí. Celé léto pak bude v duchu pohádek, středověku a templářů. Vstupné tu i pro letošní rok zůstává stejné. Informace na tel. 602 302 265.

Celou nabídku, všechny připravované akce a mnoho dalšího najdete na www.starehrady.cz.   (PI)