Od soboty vyměnili cestující mezi Hradcem a Pardubicemi pohodlí vlakové soupravy za jízdu autobusy. Na trati totiž začala kompletní výluka kvůli pracím na jejím zdvoukolejnění. Konkrétně se vkládají nové výhybky ve stanici Stéblová.

Stížnosti (na rozdíl od poslední výluky, kterou České dráhy nemile překvapily loni na začátku září, kdy se do škol vracely stovky studentů) se tentokrát příliš nekonaly. Většina lidí pendlujících mezi krajskými městy cestu náhradní dopravou přijala dokonce s povděkem. Což je tak trochu paradox, důvod je ale jasný: cesta přímým autobusem totiž trvá i polovinu času, který na trati stráví vlak. A to i přesto, že dráhy u náhradních spojů předem avizovaly možná zpoždění.

„Vlakem z Pardubic do Hradce jezdím denně a zpoždění kvůli jejich křižování nejsou ničím výjimečným. Cesta trvá klidně 40 minut, náhradní přímý autobus to ale zvládne i za 22 minut," svěřila se Deníku pětadvacetiletá Marie. Studentka Kateřina Košťálová podobné nadšení nesdílí: „Rozhodně z toho radostí do stropu neskáču, takhle uprostřed semestru se mi každodenní dojíždění do školy dost komplikuje. Autobusy nevyhledávám obecně, vlak je mi příjemnější."

Výluka potrvá do 19. dubna. „Na tuto výluku od 20. dubna naváže další etapa, při které bude mezi Pardubicemi a Hradcem autobusy nahrazena pouze část vlaků. Tato fáze potrvá do 30. dubna," upřesnil Martin Hájek z generálního ředitelství Českých drah.   (skr, zum)

160 kilometrů v hodině, slibují dráhy
Až 160 kilometrů za hodinu. Takovou rychlostí by mohly jezdit vlaky na trase Pardubice – Hradec. Zbožný sen stovek cestujících se tak začíná měnit ve skutečnost. I když velmi pomalu. Předběžné odhady zdvoukolejnění mezi krajskými městy mluví o roku 2020. Nyní prochází modernizací úsek Stéblová – Opatovice, dělníci by ho měli opustit na podzim. Kromě přidání druhé koleje se rekonstruuje i ta stávající. Zakázku provádí firma Skanska, Správa železniční dopravní cesty za ni zaplatí téměř 800 milionů. „Dokončení modernizace by mělo přinést zrychlení a větší pravidelnost spojů," slibuje mluvčí Českých  drah Radka Pistoriusová.