Sociální demokracie je pro nás soupeř, ale nikoliv nepřítel. Do vlády se s ní hrnout nebudeme, nechceme dopadnout jako další malé strany.

Taková jsou slova 47letého Zdeňka Štengla, krajského předsedy SPOZ v Pardubicích a po víkendu pravděpodobně celostátního šéfa Zemanovců. Před sjezdem strany totiž nemá protikandidáta. Podporuje ho i stávající vedení: Štengl dokázal přivést Zemanovce do pardubické krajské vlády.

„Od ČSSD se lišíme tím, že  nenazýváme živnostníky parazity. Naopak, oni jsou páteří společnosti. Klademe také větší důraz na investice, nikoliv na spotřebu, jen tak nastartujeme ekonomiku. Navrhujeme snížit DPH u základních potravin na 10 procent. Nechceme rozdávat dávky a třinácté důchody, místo toho budeme stavět hospice či dopravní infrastrukturu, čímž vytvoříme i pracovní místa," říká Štengl.

Štengl před vstupem do politiky 21 let pracoval u policie, byl kriminalistou a službu opustil v roce 2005. Poté podnikal. Vloni za SPOZ úspěšně kandidoval do pardubického krajského zastupitelstva, kde je místopředsedou výboru pro regionální rozvoj a evropské fondy. Žije ve Rváčově na Chrudimsku.