Od podzimu, kdy tu byl otevřen nový čtyřpruh „hradubické" státovky, řidiči z Vysoké do Opatovic kvůli zaslepené původní silnici a změně dopravního značení najedou místo původních třech kilometrů třikrát tolik. Musí totiž jet až do Březhradu a odsud pokračovat buď oklikou na Pohřebačku, nebo se vracet po stejné silnici a do Opatovic odbočit až na velké třípatrové křižovatce poblíž elektrárny.

Radnice v Hradci i Vysoké argumentují, že nebyly účastníky správního řízení týkající se „hradubického" čtyřpruhu. Ten nově vede obchvatem Opatovic, není ale na okolní silnice dostatečně napojen. Radnice tudíž nemohly do projektové přípravy zasáhnout. Avšak na otázku Deníku, zda  neměly proti nezařazení mezi účastníky protestovat s ohledem na širší dopravní souvislosti, připustily pochybení. „Tehdy jsme tyto důsledky nepředpokládali," řekl starosta Vysoké Jiří Horák.

Náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich se brání tvrzením, že v původním projektu byl sjezd z „hradubické" do Opatovic komfortní a se všemi nájezdovými větvemi, silničáři začali z úsporných důvodů škrtat až pak. „Na vině je Ředitelství silnic a dálnic," míní Vedlich.

Vysoká nyní na dopravní značení v Opatovicích, které prosadil tamní starosta Pavel Kohout, už sepisuje žalobu.

„Po otevření čtyřpruhu v obci narostl provoz ze sedmi na 14 tisíc aut denně," obhajuje Kohout zákaz odbočení od Vysoké a rovněž jednosměrku u benzinky. Obec čeká na výsledky měření hluku. Pokud přesáhne limity, může dojít k dalšímu omezení provozu přes obec, přes kterou nyní míří tranzit z východního předměstí Hradce na západní.

Otevřená je přes pochybnosti Kohouta varianta protažení zaslepené státovky kolem autobazaru na malý rondel před Opatovicemi, jeho výstavbu by státní ŘSD zaplatilo. Hradec rovněž navrhl zobousměrnění průjezdu kolem benzinky prostřednictvím nového kruhového objezdu.

Definitivně by situaci vyřešil až jižní obchvat Hradce Králové. Ten však podle Vedlicha nebude stát dříve jak za deset let.

Jak to vidím: Zdání klame

Obchvat Opatovic a nová čtyřproudá silnice z Hradce Králové do Pardubic ulevila spoustě lidí.

Ale řidičům jedoucím z Podzámčí na okraji Hradce Králové se cestování zkomplikovalo. Dříve byla nejjednodušší cesta na dálnici D11 nebo do Pardubic přes železný most nedaleko Vysoké nad Labem. Tedy, byla…

Od dostavby obchvatu je zde občas zákaz odbočení vlevo, někdy zde ale značka prostě chybí. Někdo ho ignoruje a na dálnice se dostane skrz Opatovice. Slušný řidič ale musí jet kolem fakultní nemocnice, kde jsou věčně zácpy. A výborným nápadem, že se na dálnici v podstatě jinudy nedostane, dopravní situaci kdosi jen zhoršil.

Čí je to tedy chyba? Státu, kraje, okolních obcí? To je už jedno. Otázka spíše zní: Vymyslí někdo přijatelné řešení pro řidiče i Opatovice?

jan.pruska@denik.cz