Jaroměřská radnice je mezi mlýnskými kameny. Plánovaný koncert kapely Ortel vyvolal pozdvižení a na radnici přistály dvě petice. Jedna vyzývá vedení města jako vlastníka divadla, kde se má koncert konat, aby se akce zrušila. V opačném případě slibuje demonstraci. Druhá přesvědčuje, aby se koncert konal. Starosta Jiří Klepsa zatím mlčí.

450 podpisů proti koncertu

Pod peticí proti koncertu je za zhruba stočlennou iniciativu „Sabotujme koncert Ortelu v Jaroměři" podepsaný historik Jan Hamerský. Petice čítá okolo 450 podpisů. „Pan Hnídek, neboli Tomáš Ortel, totiž byl nejen členem neonacistické skupiny Conflict 88, ale dodnes je v rámci českého neonacistického hnutí činný. Zcela běžně účinkuje na sjezdech extrémně pravicových politických uskupení. Ostatně jeho jaroměřská štace pořádaná konzervativně pravicovým Řádem Národa – Vlasteneckou unií (ŘNVU) je toho důkazem. ŘNVU se nijak netají rasistickými názory," vysvětluje Jan Hamerský a dodává, že je to do očí bijící zhanobení odkazu tisíců Čechů, Slováků a Sovětů, jejichž jméno dnes nese náměstí, kde stojí budova jaroměřského městského divadla. „Tito lidé, kteří v roce 1944 v bojích o Dukelský průsmyk přišli o život, totiž bojovali s lidmi téhož ražení jako pan Hnídek," dodává historik.

Obává se, že se v hledišti divadla sejdou příznivci krajní pravice ze širokého okolí. „Proto vás vyzývám, aby toto vystoupení Tomáše Ortela v Městském divadle v Jaroměři bylo bezodkladně a bez náhrady zrušeno nejpozději k 17. únoru," apeluje autor petice na město a sděluje, že v opačném případě se hodinu před začátkem koncertu uskuteční před vchodem do divadla pokojná demonstrace.

Fanoušci Ortelu se cítí uražení

Autorkou druhé petice, která žádá, aby se koncert rozhodně nerušil, je Ivana Jeroušková. Oslovila jaroměřskou radnici s tím, že fanoušci kapely se cítí uražení pomluvou Jana Hamerského, jenž je nazývá rasisty a xenofoby, a přesvědčuje radnici, že písně kapely Ortel nejsou nacistické, rasistické ani xenofobní a své fanoušky Tomáš Ortel svými písněmi k ničemu podobnému nenabádá.

„Na koncerty kapely chodí lidé různých věkových skupin od malých dětí až po seniory. A to z důvodu, že texty písní jsou pravdivé a upozorňují na situaci v naší zemi, která není příliš dobrá. Ne však vinou kapely Ortel, ale vinou vlády, která nám všem, a to nejen fanouškům, ale všem občanům v této zemi život zdárně znepříjemňuje," vysvětluje Ivana Jeroušková.

Pod její názor se podepsalo přes 700 fanoušků a příznivců kapely.

Starosta se vyjádří v městském zpravodaji

Zda se koncert uskuteční, není jisté. „Rozhodl jsem se, že se k tomu vyjádřím prostřednictvím místního zpravodaje, který vyjde ve středu 15. února," reagoval starosta. Zpravodaj se podle něj dostane do všech domácností.