Obří drtička během pár vteřin proměňuje kusy zbourané stavby na drobnou suť. Tu posílá dopravní pás na hromadu, ze které lžíce nakladače ukusuje vrchovatou měrou a plní korbu nákladních automobilů, jež ho odvážejí k dalšímu použití.

Demolice trvá déle, než se odhadovalo

Kolik valníků recyklátu se za den odveze si Milan Bouz, jehož firma demolici provádí, netroufá odhadnout. „Potřebujeme jich každý den odvézt co nejvíc," usmívá se.

„Aktuálně dodrcujeme zbytky zbouraného zdiva. Ještě nás čekají sklepy, které jsme museli vybourat a propikovat kvůli odtokům vody. Zhruba polovinu máme hotovou, teď ještě musíme vybrat druhou půlku, materiál rozdrtit a hned se to bude zasypávat zpátky," vysvětluje Bouz, který odhaduje, že práce potrvají ještě několik týdnů. Přitom na začátku února odhadoval dobu trvání demolice na měsíc. Objem prací zabere ale více času.

Prodloužení demoličních prací o pár týdnů oproti původnímu odhadu ale neznepokojuje ani vedení polické radnice. Podle smlouvy má být totiž vše hotovo do konce května.

Prázdná plocha bude mít první využití

Přestože je do tohoto termínu ještě dost času, město trochu tlačí na zrychlení prací neboť už má s budoucí plochou určité plány. „Chceme se pustit do opravy komunikace Na Babí, a firma Strabag, která tuto silnici bude realizovat potřebuje někde skládkovat materiál. A právě toto místo by se nám hodilo," říká polická starostka Ida Jenková.

Původní záměr, že zůstanou zachovány některé objekty, které s bývalou mlékárnou bezprostředně sousedily, nakonec vzal za své. „Všechno je jinak. Radnice se dohodla s majiteli a nakonec jsme to strhli," říká Bouz.

Při bourání vzala za své i garáž

Jeho slova potvrzuje starostka města. „Oproti plánu jsme nechali zbourat garáž, která byla v majetku obyvatel vedlejšího rohového domu. Garáž byla nalepena přímo na objekt Milpa, a jelikož po demolici mlékárny nebyla v nejlepším stavu, tak jsme se vzájemně dohodli, že ji také strhneme," vysvětlila Ida Jenková, a dodala, že za zbouranou garáž dostanou její majitelé kompenzaci. O její podobě včera jednala městská rada.

Zatím se neví, co s místem v centru města

Až zmizí poslední zbytky zbouraného objektu, tak na uhutněný povrch přijde štěrk. Z velké plochy v blízkosti centra města se tak stane prozatímní odstavná plocha a parkoviště. To zde bude sloužit tak dlouho, dokud na radnici nevymyslí jak by pozemek šel využít.

„Zatím máme tolik práce, že v následujících dvou letech toto téma zřejmě otevírat nebudeme. Myslím si, že to bude otázka pro nové zastupitelstvo," dívá se dopředu polická starostka, podle jejíž slov by to mohla být dobrá výzva pro nový volební program.

Jiří Řezník