Lesní správa Hořice, která více než sedmdesát let sídlila v hořickém zámku, se od srpna zabydluje ve zcela nové administrativní budově. Moderní dřevostavba za téměř dvacet pět milionů korun bez DPH vyrostla pod kostelem svatého Gotharda za necelé dva roky. Idea se zrodila již v roce 2011. Nejprve přišla na řadu ekonomická rozvaha rekonstrukce zámku, ale jeho velikost byla nakonec rozhodujícím faktorem pro realizaci zcela nové stavby. Podnik ji financoval z vlastního programu, ve kterém má letos vyhrazeno sto šest milionů korun.

„Personál musí mít vhodné pracovní podmínky odpovídající standardům. Také chceme upozornit na jedinečnost dřeva jako obnovitelné suroviny,“ zdůrazňuje generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád, který se netají tím, že na něj dřevěná stavba zanechala pozitivní dojem a věří, že v průběhu času prokáže svoji užitnou hodnotu. „Chceme jít příkladem a ukázat cestu dalším administrativním budovám,“ dodává Szórád. 

Dobrý pocit z odvedené práce sdílí i architekt stavby Tomáš Veselý. „Stavba je z dřevěných panelů, taková skládačka, která se sestavovala na místě,“ popisuje architekt. Základ tvoří smrkové dřevo. Obklady jsou ze sibiřského modřínu, jehož zabarvení bude postupem času tmavnout. „Toho se nebojím, je to přirozená vlastnost vybraného materiálu, se kterou se počítá,“ vysvětluje Veselý. 

Dřevostavba vzbuzuje zájem a ohlasy také u veřejnosti. „Musí být příjemné tady pracovat. Když už člověk tráví v zaměstnání tolik času, tak ať to má nějakou úroveň,“ říká Pavlína Mařasová, která si budovu z povzdálí prohlížela.

Bývalé sídlo lesníků v červenci odkoupilo město Hořice za téměř deset milionů korun, čemuž předcházela řada debat na zastupitelstvu. Koncepce pro jeho nové využití se již začíná rýsovat a uskutečnilo se několik prezentací pro širokou veřejnost. „Chceme propojit muzejní a komerční využití,“ popisuje starosta Aleš Svoboda. Architekt Martin Pour představil návrh moderního interaktivního muzea motorismu, které by střežily původní zdi historické budovy. Myslí se také na expozici další z místních tradic – tedy hořických trubiček. „Díky dotacím česko-polské spolupráce se nabízí opravit a dostavět tvrz,“ informuje o možnostech starosta.