Na nejvyšším vrcholu Orlických hor Velké Deštné jsou zatím jen betonové základy. Už za pár týdnů zde však má stanout nová moderní rozhledna ocelové konstrukce s dřevěným opláštěním a s vyhlídkovou plošinou ve výšce přes 17 metrů. Prvním návštěvníkům se otevře v druhé polovině října. Nejen turisté, ale i místní se už nemohou dočkat.

„Rozhledna je super nápad. Myslím si, že je přínosná především pro turistiku Deštného. Jsme rádi, že ji tu zase budeme mít,“ tvrdí Nikola Martincová z Deštného v Orlických horách.

A těší se na ni i pracovnice místního turistického informačního centra: „Výhledy v této části chyběly.“

Jako stavebnice

Výstavba rozhledny na Velké Deštné je součástí projektu Česko-polská hřebenovka. Zahrnuje obnovu či budování zcela nových vyhlídkových míst na obou stranách hranic.

„Rozhledna se bude dopravovat po částech po trase hřebenovky. Získali jsme souhlas chráněné krajinné oblasti. Na místě se pak bude montovat a skládat dohromady,“ popisuje sekretář Euroregionu Glacensis Jaroslav Štefek.

Rozhledna na Deštné stávala už v minulosti, ale na konci 70. let byla stržena. Naposledy tu stála dřevěná konstrukce připomínající spíš posed.

Proč nejvyšší vrchol Velké Deštné na rozhlednu tak dlouho čekal?

"Dlouhou dobu jsme bojovali o rozhlednu s majitelem, který není úplně příznivcem turistického ruchu z logického hlediska, že hospodaří ve svých lesích, loví zvěř a turisté se chovají tak, že tam vozí odpadky a lesníci je musí odvážet. Z tohoto pragmatického hlediska se mu ani nedivím. Pak dlouhá léta mluvilo CHKO o tom, že není třeba dělat rozhlednu, protože smrky díky emisím nikdy nevyrostou. Ale situace se zlepšila a došlo k průlomu, jednání se pohnula tak, že můžeme stavět," vysvětluje Jaroslav Štefek.

Plánovaná rozhledna u Olešnice v orlických horách.Zdroj: archiv obceŽe rozhledna se stane populárním cílem turistů, nepochybuje.

"Každá rozhledna je atrakce. Každý kdo plánuje výlet, chce dojít k nějakému významnému objektu, atraktivitě a rozhledny k takovým lákadlům patří," říká.

Další plánovanou rozhlednou na Rychnovsku, která je součástí projektu Česko-polská hřebenovka, je ta, která stane v příštím roce u Olešnice v Orlických horách.

"Zatím jsou udělané betonáže a ve firmě se vyrábí konstrukce. Bude jiná než na Velké Deštné," dodává Jaroslav Štefek.