Rozhodnutí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje už je pravomocné. Sám provozovatel Vladimir Angelovik tehdy své bistro v centru Hradce Králové sám uzavřel poté, co ve fakultní nemocnici přibývali otrávení pacienti. Nakonec muselo lékařskou pomoc po konzumaci kebabu z provozovny Maxim vyhledat téměř šest desítek lidí, které postihly bolestivé křeče a průjmy. Jak se později ukázalo, původcem nákazy byl toxin zlatý stafylokok, kterého do provozovny zavlekl některý ze zaměstnanců bistra.

Případem otravy se zabývala i policie, v říjnu ho ale nakonec odložila. Policisté totiž nedokázali zjistit, kdo přesně stafylokoka do provozovny zavlekl. "Z pozitivních výsledků stěrů z ranek na rukou jednotlivých zaměstnanců nešlo zjistit, který z nich bakterii do prodejny prvotně zanesl a který byl kontaminován až druhotně při práci. Současně nebylo prokázáno zavinění konkrétní osoby, která by svou prací na prodejně, byť z nedbalosti, zapříčinila masivní namnožení bakterie s produkcí enterotoxinu typu A," vysvětlil před dvěma měsíci policejní mluvčí Jan Čížkovský.

Na místě už nyní funguje podnik jiného majitele. Ještě předtím, než mohlo nové bistro otevřít, muselo projít kontrolními stěry, které vyloučily přítomnost bakterií. „Vše bylo negativní, takže z hygienického hlediska je už provozovna v pořádku,” potvrdila dnes ČT mluvčí hygieniků Veronika Krejčí.