Poplatky za popelnice zůstanou v roce 2017 ve stotisícovém Hradci Králové stejné jako letos, kdy základní platba činí 500 korun za dospělou osobu. Zůstává i poloviční tarif 250 korun pro děti do 14 let a lidi nad 70 let. S vyhláškou zachovávající ceny včera souhlasila rada města. Poplatek 500 korun radnice zavedla v roce 2008, a od té doby jej neměnila.

Miliony v kase

Na poplatcích za popelnice město letos vybere asi 36,5 milionu a dalších 11 milionů zřejmě získá od společnosti Ekokom za třídění obalových odpadů. Vybrané poplatky ale zdaleka nepokrývají náklady na svoz a likvidaci odpadů ve městě, radnice systém dotuje ze svého rozpočtu. Celkové náklady na odpady letos budou činit asi 85 milionů korun. Vedle vyvážení popelnic zahrnují i provoz sběrných dvorů, kompostování či likvidaci černých skládek a vraků aut.

Kdo třídí, pomáhá

Kromě klasických popelnic se v Hradci Králové také vyvážejí nádoby s bioodpadem a od letošního dubna si mohou lidé zdarma požádat i o nádoby na třídění odpadů z plastu a papíru. Město chce vyšším třídění snížit objem netříděných odpadů ukládaných na skládku a ušetřit na platbách za likvidaci odpadů. Svoz a likvidaci odpadů v Hradci zajišťuje společnost Hradecké služby, kterou spoluvlastní firma Marius Pedersen a město.

Další města

Nejvyšší poplatek, 650 korun, má nyní v Královéhradeckém kraji Náchod, při platbě do konce února však úhrada činí snížených 450 korun na osobu.

V Jičíně základní výměra poplatku činí 492 korun, Rychnov nad Kněžnou má základní taxu na 500 korunách a Trutnov na 480 korunách.