Smrt dvou žen, ke které došlo v sobotu navečer v soukromé sauně v chatové oblasti u Dvoreckého rybníka na Jičínsku, šetří kriminalisté. V současné době zjišťují, o jakou právní kvalifikaci by se mohlo jednat.
Lidé z okolí nechtějí o tragédii mluvit. „Je to citlivé téma. Znám majitele sauny, je to vynikající člověk, a znal jsem i ženy, které se tu saunovaly. Neštěstí určitě poznamená další život osady," naznačuje obyvatel rekreační oblasti.
Nešťastná událost, při které ženy z Mladoboleslavska zůstaly uvězněny uvnitř sauny kvůli zlomené klice, vyvolala u majitelů podomácku vyrobených saun paniku i strach.
„Už v neděli se na nás obrátili lidé s dotazy, zda mají saunu v pořádku. Ptali se především na zajištění dveří," uvedl Karel Dyntar z Vitiněvsi, jednatel společnosti Sauny DYNTAR.
Tazatele požádal o zaslání fotografií, konzultace proběhly prostřednictvím emailů, jen k jednomu majiteli vyslala firma svého technika.
Za smrtí žen je řada otazníků
Na stavbu sauny podle Karla Dyntara není třeba stavební povolení, jediným právním předpisem je vyhláška ministerstva zdravotnictví o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny ad. Zde je specifikována stavba saun, potírny, prohřívárny i ochlazovny s odpovídajícími hygienickým předpisy a dále pak i zajištění bezpečného vytápění. „Je zde psáno, že dveře nesmí být osazeny zámkem se západkou. Vždy se musí otevírat ven a musí mít zabezpečení, které lze lehce překonat. Tady byl asi největší problém. Majitel použil klasický zámek. Návody jsou zmíněny ve všech publikacích o saunách, je škoda, že si to samovýrobci nenastudují nebo nekonzultují s námi," reaguje Karel Dyntar. Že na stavbu sauny doma nebo na pozemku pro rekreační účely nepotřebujete svolení, potvrdil i šéf stavebního úřadu v Jičíně Otto Zákoucký. „U stavby do pětadvaceti metrů čtverečních zastřešené plochy nemusíte mít ani územní souhlas, pokud ji umístíte dva metry od oplocení pozemku," cituje paragraf.
Karel Dyntar se jako člověk s více než dvacetiletou praxí zabývá otázkou, zda ženy měly šanci zachránit se. „Byla to souhra nešťastných náhod. Kdyby nezazmatkovaly a lehly si na zem, tak zde vydrží spoustu hodin. U podlahy je tak dvacet stupňů." Připouští i otravu kysličníkem uhelnatým. „To by bylo možné, podle fotografie nešlo o profesionální kamna. Možná že bylo mokré dřevo, které dehtovalo, a mohlo dojít k úniku kouře dovnitř," spekuluje Dyntar, podle kterého mohly mít ženy i zdravotní potíže. „Osobně si myslím, že s rozběhem by se daly dveře vykopnout, rozhodně nebyly nepřekonatelné. Na většině topidel jsou kameny, takže určitě měly osušky a mohly kámen uchopit, vytrhnout palubovku z lavice a okno rozbít. Skutečně se domnívám, že muselo dojít k nějakému kolapsu. Zdravý člověk, který by nepropadl panice, by musel v sauně přežít. Nechápu, proč ženy rozbily jen jednu skleněnou výplň dveří a druhou ne. To je záhadou," krčí rameny odborník na stavbu saun.
Kriminalisté z Jičína případ prověřují. V současné době zjišťují, o jakou právní kvalifikaci by se mohlo jednat.