Dosud je sklizena necelá třetina ploch osetých ozimým ječmenem, průměrný výnos dosahuje kolem šesti tun z hektaru. To je podobné jako v minulých letech vyjma abnormálně plodného roku 2014, kdy byly výnosy ještě vyšší.

„Není to špatné, ale byla i lepší léta. Zatím je to v podstatě průměrný výnos," řekla šéfka Okresní agrární komory Pardubice Kateřina Klímová.

„Výnosy u ozimého ječmene se zatím v průměru pohybují mezi sedmi až osmi tunami z hektaru," prohlásil předseda krajské Agrární komory a jednatel společnosti Agro Jaroměř Jaroslav Vojtěch.

Zemědělci se hlavně obávají, že kvalita obilovin může být zhoršená. Poslední dva měsíce bylo v některých regionech sucho, na lehčích půdách byly porosty částečně poškozeny. V posledních týdnech se navíc vyskytovaly přívalové deště, které způsobily, že hlavně v Čechách obilí silně polehlo.

Sklizeň se zatím týká níže položených oblastí Hradecka, Jičínska, Pardubicka a Chrudimska, a zatím pouze ozimého ječmene. Ve výše položených oblastech začne později.

Letošní sklizeň bude místně rozdílná podle toho, jak moc jednotlivá pole dostala přísun srážek.

„Obilí ještě dozrává, záležet bude i na dalším vývoji počasí. Je dobré, že nyní přišlo ochlazení, protože jinak by porosty uschly," uvedl Vojtěch.

V celém Česku letos sklizeň základních obilovin podle odhadu statistiků klesne meziročně o 9,5 procenta na 6,995 milionu tun. Na předpokládaný pokles má vliv hlavně snížení osevní plochy.

Dosavadní výnosy
Ozimý ječmen
Královéhradecký kraj: 5,63 t/ha (vloni 5,83 t/ha)
Pardubický kraj: 6,58 t/ha (vloni 5,56 t/ha)